Şükran AKGÜN

Şükran AKGÜN

TÜRKLÜĞÜ İLE GURUR DUYAN BİR MİLLETİN HİKAYESİ!

A+A-

Bu hafta sonuna Türk milleti olmamızın haklı gururu olan muhteşem iki kutlama; bir minnet ve bir teşekkür borcuyla girdik.

İlki; bundan tam 101 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, Türk milletinin bağımsızlık meşalesini yaktıkları ve cumhuriyetin temellerini atıkları Sivas Kongresi’nden dolayı minnet borcu,

İkincisi ise İran kupası Hazfi Cup’ı kazanarak bizlere muhteşem zafer coşkusunu yaşatan, en çok taraftarı olan “Tractor Azerbaycan’a” olan teşekkür borcu.

 

***

 

En çok taraftarı olan….

En çok taraftarı olan çünkü; 2016 yılında ülkemizde 81 ilde yapılan bir araştırmada “hangi takımı tutuyorsunuz?” diye bir soru sorulur. 82 milyon nüfusu bulunan ülkemizde Beşiktaşlı, Fenerbahçeli, Galatasaraylı, Trabzonsporlu, Samsun sporlu gibi 25 milyon taraftar varken 35 milyon nüfuslu Güney Azerbaycan’da 35 milyon taraftar var.

KIZIL KURTLAR!

 

***

 

Peki Türk takımı Tractor kimdir?

Sovyet İran savaşı sonrasında Azerbaycan topraklarının bir kısmı İran’da kalır. Burada yaşayan soydaşlarımızın sayısı 35 milyon civarındadır. İran rejimi tarafından yıllarca kendilerine baskı uygulanan Türkler 1970 yılında Tebriz’de “Tractor Sazi Tebrizi” adında milletlerimizin sesi olacak birtakım kurarlar. 2018 yılında ise Farsça olan “sazi” kelimesi kaldırılarak yerine “Azerbaycan” getirilmiştir. Bu takım yıllarca içlerinde bastırılan Türklük duygularını ortaya çıkarır ve bir davanın sözcüsü olur. Çünkü onlar için “Tractor” demek “bağımsızlık” demek, “Azerbaycan” demek, “Türkiye” demek. Bu sıradan bir futbol hikayesi sıradan bir takımın hikayesi değil, Türklüğü ile gurur duyan bir milletin hikayesi.

Traktör fabrikasının desteği ile kurulduğu için traktör ismini alan takımımızın renkleri kırmızı beyazdır. Bir maçta stadyumu hınçla hınç doldurup, kurt gibi uluyarak adeta tüm Türk dünyasına biz buradayız mesajı veren taraftarlar kendilerini “Kızıl Kurtlar” diye adlandırıyorlar. Çünkü Güney Azerbaycan’daki Türkler için “Tractor Azerbaycan” Türklüklerini haykırmalarının yollarından bir tanesi.

 

“Haykırıyorum, haykırıyorum

Ben Türküm…”

 

“Tractor” 2001- 2002 sezonunda birinci lige düşmesine rağmen dokuz sene içerisinde toparlanıp 2009- 2010 sezonunda İran şampiyonlar ligine girmeyi başarmış, bu sezonda yüz yirmi bin seyirciyi stadyumda ve etrafında toplayarak seyirci rekoru kırmıştır.

Kadınların futbol maçı izlemek için stadyuma girmesinin yasak olduğu İran’da 16 mart 2010 günü Tebriz’de oynanan “Tractor Sazi -  Persepolis” maçında kadınlar stadyuma alınmamasına rağmen Türk kızları stadyumu gören yüksek tepelere 10 km yürüyerek çıkmış ve “Tractor” bayrağını stadyuma doğru sallamışlardır. Ancak İran polisi duruma müdahale ederek Türk kızlarını oradan indirmiştir. Traktör taraftarı bugünü “Tractor’lu Kızlar Günü” ilan etmiştir.

Traktörün adının duyulmasının nedeni olan asıl olay ise 15 Mayıs 2015 günü yaşanmıştır. “Tractor Sazi” kendisiyle aynı puana sahip olan lig ikincisi “Neft” ile şampiyonluk için karşı karşıya gelir. Liderle arasında 2 puan olan Sefehan ise Saipa ile oynamaktadır. Stada gelen İranlı yetkililer maçın beraber sonuçlandığını ve şampiyonun “Tractor Sazi” olduğunu söylerler. Anonstan sonra “Tractor” iki gol yer ve durum 3-3 olur. Beraberliğin şampiyon olmak için yeterli olmasından dolayı Kızıl Kurtlar sahaya iner ve coşkuyla şampiyonluğu kutlamaya başlarlar. Ancak bu sırada statta ikinci bir anons daha yapılarak bir önceki anonsun yanlış yapıldığı, Sefehan’ın Saipa karşısında galip geldiği ve lig şampiyonu olduğu söylenir. Coşkulu “Tractor” taraftarı kendileriyle dalga geçildiği gerekçesiyle duruma sert tepki gösterirler. Ancak İran polisinin daha sert müdahalesiyle karşı karşıya kalırlar. Stadyumda televizyon, radyo, mobil telefon hatları kesilmiştir.  Sahaya giren polisler taraftarlara karşı insanlık dışı bir şiddet uygularlar. Taraftarlar ölesiye dövülürler. Olay Tebriz sokaklarına taşınır. Aldıkları haber üzerine dört taraftar stadyumda kalp krizi geçirmiş ve onlarcası da yaralanmıştır.

 

***

 

“Tractor Azerbaycan” taraftarlarının yıllardır dillerinde hep aynı söz vardır.

“Haray haray men Türkem. “

“Tebriz… Bakü… Ankara…”

“Azerbaycan var olsun, Türkiye başın sağ olsun.”

“Kerkük Tebriz’dir.”

“Sen çağırsan gelerem men.”

“Türkiye”, “Türkiye” diyerek stadyumlarda attığınız sloganlarla, İran’da ki soydaşlarımızın yegâne temsilcisi ve Türk milletinin takımı olarak bizlere 3 Eylül 2020 akşamı yaşattığınız gurur, onur, mutluluk ve başarı için teşekkürler….

KIZIL KURTLARA selamlar, sevgiler….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum