Türkiye'nin İlk Tek Dal Proje Fındık Çiftliği Bafra'da

Samsun'un Bafra ilçesinde 300 dönümlük alana modern tarım uygulamalarının çevreci bir anlayışla gerçekleştirilmesi amacıyla tek dal uygulaması ile kurulan çiftlikte Türkiye'de bir ilk gerçekleşiyor.

A+A-

Samsun'un Bafra ilçesinde 300 dönümlük alana modern tarım uygulamalarının çevreci bir anlayışla gerçekleştirilmesi amacıyla tek dal uygulaması ile kurulan Türkiye'nin ilk fındık çiftliğini, (SEDAT DAMCI LTD Fındık Çiftliğini) Bafra Kaymakamı Cevdet Ertürkmen, AK Parti Samsun Milletvekili Av.Orhan Kırcalı, Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam ile Bafra İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mehmet Güreş, Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner  ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Samsun'un Bafra ilçesi Köseli Mahallesi sınırlarında Oltan Köleoğlu Enerji’nin (OKE) iştiraki ile yaklaşık 300 dönümlük alana 2015 yılında tek gövde sistemi ile dikilen fidanlar (SEDAT DAMCI LTD Fındık Çiftliği ) bahçesinde fındıkla dolmaya başladı. Fındık çiftliği haline getirilen alanda modern tarım uygulamalarının çevreci bir anlayışla gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.  (SEDAT DAMCI LTD Fındık Çiftliği) Proje  koordinatörü Özer Akbaşlı, çiftliğin Türkiye’nin en önemli tarımsal ihraç ürünü olan fındıkta üretim ve kalitenin artmasına öncülük yapacağını söyledi. Halen dekar başına 100 kilogram olan Türkiye üretimini 400-500 kilograma çıkarılmasının hedeflendiğini dile getiren Akbaşlı, çiftlikte Yomra Sivrisi olarak adlandırılan fidanların 7x7 aralığı ile dikildiğini, yaklaşık 5 bin tek gövde fındık ağacının yer aldığı belirtti.

(SEDAT DAMCI LTD Fındık Çiftliği) Proje  koordinatörü Özer Akbaşlı  2 kişiyle 3 dönümlük arazinin bakımının yapılabildiğini, tüm sistemin otomasyon üzerinden kontrol edildiğini ve Türkiye'de bu yönüyle örnek bir iştirak olduğunu aktardı.

Türkiye'nin İlk Tek Dal Proje Fındık Çiftliği Bafra'daTürkiye'nin İlk Tek Dal Proje Fındık Çiftliği Bafra'daTürkiye'nin İlk Tek Dal Proje Fındık Çiftliği Bafra'daAhmet Aydın Türkiye'nin İlk Tek Dal Proje Fındık Çiftliği Bafra'da

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.