Samsun'un yol ulaşımı masaya yatırıldı

Samsun'un yol ulaşımı masaya yatırıldı

Demir: “Otoyol ve Demiryolu Bölgeye Can Katacak”

A+A-


Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir’in girişimleriyle Samsun ve Çorum milletvekilleri bir araya gelerek Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a bölgenin ortak taleplerini ilettiler.

       AK Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir’in öncülüğünde toplanan bölge heyeti Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’la görüştü.

          TOPLANTI GÜZEL SONUÇLAR VERECEK

       Bakan’la yapılan görüşmede; hükümetin, Cumhuriyetin 100. yıl kapsamında hedeflemiş olduğu dev projelere dikkat çeken Cemal Yılmaz Demir;  “Başta sağlık, konut, enerji, eğitim alanlarında olduğu gibi ulaşım alanında hiç kimsenin inkâr edemeyeceği icraatlar yapıldı. Duble yollar, hızlı tren, oto yollar bunun en güzel örneğidir. Ticaret ve sanayi kesiminden, sivil toplum örgütlerinden ve konuya duyarlı vatandaşlarımızdan bu yönde tarafımıza sürekli talepler geliyordu ve bu taleplerin Ankara’ya taşınmasını bizlerden istiyorlardı. Bakanlığımızın da bu alanda yatırım ve proje çalışmaları yaptığını biliyorduk. Bu nedenle yerelden gelen talepleri merkeze ulaştırmak adına köprü vazifesini görerek yerel inisiyatif gruplarıyla Sayın Bakanımızı bir araya getirmenin faydalı olacağını düşündük.  Bu doğrultuda sağ olsun Sayın Bakanımız konuya duyarlılık gösterdi. Güzel bir çalışma oldu. İnşallah bu toplantı güzel sonuçlar verecek” dedi.

         Demir, ayrıca önümüzdeki 10 yıllık sürecin çok önemli olduğunu belirterek “Bu dev yatırım ve projelerden mümkün olduğunca istifade etmeliyiz. Bu maçla hazırlanan Karayolları ve Demiryolları ile ilgili acil eylem planı doğrultusunda ülkemizin kuzeyi ile önce İç Anadolu bölgesi sonra da Akdeniz Bölgesi arasında alternatifli karayolu ve demir yolu ulaşım ağı yapılacak. Ucuz ve hızlı ulaşım imkânları sağlanarak vatandaşımızın hizmetine sunulacaktır” dedi.

                         DEMİRYOLU DAHA AVANTAJLI

          Samsun Milletvekili Mustafa Demir ise konuşmasında;  “Özellikle otoyol hayata geçtiğinde Samsunumuz için çok önemli bir hamle olacak. Bundan güzergâh üzerindeki iller de fayda görecek.” İfadelerini kullandı.

          Samsun Milletvekili Tülay Bakır ise ulaşımın ticaretin gelişmesindeki önemine vurgu yaparak   “Havaalanının genişletilmesi ve Karadeniz’e kıyısı olan limanlara deniz seferleri yapılması yoluyla bu ülkelerle ticaret hacminin artırılması mümkün olur” şeklinde konuştu.

           Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır da demiryolu taşımacılığının maliyet açısından karayollarına göre daha avantajlı olduğunu belirterek yük taşımacılığında demiryollarından daha fazla yararlanılması için gereken tedbirlerin alınmasını talep etti. Görüşmenin sonunda Cemal Yılmaz Demir bölgenin ihtiyaçlarını ve taleplerini içeren dosyayı Bakan Yıldırım’a takdim etti.

                             DOSYADA NELER VAR?

              Dosyada; 2012 yılında bitirilmesi hedeflenen 300 km.lik Delice-Samsun otoyol projesinin,  Samsun kısmında batıda Bafra’ya kadar doğu’da Ünye’ye kadar bağlantı kolunun projeye ilave edilmesi; Samsun girişinde Doğu Çevre Yolu Kavşağından Kavak istikametine transit yol üstten olmak kaydıyla Derecik, Toybelen ve Çivril mevkilerine 3 adet köprülü kavşak ve 5 km.lik çift taraflı toplayıcı yolun yapılması; 2012 Yılında proje çalışmaları bitirilerek 2013 yatırım programına teklif edilecek 16 km. uzunluğundaki Batı Çevre Yolu ( Sarıışık’tan başlayıp Samsun Polis Okulu’nda biten)  Ankara yönünden gelip Sinop istikametine devam edecek trafiğin rahatlatılması ve Samsunun Sinop çıkışı ve Atakum geçişindeki sahil yolu trafiğinin rahatlatılması; Samsun Doğu Çevre yolunun Canik geçişine yapılacak olan viyadüklerle birlikte, Ankara yolundan başlayıp Tekkeköy Sapağı veya Havaalanı Sapağı ile bütünleşecek takriben 20 km.lik Samsun Doğu Çevre Yolu projesinin tamamlanarak hayata geçirilmesi; Samsun ve Mersin limanlarını birbirine bağlayacak olan demir yolu hattının Samsun-Havza-Suluova-Amasya-Turhal-Yerköy-Kırşehir-Aksaray-Ulukışla-Adana-Mersin istikametinde planlanarak, ülkenin kuzeyi ile güneyini birleştirebileceği gibi karayoluna alternatif bir ulaşım hattı meydana getirilmesi ve halen kullanılmakta olan ve Sivas üzerinden geçen 1070 km.lik Samsun-Ankara demiryolunun kısaltılarak insan ve yük taşımacılığında hem hızlı hem de ucuz nakliyeye imkân sağlaması talep ediliyor.

                    BÖLGENİN GELİŞİMİ İVME KAZANACAK

           Son bölümünde; Samsun’a kurulacak lojistik merkez de düşünüldüğünde karayolları ile demiryolları alanında sunmuş olunan taleplerin bir arada değerlendirilmesinin bölgenin gelişimine büyük bir ivme kazandıracağı vurgulanan dosyada yer alan konuların kısa, orta ve uzun vadede yapılacak planlamalarla hayata geçirileceği açıklandı.

            Toplantıya Cemal Yılmaz Demir ile birlikte Samsun Milletvekilleri Mustafa Demir, Tülay Bakır, ile Çorum Milletvekilleri Murat Yıldırım, Cahit Bağcı ve Salim Uslu’nun yanı sıra Ak Parti Samsun il Başkanı Osman Çetinkaya, İl Başkan Yardımcısı Muhittin Aslan, İlkadım İlçe Başkanı ihsan Kurnaz, Samsun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Sedat Demirci, Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaran Hıncal, Ticaret Borsası Başkanı Ömer Güney, Çorum Ak Parti İl Başkanı Ahmet Sami Ceylan, Merkez İlçe Başkanı Mustafa Köse ve Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü katıldı. 

HARUN YAZICI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.