Şükran AKGÜN

Şükran AKGÜN

OMÜ’LÜ GENÇ TÜRKOLOG ADAYLARIMIZIN DÜZENLEDİĞİ “TÜRKOLOJİ KONUŞMALARI” BAŞLIYOR!

A+A-

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından tertip edilen “TÜRKOLOJİ KONUŞMALARI”  adlı konferans dizisi 13 Mart 2021 saat 19.00’da Prof. Dr. Hamza Zülfikar’ın “Eğitim ve Öğretimde Türk Dilinin Yeri ve Önemi” adlı söyleşisiyle başlıyor. 
13 Mart-29 Mayıs tarihleri arasında 9 haftada 10 konferansın yapılacak olduğu Türkoloji konuşmalarının ilk tanıtımını gördüğümde “bizim OMÜ’lü genç Türkologlar işbaşında” dedim ve efendiliğiyle her zaman gönüllerimizde büyük yeri olan, fakülte ve Türkoloji bölümü öğrenci temsilciliği görevini yürüten Akif Hakkı Özkan’ı aradım. Konferansın düzenleme amacını sordum. Kendisinin bana aktardıklarını sizlerle paylaşıyorum:
“Öncelikle düzenleyicisi olduğumuz "Türkoloji Konuşmaları" başlığı altındaki konferanslar dizisi etkinliğimize gösterdiğiniz ilgiden ötürü müteşekkiriz. İştigal ettiğimiz alan hasebiyle her daim Türk kültürünü, sözlü ve yazılı edebî birikimini ve bir ana sütü kadar pak, gökyüzü misali asil Türkçemizi korumayı, geliştirmeyi ve sağlıklı bir şekilde gelecek nesillere aktarmayı  ilke edindik. Bu minval üzere içerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinde "Bu süreci nasıl daha verimli bir hale getirebilir; mensubu olduğumuz OMÜ, Fen-Edebiyat Fakültesi, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü kürsüsüne ilmî alanda hangi katkılarda bulunabiliriz?" sorusuna cevap aramaya başladık.
İçerisinde bulunduğumuz pandemi sürecinin bizlere sunduğu olumsuz şartları göz önünde bulundurarak, çağın bizlere getirdiği teknolojik gelişmelerden faydalanma yoluna gittik. "Uzak yerden yakın gönülle" şiarıyla öncelikle bünyemizde eğitimine devam eden Türkoloji öğrencileri ile alanın önde gelen kıymetli hocalarını çevrimiçi bir ortamda buluşturmayı hedefledik. Düzenleyicisi olduğumuz program kısa sürede büyük ilgi gördü  ve ülkemiz sınırlarını da aşarak birçok üniversitedeki Türkoloji kürsülerine ulaştı. Bugüne kadar beş yüzün üzerinde katılımcı kaydı yaptık. Tabii bu ilginin hem şahsımı hem de kıymetli hocalarımı ziyadesiyle memnun ettiğini söylemeden geçemeyeceğim. Sizin vesilenizle, ilgi ile takip edecek olan  tüm katılımcılara;  programın hazırlanışında büyük emekler ve fedakârlıklar gösteren pek kıymetli hocalarıma ve arkadaşlarıma teşekkür ederim. İleride hocalarımızdan devralacağımız bu özel ve asil emaneti hakkıyla taşıyacağımıza ve Türkoloji kürsüsüne ilmî ve manevi anlamda nice hizmetler verme gayretinde olacağımıza söz veriyoruz. Hazırlanmış olan programımızın Türkoloji camiasına hayırlı olmasını diler, Türkoloji gönüllülerinin verimli ve bol bilgili bir dönem geçirmesini temenni ederiz.”
Benim de büyük bir keyifle takip edeceğim konferans ile ilgili detaylı bilgileri;
OMÜ resmi sitesinde, 
Twitter; omutde 
Facebook; omu. tde. 55, 
İnstagram; omu. tde. 55, 
adreslerinden takip edebilirsiniz.
Program Zoom üzerinden sınırlı katılımcı ile gerçekleştirileceğinden OMÜ TDE Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz. 
Genç Türkologlarımızı bir kez daha kutluyor başarılarının artarak devam etmesini temenni ediyorum. 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.