Şükran AKGÜN

Şükran AKGÜN

Umudun envanteri; en büyük doğrumuz ve geleceğimizin temeli!

A+A-

Geçtiğimiz günlerde, benim de mezunu olduğum, o günkü ismi Bafra Ticaret Lisesi, günümüzde ki ismi ise Bafra Şehit Erkut Yılmaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni ziyaret etme fırsatını buldum.

Mezun olduğunuz okulu yıllar sonra, meslek mensubu olarak ziyaret etmeniz ve elde ettiği başarıları arttırarak devam ettirdiklerini görmeniz ayrı bir mutluluk kaynağı.Her ne kadar toplumumuzda, meslek liselerinde öğrenim görmekte olan öğrencilerimiz yanlış değerlendirilse de velilerin teknik liselerine çocuklarını gönderirken korkuları ön planda olsa da, okulumuzun idarecileri ve öğretmenleri öğrencilerimizin gelecekleri için öğrencilerimiz ise çalışmalarıyla okulumuza başarı kazandırabilmek için canla başla çalışmaya devam etmektedirler.

Gerçekleştirdiğim ziyaret sırasında, okulumuzun sadece teknik lise olarak değil sporda, sanatta ve kültürel olarak da birçok başarıya imza atmış olduğunu öğrendim.  Bu başarılar beni de fazlasıyla mutlu etti.Dönemin Başsavcısı Sn. Turgut Türkmen’in katkılarıyla, okulumuzun ”Adalet” alanı için 2018 yılında yapılan “Mahkeme Duruşma Salonu” ise takdire şayandı.Okulumuzun alanı ile ilgili projelerinden bazıları ve “spor salonu olmamasına rağmen” spor, sanat ve kültürel alandaki başarıları ise;“Obezitenin Ayak Sesleri” adlı TÜBİTAK projesiyle bölge finaline davet,“Ön Yargısız Avrupa” adlı ERASMUS Projesi ile Polonya, Almanya, Yunanistan, Estonya, “Markalaşmada İlk Viraj, Avrupa Mutfağında Staj” adlı ERASMUS Projesiyle İtalya ve Hollanda “Avrupa’da Stajyer, Gelecekte Zanaatkar” adlı ERASMUS projesiyle Portekiz ve Avusturya ziyaretleri,Yardımlaşmayı ve dayanışmayı arttırmak için okulumuz bahçesinde iftar yemeği verilmesi,“Sosyal Giyim Market” adlı sosyal sorumluluk projesiyle, bağlı oldukları mahallede gıda ve giyim yardımı yapılması,(F) klavye Türkiye ve Dünya Şampiyona’na 2015 yılından bugüne kadar katılarak birçok öğrencimizle başarı kazanılması.

Ümeyir ATASOY Samsun 1.ciliği, Türkiye 16.cılığı, Celal ŞENER Samsun 1.ciliği, Türkiye 27.ciliği, Emre Can BAKIR Samsun 1.ciliği, Türkiye 47.ciliği elde ederken Esra ŞAHİN Samsun 3.cülüğü Türkiye 32.liğini kazanmıştır. Konu ile ilgili Türkiye ve il birinciliği bulunan tüm diğer öğrencilerimizi de tebrik eder okulumuzun başarılarının devamını dilerim. Güreşte, 2019 yılında 58 kg.da Berivan Çakır Samsun il birinciliği, 2020 yılında 62 kg.da Samsun il birinciliği, Türkiye 7.ciliği yine 50 kg.da Türkiye 2.cisi Kardelen Ersen,Taekwondo da ise yine okulumuz öğrencilerinden Didem Varol 44 kg.da, 68 kg.da ise Sanem Küçükçakır Samsun İl birinciliği,2007 voleybol erkeklerde Samsun 2.ciliği, 2014 yılı voleybol kızlarda 2 kez Bafra birinciliği, Futbolda 5 kez Bafra şampiyonluğu, 2 kez Samsun 3.lüğü,Futsal, 2017 yılında erkeklerde ilçe birinciliği, Samsun 4.cülüğü,2010 yılı Badminton erkek takımı il birinciliği, Resim alanında Elif Akıncı 17 meslek lisesi arasında Samsun il birincisi olarak gururumuz olmuşlardır.Ayrıca okulumuzun TÜBİTAK 4006 bilim Fuarı başvurusu onaylanmış olup 2021-2022 2.dönem Bilim Fuarı 15 proje ile sergilenmeyi beklemektedir.Koşulların verdiği olanakları kullanarak doğru adım atıldığının kanıtı, sistemle yetiştirilenlerin yaşamları boyunca değerlerini dirençle taşımalarıdır. Bunun en güzel örneklerinden bir tanesi de “Okulumu Güzelleştiriyorum” projesi adı altında, okulumuz mezunlarının destekleriyle okulumuz kütüphanesinin ve bahçesinin yenilenmesidir. Eğer ki; “İşin”, en yüksek eğitim değeri olduğundan yola çıkacak olursak, eğitim-öğretimin sadece amaç olarak değil aynı zamanda toplumsal değişimlerdeki rolünü de daha iyi kavrarız. Bu sebeple ülkenin gerçeklerinden kopmadan, gerçeklerden güç alarak, doğruları bulmak ve bunlardan yararlanmak zorundayız.Bizim en büyük doğrumuz ve geleceğimizin temeli ise meslek liselerimizdir.Ve yine tekrarlamak isterim ki; meslek liseleri okul değil yaşam ve iş yurdudur. Sağlıkla kalmanız dileğiyle iyi hafta sonları dilerim. Kaynak: Umudun envanteri; en büyük doğrumuz ve geleceğimizin temeli! 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.