Şükran AKGÜN

Şükran AKGÜN

HAYAT YOLUNU BULAMAYANLARIN SEÇİM MERKEZİDİR…

A+A-

Her birimiz hayatımızda farkında olarak veyahut olmayarak ne çok seçimler yapıyoruz. Seçimlerimizin sebepleri olduğu gibi mutlaka sonuçları da var. Eğer ki insanoğlu seçimlerini bilinçli, etik, ahlaklı ve eğitimli yapmaz ve bu durum da böyle giderse insanoğlu kendi kendini tarihten silecek gibi görünüyor.


Peki hiç düşündük mü seçimlerimizi neye göre yapıyoruz?


Muhtemelen seçimlerimizi beklentilerimize göre yapıyoruz. O halde öncelikle beklentilerimizi düzenlemeyi bilmemiz gerekiyor. Bu aynı zamanda bilgilerimizi de düzenlemek anlamına geliyor. Bilgilerimizi düzenlememiz için de bilimi kavramalı bilimde yenilikler yapmalıyız. Eğitime yatırım yapmadan da bilimi kavrayamayız, bilimde yenilikler yapamayız, bilimde öncü olamayız. Arkanızda ciddi bir biçimde bilim gücü yoksa seçimlerimizin de alt yapısı yok demektir. 


Dünyaya, kendimize öncülük edecek seçimleri “yaratıcılık” kadar besleyen bir şey yoktur. Yaratıcılığı ise eğitim ve sanat besler. Eğitim ve sanat, seçimlerimizi yapmamız için büyük önem taşır. Çünkü eğitime ve sanatta gerçekten önem verenin kişinin seçeneği vardır.  


O halde tam da burada kendimize soralım “gerçekten seçeneğimiz var mı?” Cevabımız evet ise seçimlerimizde, kendimiz ve ülkemiz adına farklılıklarımızın üzerine çıkabileceğiz demektir. Cevabımız hayır ise seçimlerimizi bilinçli olarak değiştirmeliyiz demektir. Unutmamalıdır ki bunun için buradayız. 
Hayat yolunu bulamayanların seçimleri için yolculuklarla doludur. Bununla birlikte her birimizin yaptığı seçim hepimizi bağlamaktadır. Çünkü yaşamda her şey birbirine bağlıdır. Seçimlerimizde vereceğimiz her bir kararda başka bir karara ters düşecektir.


Ancak;


Yolumuzu bulmak için gerçekleştireceğimiz bu yolculuklar insanda derin izler bırakır, insan bedeni ise uzun yolculukları kaldıramaz. Ve bütün yolcular yollarında kendilerince yorulurlar. Yorgunluklarımızı azaltmanın tek yolu seçimlerimizi bilinçli yapmaktır. Hepimize bilinçli  ve kararlı seçimler yaptığımız iyi bir hafta sonu dilerim.
Sağlıcakla…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.