Editör

Editör

YAKTI BENİ DEMEDEN ...

A+A-

Çin'de başlayıp yüzlerce kişinin ölmüne neden olan Korona virisü ( COVID-19)  kısa bir süre içinde dünyanın her tarafına yayıldı; Uzakdoğu, Ortadoğu,  Türkiye , Avrupa derken korana virüsü Amerika'ya kadar uzandı. İran ve  İtalya resmen çöktü. 

 Yüksek ateş, öksürük, nefes almada güçlük gibi  belirtileri olan bu melun virüs öldürücü etkisiyle de korku ve paniğe neden oldu. Dünya yeni bir sınavla başbaşa kaldı ... Yoğun bakım üniteleri doldu, karantina yerleri doldu, insanlar evlerinde ...  Bazı insanlarda  dışarda pervasızca geziyor ,  sanki sanırsınız virüsü yakalama derdindeler ,virüs avcısı diyorum bunlara, avcı iken av durumuna düşenler...

Malesef bulaşıcı olan covid-19 dan bizlerde nasibimizi ülke olarak aldık. Nasibimiz diyorum çünkü bir sürü ilan ve duyurulara rağmen duyarlılık göstermeyen vatandaşlarımızın rahat davranışları virüsün yayılmasına sebep oldu. Sağlık Bakanımız, sağlıkçılarımız, hasta bakıcıları hemşireler , doktorlar,  özellikle güvenlik güçleri hummalı bir çalışma içinde, sağlığımız için  her biri seferberlik içinde ...

Televizyonlarda , sosyal paylaşım sitelerinde internette virüs konulu uyarı ve tedbirler içeren bilgi paylaşımlarını virüs hakkında kamuoyu oluşması açısından etkili ve doğru. Ancak polimik oluşturacak, korku ve paniğe neden olacak tartışma programlarını  ya da sosyal paylaşım sitelerindeki virüsle ilgisi olmayan bilgi paylaşımlarını doğru bulmuyorum. Maske, eldiven, dezenfekte, zorunluluk dışında evde kalma, sosyal ortamlarda mesafeyi koruma, bağışıklılığı kuvvetlendirici besinler tüketme gibi tedbirlerin alınması dışında bize düşen en büyük görev ve sorumluluk sabırdır.

Şu da bilinmelidir ki virüs kapmış kişiler içerisinde , tedavi ile iyileşenlerin sayısı oldukça fazla... Bizleri şu süreçte zorlayan tek şey korku ve paniktir. Tedbirini alan, Sağlık Bakanlığımızın tavsiyelerine uyan bir kimse sağlığını muhafaza eder. Korku ve panik ile yaşamak ya da korku panik yaymak virüsten daha tehlikelidir. 

Toparlayacak olursak virüse karşı herkese görev düşüyor. Bu virüs yaktı beni demeden tedbirinizi alın. Zaruret dışında dışarı çıkan, tedbir almadan pervasızca hareket eden,  virüsün yayılmasına hizmet eder ; ailesini risk altına sokar. 

Bu virüs sosyal, psikolojik, ticari, ekonomik hemen hemen her alanda kötü etkilere neden oldu. Çok boyutlu olan bu durum ülkemize ve milletimize  daha da fazla zarar vermeden yetkililerin uyarılarına şiddetle dikkate almalıyız, uymalıyız. 

Bu virüs macerası yaktı beni demeden tedbirinizi alın, mümkün mertebe evde kalın... Bugünler de sabırla, duayla geçecektir; esen kalın,  sağlıcakla kalın, hoşça kalın...

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.