Ülker PİRİYEVA

Ülker PİRİYEVA

Kars demiryolunun sosyo-ekonomik, stratejik önemi

A+A-

Bakü-Tiflis-Kars projesi, dünyanın en büyük 100 projesi listesinde yer alan bağımsızlığımız tarihinin en büyük projelerinden biridir.

Tarihi önemi büyük olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu elverişli ve çok stratejik bir projeydi. Dolayısıyla bugün Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, Avrupa'yı Asya'ya bağlamanın en kısa ve en güvenilir yoludur.

Devletimizin ulaşım sektörüne büyük önem verdiğini hepimiz biliyoruz. Azerbaycan aynı zamanda bu alana çok yatırım yapıyor. Bunların arasında en büyük projelerden biri Bakü-Tiflis-Kars küresel projesidir. Bu proje ülkeleri birbirine yakınlaştırdı. Bu projenin uygulanması ancak Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'nin ortak çabaları sayesinde mümkün olmuştur. Buna karşılık devletimiz her zaman olduğu gibi bu yolu kendi iç kaynakları pahasına, herhangi bir yerden herhangi bir yardım ve borç almadan inşa etmiş ve işletmeye almıştır.

Bu yolun uzunluğunun yaklaşık 850 kilometre olduğu ve en büyük kısmının 504 kilometre Azerbaycan topraklarından geçtiği unutulmamalıdır. İlk etapta 5 milyon ton, sonraki etapta 17 milyon ton, ardından daha büyük hacimde kargo taşınması planlandı. Evet, bugün Bakü-Tiflis-Kars demiryolu zaten Avrasya ulaşım haritasının önemli bir parçası. Elbette bu yolun işletilmesinin bir sonucu olarak yol üzerindeki ülkeler arasındaki ticaret ve karşılıklı yatırım artacaktır. Aynı zamanda bu yolu kullanan ülkeler arasındaki işbirliğinin derinleşmesi ile bu yol, istikrar ve güvenliğe hizmet edecek ve bu yolun kullanımı sırasında turizmin gelişimi genişleyecektir. Tabii beklendiği gibi büyük katkılar sağladı. Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun başarılı bir şekilde işletilmesi ülkelerimizin jeopolitik önemini artırmış ve bizler için ek fırsatlar yaratmıştır.

Kısacası, daha büyük Avrasya alanı için yükselen bir proje olan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu, eski İpek Yolu'nun çelik karayollarında restorasyonuydu.

Azerbaycan'ın devlet bağımsızlığının güçlendirilmesi, ekonomik gücünün artırılmasında önemli stratejik faktörlerden biri olan Bakü-Tiflis-Kars projesinin Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'nin sarsılmaz dostluk ve kardeşliğine dayandığını belirtmek gerekir.

Bunun sadece bir demiryolu projesi olmadığını, aynı zamanda tarihi İpek Yolu'nu canlandırmak ve bölge ülkeleriyle ekonomik, sosyal ve kültürel bağları güçlendirmek için bir proje olduğunu da belirtmeliyim. Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan üzerinden Orta Asya ile Uzak Doğu arasında demiryolu ile istikrarlı yük ve yolcu taşımacılığı sağlandı Kısacası ekonomik taşımacılığın örnek ve güvenilir modeli olan bu yol, Avrasya bölgesindeki ülkelerin ticaret hacimlerinin artmasına ve zenginleşmesine yardımcı olmuştur.

Modern çağda, bölgelerin ekonomik kalkınmasını destekleyen bu tür projelerin sonuçları, bu tür projelerin uluslar arası bağların güçlendirilmesinde, ülkelerin refahı ve istikrarı için sağlam bir temel oluşturmada önemli bir rol oynadığını söylemek gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.