Alper Güngör-Yazılımcı

Alper Güngör-Yazılımcı

Gençlerin Teknoloji ile sınavı ve Yapay Zeka Mahkeme Sistemi!

A+A-

    Herkese tekrardan merhabalar;

    Sizlere güncel teknoloji haberini ve gelişen sistemleri elimden geldiğince buradan yazmaya ve anlatmaya çalışıyorum. Sürekli gelişen bu sistemin hızını yakalamak gerçekten zor olsa da işinizin bir parçası olmuşsa zaten güncel kalmamanız imkânsız hale geliyor. Helede herkesin elinde bilgisayar gibi kullanılan telefonlar olduğu sürece bu böyle devam eder gider.
Bu yazımda anlatacağım aslında sizlere daha önceki yazılarımda aktarmaya çalıştığım yapay zeka sistemlerinin hayatımıza yansımaları!

Biraz öncede dediğim gibi herkesin elindeki cep telefonu bilgisayar olmuş durumda. Mailleşmeler, anlık yazışmalar, resimler, videolar, durumlar, toplantılar gibi birçok şey gerçekleştirilir durumda. Pandeminin başından bugüne hem dünyada hem de ülkemizde başta ekonomik şatlar olmak üzere birçok şey değişti. Özellikle e-ticaret sistemi çok gelişti. İnternet üzerinden para kazanma yolları fazlalaştı. Evde kapalı olduğumuz dönemdeki alışkanlıklarımız maalesef devam ediyor ki tüketen bir toplum olma yolundayız, belki de olduk. Gençlerimizin sürekli telefonda vakit geçirmeleri, sosyal medya uygulamalarını bolca kullanmaları hatta ve hatta kendi kurguları ile videolar hazırlayıp bir şeyler yapmaya çalışmalarını vakitlerini ve enerjilerini anlamsız harcadıklarını görüyoruz. Halbuki yine işlerini mobilden halledebilecek ve kendilerine ek gelir kazandırabilecek birçok iş dalı var. Örneğin, video düzenleyerek para kazanma, çeviri yaparak para kazanma, instagram hesabı üzerinden bir kitle oluşturarak satış yapmak gibi daha çeşitlendirebileceğimiz bir çok para kazanma yolları var. Yani vakitlerini boşa harcamadan, hem kendilerini geliştirerek, hem de ailelerine destek olarak kendi ihtiyaçlarını karşılayabilirler! Hele hele sistem yapay zeka ile bizi yönlendirmeye kadar giderken gençlerin bir şekilde bu trendleri yakalayarak adım atmaları gelecekte onlara çok şey katacağına inanıyorum. 
Gelelim Esas konumuza;

Evet yapay zeka! Yapay zeka artık bilimin sınırlarını aşıp, günlük hayatın her alanına girmeye başlıyor. Hatta girdi bile! Dünya çapındaki tüm büyük ölçekli şirketlerin başvurduğu yapay zeka teknolojisi; teknolojik ilerleme, üretim, uygulama gibi alanları aşıp artık mahkeme salonlarında da karşımıza çıkacak. Çok ilginç değil mi? Yapay zeka ve mahkeme salonları… Bununla ilgili ilk uygulama ise Malezya mahkemelerinde başlamış durumda! 
Malezya'nın pilot uygulama kapsamında Sabah ve Sarawak eyaletlerindeki mahkemelerde yapay zeka yargılama sistemini denemeye başladığı bildirilmiş.

Yetkililer, yapay zeka tabanlı yargılama sistemlerinin cezaları daha tutarlı hale getirdiğini, davalardaki yığılmaları hızlı ve daha masrafsız bir yolla temizlediğini, tarafların uzun, pahalı ve stresli davalardan kaçınmasına yardımcı olabileceğini ifade ediyor.
Malezya federal makamları, mahkemelerde ne şekilde kullanılacağı tam olarak kesinleşmemiş olsa da "yargı kalitesini artırabileceğini" ifade ettikleri yapay zeka cezalandırma sistemleriyle ilgili ülke genelindeki denemelerini bu ay tamamlamayı hedefliyor. (Kaynak A.A.)

Yapay zekanın bu denli gelişmesi hatta ve hatta dahada fazla gelişecek olmasından kaynaklı Gençlerimizin kendine fayda sağlayabileceği, geleceğini şekillendirebileceği aynı zamanda ülkesine de hizmet edebileceği bir anlayışla yetiştirilmesi ve de desteklenmesi gerekmektedir. Hatta bu yıl ilimizde düzenlenecek olan TEKNOFEST’e bir proje üretip katılım sağlayıp tecrübe edinmeliler. Gerekli maddi ve manevi destekleri Eğitim kurumları, İş insanları zaten veriyor. Gençlere düşen sadece bu işlere kafa yormak. Temennimiz gençler sayesinde ülkemizde teknolojiyi tüm sektörel alanlarla bütünleştirip ekonomik ve sosyal açıdan refah seviyesi yüksek bir yapıya kavuşmasıdır. Örnek olarak askeri alanda IHA ve SIHA üretimlerimiz gibi ülkemizde güzel gelişmelerde mevcut. 

Sonuç olarak; bundan 10 sene sonra uçan arabalara binip gözümüzün içine yerleştirilmiş lensler ve iç kulağımıza yerleştirilmiş alıcılar ile mobil görüşmelerimizi yapıp, vücudumuza yerleştireceğimiz giyilebilir ve yenilenebilir teknoloji ile insanüstü bir hale geleceğimiz kesin. 
Teknolojinin iyi yönlerinden faydalanabildiğimiz güzel günlere… 
    

Alper GÜNGÖR
Yazılımcı ve Bilişim Uzmanı
Güngör Bilgisayar Yönetim                                                                Kurulu Başkanı

whatsapp-image-2022-04-25-at-21-26-26.jpeg

Önceki ve Sonraki Yazılar