Ülker PİRİYEVA

Ülker PİRİYEVA

İmadeddin Nesimi Türk ve Seyyiddir

A+A-

İslam dünyasının önemli alimlerinden ve şairlerinden Azerbaycanlı Seyyid İmadeddin Nesimi’yi doğumunun 650.yılında rahmetle anıyoruz. Nesimi 14.yüzyılın Türk coğrafyasına iz bırakmıştır. Bıraktığı iz İslam coğrafyasına da yayılarak günümüze kadar gelen Nesimi’nin önce ‘Seyyid’ unvanından bahsetmek istiyorum. Çünkü Nesimi’nin ‘Seyyid Nesimi’ unvanı daha çok takma isim olarak değerlendirilmektedir.

Bir şair eserlerinde sebepsiz olarak neden ‘Seyyid’ unvanı kullansın ki? Nesimi’nin gerçek bir ‘Seyyid’ olduğuna yürekten inanmaktayız. Buna neden inandığımızı açıklamak istiyorum. Bu mesele bizim görevimiz değil daha çok tarihçilerin görevi ama biz yine de gündeme getirmek istiyoruz. Çünkü bu bizim manevi borcumuzdur. Batı’nın elimizden aldığı birçok manevi değerleri sizlerde bilirsiniz. Birçok ünlü Türk alimleri uzun yıllar Arap bilindi. Günümüzde de öyle bilinmektedir.

Biz Türkler İslam’ı tercih ettiğimizde Arap bölgelerine de gitmiştik. Onlarla din kardeşi olduğumuzdan birbirimize kız da alıp verdik. Özellikle peygamber soyundan gelen Araplarla evlilikler gerçekleştirdik. Böylelikle Türkler de ‘Seyyid’ olmayı haklı olarak hak etti. Bu mesele hala günümüzde pek öyle bilinmez. Sizlere Türkiye’den örnek vermek istiyorum. Türkiye’nin Arap bölgelerine yakın sınırlarında yaşayanların arasında Seyyid çoktur. Bunların kökeni de Türk olarak gösterilmemektedir. Yine Türkiye de şöyle bir algıda var. Seyyid unvanı olan aşiretler Arap kökenlidir ve Türk değildir. Bu yanlışlık yıllardır sürüp gidiyor. Umarım konuyla alakalı tarihçiler bu gerçekliği tüm detaylarıyla ortaya çıkarırlar. Nesimi’nin 650.doğum yılında bu anlattıklarıma dikkat çekerek farkındalık yaratmak istedim.

Şiirleri Türkiye’de, İran’da ve Azerbaycan’da oldukça yaygın olan Seyyid İmadeddin Nesimi gerçek bir Türk ve Türkmendir.

Türkçeyi çok güzel kullanan Nesimi, bildiğiniz Arapça ve Farsça da eserler vermiştir. Bu üç dilde de edebiyatı önemli ölçüde etkilemiştir.

Yaşadığı dönemde ortaya attığı düşünceleri yüzünden fermanla katledilen Nesimi’nin sonradan anlaşılması sevindirici de olsa yüreğimizde hep acısını hissetmekteyiz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.