Ülker PİRİYEVA

Ülker PİRİYEVA

28 DİLDE KARABAĞ AZERBAYCANDIR!

A+A-

Siyaset bilimci Ülker Piriyeva, ruhu Karabağ olan Azerbaycan ile kalbi atan herkesi, işgalci Ermenilerin Azerbaycan topraklarında işlediği terör eylemlerini, işgal rejimini ve Azerbaycanlılara yönelik vandalizmi, kültürel anıtlara ve camilere hakaret ve terör eylemlerini kınamaya çağırdı.

Tüm uluslararası toplumu Ermenistan'ı bir başka kışkırtıcı politikasından kaçındırmaya davet etdi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in uluslararası siyasi arenada seslendirdiyi “KARABAĞ AZERBAYCANDIR!”, sloganı üzerine 28 yıldır ermeni işgali altında olan Karabağ için – 28 dilde KARABAĞ AZERBAYCANDIR!, hashtaglerini yaratdı ve tüm dünyanı bu heştegleri paylaşma çağrısında bulundu.

Dağlıq Qarabağla bağlı kullandığım və yaratdığım #hashtaglar-

#QARABAĞAZƏRBAYCANDIR –AZERBAYCAN DİLİNDE

#KARABAĞAZERBAYCANDIR – TÜRKCE

#КАРАБАХАЗЕРБАЙДЖАН - KIRGIZCA

#QORABOQOZERBAYJON – ÖZBEKCE

#GARABAKAZERBAIJAN - TÜRKMENCE

#КАРАБАХАЗЕРБАЙЖАН – TATARCA

#KARABAKHISTAZERBAIJAN – ALMANCA

#karabaghisAzerbaijan – İNGİLİZCE

#KARABAGHİSAZERBAİJAN -İNGİLİZCE

KARABAKHAS – AZERBAIDŽANAS - LİTFANCA

#KARABAKHÈAZERBAIGIAN -İTALYANCA

#КАРАБАХАЗЕРБАЙДЖАН – UKRAYNACA

#карабахэтоазербайджан –RUSCA

#КАРАБАХАЗЕРБАЙДЖАН -RUSCA

#КАРАБАХӘЗЕРБАЙЖАН - KAZAKCA

#KARABAKHESAZERBAIYÁN - İSPANYOLCA

#КАРАБАХАЗЕРБАЙДЖАН – BELARUSCA

#КАРАБАХ ЕАЗЕРБАЙДЖАН – BOLGARCA

#KARABAKHAZAZERBAJZZÁN – MACARCA

#КАРАБАХЕАзербејџан – MAKEDONCA

#ყარაბახაარისაზერბაიჯანი - GÜRCÜCE

#KARABAKHESTEAZERBAIJAN – ROMENCE

#KARABAKHISAZERBAIJAN - PORTEKİZCE

#KARABAKHAZERBAIJANE – KÜRTCE

#KARABAKHESTAZERBAIDJAN - FRANSIZCA

#ΤοKARABAKHΕΙΝΑΙΑΖΕΡΜΠΑΪΓΑΝ - YUNANCA

KARABAKH ISSHT AZERBAIJANI –ARNAVUTCA

KARABAKH ÄR AZERBAIJAN –İSVEÇÇE

#ARԱՐԱԲԱԸԱԴՐԲԵIԱՆԷ – ERMENİCE

كاراباخهيأذربيجان# -ARAPCA

#KarabakhBelongsToAzerbaijan

#ATƏT- #BMT - #AGİT - #OSCE - #BM - #EUROPEANUNION - #EU - #ЕВРОСОЮЗ - #CENEVRESÖZLEŞMESİ - #GENEVACONVENTION – #CONVENTIONDEGENÈVE – #ЖЕНЕВСКАЯКОНВЕНЦИЯ -

#DünyaAzərbaycanlıları- #WorldAzerbaijanis- #MondeAzerbaïdjanais

#DİASPORAAZERBAİJAN

#AzərbaycanRespublikasınınDiasporlaİşüzrəDövlətKomitəsi

#StateCommitteeforWorkwiththeDiasporaoftheRepublicofAzerbaijan

#RəşadətliAzərbaycanOrdusuZəfərÇalacaq!

“Ermenistan, Azerbaycan'a Karşı Sahte, İkiyüzlü ve Yapıcı Olmayan Politikasıyla Uluslararası Hukiken Temel Norum ve İlkelerini İhlal Etti. "Ermeni milliyetçilerinin son iki yüzyılda Azerbaycan halkına karşı kasıtlı olarak sürdürdükleri etnik temizlik, soykırım ve saldırı politikası, Azerbaycan tarihinde kanlı olaylar da dahil olmak üzere trajedilerle dolu çok acı bir dönemi oluşturmaktadır."Dolayısıyla Azerbaycan devleti, BM Uluslararası Adalet Divanında Ermenistan aleyhine dava açmak için tüm hukuki dayanaklara ve gerekçelere sahiptir. Şu anda bu süreç Azerbaycanın dış politikasının ana yönlerinden biri olarak belirlenmiştir. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in başarılı dış politikasının bir sonucu olarak, bazı uluslararası kuruluşlar tarafından kabul edilen belgeler, Ermenistanı saldırgan bir devlet olarak göstermiştir. “Siyasi arenada Azerbaycan devleti ve lideri İlham Aliyev çatışmanın çözümü sürecinde öncelikle barış seçeneğini tercih etti.”

Ancak Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan halkının ve devletinin bu işgal, etnik temizlik ve da topraklarımızın geçici olarak kaybedilmesi politikasıyla asla uzlaşmayacağını söyleyerek, topraklarımızı kurtarmak için her türlü nedenimiz olduğunu vurgulamıştı.

“Ermenistan barış görüşmelerini göz ardı ederek uluslararası hukukun temel norm ve ilkelerini ihlal etti.” 27 Eylül 2020'de ilk olarak, saldırgan Ermeni tarafının ateşkesi defalarca ihlal etmesi üzerine, Azerbaycan düşmana iyi bir cevap verdi ve düşman tarafı bir milim bile ilerleyemedi – bu adımla Azerbaycan devleti terörist Ermenistana iyi bir cevap vermiş oldu. Artık uluslararası arenada tüm dünyaya bellidir ki, Ermenistanın ana hedefi müzakereleri aksatmak ve statükoyu sürdürmekti. Ancak Azerbaycanın pozisyonu uluslararası hukuk ve adalete dayalı olduğu için, bugün Başkomutan sayın İlham Aliyev”in öncülüğünde şanlı Azerbaycan Ordusu kendi topraklarında yiğit ve cesur misyonunu sürdürmeye devam ediyor ve kendi toprakları olan Dağlık Karabağı işgalden kurtaracaktır. Ermenistanın Azerbaycan topraklarında gerçekleşdirdikleri terrör eylemlerini şiddetle kınıyoruz.

KARABAĞ AZERBAYCANDIR!

ÜLKER PİRİYEVA – SİYASET BİLİMCİ

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.