Şükran AKGÜN

Şükran AKGÜN

HER KAOSTAN BİR DÜZEN ÇIKAR.

A+A-


MİLLİ ŞEHİT BOĞAZLIYAN KAYMAKAMI MEHMED KEMAL BEY…
14 Ekim 1922 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkarılan bir kanunla “Milli Şehit” ilan edilen Mehmed Kemal Bey… 
Birinci Dünya savaşı ile birlikte Osmanlı Devleti’nin seferberlik ilan etmesiyle, Anadolu’da yabancı devletlerinin de desteğiyle saldırıya geçen Ermeniler, savaşın başlamasıyla birlikte Rusya’nın yanında yer aldılar. Ermenileri ’in, Türk ülkesine ve Türk halkına zarar vermeye başlaması ile birlikte Osmanlı Devleti birtakım tedbirler aldı. 24 Nisan 1915 tarihinde Ermeni kuruluşlarını kapattı, silahlarını toplattı ve bazılarını tutuklattı. Ancak Ermenilerin davranışlarında bir değişiklik olmayınca, “Techir Kanunu” olarak adlandırılacak olan 27 Mayıs 1915 tarihinde, Ermenilerin; bulundukları yerden alınarak, ülke içinde başka yerlere geçici olarak yerleştirmeleri kararı alındı. Techir ile birlikte Ermeniler tarafından suistimaller olmaya başlandı. Osmanlı Devleti’nin savaştan mağlup çıkmasıyla birlikte de İtilaf Devletleri ve onlardan güç alan Ermeniler konu ile ilgili Osmanlı Devleti’ni hesaba çekmek istediler. Osmanlı Devleti’nin izniyle de Ermeni techiri ile ilgili davalara bakmak üzere olağanüstü mahkemeler kurdular. Bu mahkemelerde tecir suçundan ilk yargılanan Boğazlıyan Kaymakamı Mehmed Kemal Bey ve arkadaşları odu. Mehmed Kemal Bey ise bu mahkemede “kurban siyaseti” olarak ilk idam kararı verilen kişidir.  10 Nisan 1919 tarihinde idam edildi. 14 Ekim 1922 tarihinde ise TBMM tarafından çıkarılan bir kanunla “milli şehit” ilan edildi. 
Mehmed Kemal’in cenaze töreninde ki kalabalık İngilizleri telaşa düşürmüştür. Mehmed Kemal beyin idamı İstanbul'da ilk protesto gösterilerinin gerçekleşmesini sağlamıştır. Mehmed Kemal beyin idamı Anadolu’da milli mücadelenin doğmasına sebebiyet vermiştir. TBMM, Mehmed Kemal Bey'in idamı ile doğmuştur. Anadolu’da hareket başlamıştır. 
Ve kaostan bir düzen çıkmıştır. 
Öyle görünüyor ki son günlerde yaşadığımız buhranlı günler ve günlerden sonra da hiçbir şey eskisi gibi olmayacak, olamayacak. Yeni bir düzen oluşacak. Ancak temennim, oluşacak  bu düzenin Türk gelenek ve göreneklerine, kurtuluş savaşındaki milli ruha uygun bir düzen olabilmesi. Her ne kadar yaşananlardan, kırgınlıklarımızdan milli şuurumuzu kaybetmiş olsak bile. İnancım bu yaşanılanların biraz çaba ile bizlere bu ruhu yeniden kazandırabileceği yönünde. 
Bu vesileyle hatırlatmak isterim ki amacımızın ; Mehmed Kemal Bey ve tüm atalarımızın ayak izlerini takip etmeye çalışmak yerine, onların aradığı şeyi bulmaya çalışmakla geçen felsefelerimizin olmasıdır. 
Tüm okuyucularımıza sağlıklı olmaları temennisiyle iyi hafta sonları dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum