Ülker PİRİYEVA

Ülker PİRİYEVA

Bu gün, Azerbaycan'da televizyon çalışanlarının meslek bayramıdır

A+A-

 

“Bugün Azerbaycan ve Doğu’nun ilk televizyon kanalı AzTV’nin kuruluş günü”

 

64 yıl önce, bugün Azerbaycan”da başkent Bakü sakinleri günü “Gösterir Bakü!” kelimesiyle başladı.

Yani 6 Kasım, Azerbaycan'da televizyon çalışanlarının meslek bayramıdır!

Daha önce yayın sadece Bakü ve Sumgayıt'ı illerini kapsıyordu. Bir yıl sonra, 1957'de televizyonun kapsamı genişledi ve Azerbaycan'ın diğer bölgelerinde ve şehirlerinde Salyan, Guba, Kürdemir'de yayınlandı.

Azerbaycan televizyonu 1957'den beri haftada beş kez yayın yapıyordu ve ancak 1962'de günlük yayına başladı. Her geçen yıl gelişmekte olan ulusal televizyonumuz, Ocak 2005'ten bu yana 24 saat kesintisiz yayın yapmaktadır.

1970 yılında televizyon, Devlet Televizyonu ve Radyo Yayıncılığı Komitesi statüsünü aldı.

2005 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in emriyle şirket Azerbaycan Televizyon ve Radyo Yayıncılığı Kapalı Anonim Şirketine dönüştürüldü.

Ocak 2005 yılından itibaren, Azerbaycan”da televizyonlarımız 24 saat yayına başladı.

Gelelim Televizyonun hayatımızdaki önemine..

Kullandığımız cihazlar ne kadar artarsa artsın televizyonların ev yaşamındaki yeri önemini korumaya devam ediyor.

Çok değil bundan 64 yıl öncesine kadar Azerbaycanda, evde eğlence denildiğinde akla sadece televizyonlar geliyordu. O günlerden bugüne hayatımıza önce bilgisayarlar, daha sonra da akıllı telefonlar ve tabletler girdi. Bu cihazlar televizyon başında geçirdiğimiz süreyi azaltmış olsa da, televizyonların ev yaşamındaki yeri her zaman ilk sıralarda oldu.

Televizyonların asıl kullanım amacı hiç kuşkusuz ki televizyon kanallarını seyretmek. Günümüzde içerik kaynakları çok zengin olsa da geleneksel televizyonlar halen ilgi görmeye devam ediyor. Farklı içerik kaynaklarının artması televizyon kanallarının da daha geniş kitlelere hitap eden farklı program türleri ortaya çıkarmasına ve kaliteyi artırmaya çalışmalarına neden oluyor. Aksi halde ellerindeki seyircileri kaybetme riskleri var.

Televizyon teknolojisinin ilerlemesiyle eskiden sadece belli yayınları izleyebildiğimiz cihazlar artık kendi çaplarında birer bilgisayar haline de geldi. Akıllı televizyonların hayatımıza girmesiyle artık TV'lerimize farklı uygulamalar indirip kurabiliyoruz. Televizyon üreticilerinin uygulama arşivleri her geçen gün faydalı ve kullanışlı uygulamalarla çeşitleniyor. Artık TV'lerden sosyal medya hesaplarını kontrol edip, İnternet'te rahatça dolaşabiliyoruz.

Televizyonun hayatımızdaki 5 önemi

1. Televizyonun otoritesi vardır ve güvenilirdir

Bugün bilgi her yerde. Ancak televizyonun belirli bir yetkisi var. Televizyonda bir şey görürseniz, milyonlarca insanın da onu gördüğünü ve profesyoneller tarafından doğrulandığını, üretildiğini ve oluşturulduğunu biliyorsunuz. Bu nedenle televizyon haber, kültür, spor ve eğlence için en popüler ve en güvenilir platform olmaya devam ediyor. Televizyon, profesyoneller tarafından sağlam ve güvenilir bir kitle ölçüm sistemine sahip bir ortam olduğu da bilinmektedir.

 

2. Televizyon tüketicilere ulaşıyor ve markalar oluşturur

Televizyon tüketicilerin yeni ürünler, hizmetler ve kavramlar hakkında bilgi sahibi olmasını sağlar. Mevcut markaların konumunu güçlendirir ve tüketicilere yaptıkları seçimler konusunda güvence verir. Televizyon en etkili ve verimli reklam aracıdır.

 

3. Televizyon topluluklar oluşturur

Harika televizyon programları etraflarında topluluklar oluşturur. TV şovları, canlı etkinlikler ve haberler arkadaşlarınız, aileniz ve meslektaşlarınız için hareketli bir konuşma ortamı oluşturur. İnsanları birbirine bağlar ve sosyal ağlardaki tepkileri tetikler.

 

4. Televizyon ekonomiyi canlandırır

Televizyonunun önemli bir parçası olduğu küresel medya sektörü, dünya genelinde milyonlarca kalifiye işçi istihdam etmektedir. Ek olarak, ticari televizyonun bir reklam aracı olarak başarısı, izleyiciler için daha büyük programlamaya yeniden yatırım yapılabilecek bir gelir oluşturur.

 

5. Televizyon dijital çağı kucaklar

Tüketiciler artık televizyon içeriğinin keyfini her zamankinden daha fazla kullanma fırsatına sahipler. İzleyiciler birden fazla ekranda izleyebilir ve hayran toplulukları

ve sosyal platformlarda etkileşime girebilir. Sosyal televizyon deneyimi, özel çevrimiçi içerik, doğrusal TV yayını öncesi dizilerin ön sürümü, dijital video röportajları, video yapımı, sahne arkası fotoğrafları ve diğerleri ile tamamlanmaktadır.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.