Şükran AKGÜN

Şükran AKGÜN

VAR OLMAK İLE ÖZ OLMAK FARKLI ŞEYLER!

A+A-

VAR OLMAK İLE ÖZ OLMAK FARKLI ŞEYLER! ENGELLİLER HAFTASI YAKLAŞIRKEN

Engellilik kültürel bir tanımdır. Aslında engelli bireylerimizin çeşitli nedenlerden ötürü birlikte yaşadığı engelleri, onların biyolojik doğalarından daha çok varlıklarını sürdürdükleri toplumlarda, alanlarda, diğer insanlar ile birlikte iken anlam kazanmaktadır. Çünkü engelliğin anlamı, diğer insanların verdikleri tepkilerle alakalıdır. Bireylerin fiziksel özellikleri onların içinde yaşadığı toplumun bir parçası olmasının engelleyicisi değildir. Asıl engelleyici olan engelliliğe yüklenen anlam, etiketlenme ve kültürel resmedilmelerdir. 

bafra-el-isleri-atoyleri.jpeg
Toplumlar tarafından resmedilmesi gereken şey ise; engellilik, zihinsel ya da fiziksel bir sakatlık değil, engelli bireyin bulunduğu sosyo-kültürel çerçeve uyarınca bakış açıları ve tutumlarıyla nasıl engellendiğidir.
Bu bağlamda geçtiğimiz günlerde Bafra Belediyesi Engelli Koordinasyon Merkezinde Belediye-Halk Eğitim Merkezi iş birliğinde açılan “El Sanatları Kursunu” ziyaret etme fırsatına nail olduk. Kurs ile ilgili usta öğreticisi Sn. Derya Bircan hanımdan güzel, yüzlerimizi gülümseten, anlamlı, faydalı ve verimli çalışmaları hakkında bilgi aldık.
Bafra Belediyesi iş birliği ile 2019 yılında açılan ve halen mevcut on emekçi kadın öğrencisi ile faaliyetlerine devam etmekte olan kursumuzda, kadınlarımız büyük bir coşkuyla el emekleri olan birbirinden şahane patikler, çantalar, süs eşyaları üretmekte olup ürettikleri bu ürünleri bizlerle de koordinasyon merkezimizde buluşturmaktadırlar.
Bununla birlikte aldığımız bilgiler ışığında hemen belirtmek isterim ki, Engelliler Haftası olan 10 – 16 Mayıs tarihleri arasında yine koordinasyon merkezimizde bir sergi açılacak olup üretilen bu ürünler bizler için hem sergilenecek hem de satışa sunulacaktır. bafra-el-isleri-atoyleri-001.jpeg
Bu vesileyle bir kez daha belirtmek isterim ki konuların üstünde titizlikle durduğumuz ve taş atmadığımız zamanlarda önemsiyoruz demektir. Önemsediğimiz zaman ise iki kere savaşıyoruzdur. Bizlerin iki kere savaştığı konulardan bir tanesi de gündelik yaşam pratikleri ve sosyal ilişkiler bağlamında engelli bireylerimizin yapmış oldukları her faaliyeti desteklemek ve uygulamalarda ki engelliliği ortadan kaldırmaktır. Bu durumda başta Bafra Belediyemiz ve diğer tüm bürokratlarımızın emekçi kadınlarımızın ürettikleri bu birbirinden şahane el emekleri göz nuru ürünleri için satış merkezi oluşturarak hem verilen emeklere katkıda bulunmalı hem de bizleri bir araya getirmelidirler.
Unutulmamalıdır ki; Var olmak ile öz olmak farklı şeylerdir. 
Gelin tanış olalım
İşi kolay kılalım
Sevelim sevilelim
Dünya kimseye kalmaz
-    Yunus Emre
bafra-el-isleri-atoyleri-002.jpegbafra-el-isleri-atoyleri-003.jpegbafra-el-isleri-atoyleri-004.jpegbafra-el-isleri-atoyleri-005.jpegbafra-el-isleri-atoyleri-006.jpeg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.