Ülker PİRİYEVA

Ülker PİRİYEVA

Hümanizm Tantanası – Ülkemizin I hanımı Mehriban ALİYEVA

A+A-

Öncelikle, Ulu Önderimiz Haydar Aliyev'e ait olan bu değerli düşünceyi ifade etmek isterdim- “Azerbaycan kadınları halkımızın geleneklerini, kültürünü, ilmini, entelektüel potansiyelini üst düzeyde temsil etmişler ve bu şimdi de böyledir. Kadınlar devletimizin, devletçiliğimizin, bağımsızlığımızın, bugünümüzün ve geleceğimizin dayanağıdır.”
Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Birinci başkan yardımcısı, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanı Aliyev'in eşi, Haydar Aliyev Vakfı ve Azerbaycan Kültür Vakfı başkanı, UNESCO ve ISESCO'NUN iyi niyet elçisi Mehriban Aliyeva”nın Azerbaycan kadınına özgü en güzel hasletleri kendisinde toplayan, hümanizm ve asalet görevini şərəflə yerine getiren ülkemizin sosyo-politik ve kültürel hayatındaki rolü önemli, hizmetleri yadsınamaz. Onun faaliyet alanı çok yönlü olup hayatımızın tüm alanlarına derinden nüfuz ediyor.
Hümanizm, hayırseverlik ve asil davranışlar beşer durdukça yaşıyor, bu yüksek manevi niteliklerin sahipleri, onurlu görevin taşıyıcıları ise kendi varlıkları ile halkına daima şeref, şan şöhret getirir, onun sevimlisine dönüşüyorlar. Kuşaktan kuşağa geçen erdemleri, asaletleri her an insanlara yardım etmek, onlara yardımcı olmak gibi ulvi duyguları ile doğdukları toprağın, sahibi oldukları memleketin şerefini üst düzeylere yükseltiyorlar. Geçtiği anlamlı ömür yolu, yüksek hümanizmi, hayırseverliği ve asaleti, benzersiz sosyal faaliyeti ile sadece Azerbaycan'da, ayrıca tüm dünyada yüksek saygı sahibi olmuş ülkemizin birinci hanımı Mehriban Aliyeva insanlık tarihinin şanlı tarihine kendi tarzıyla dahil olan böyle önemli şahsiyetlerdendir.
Aynı zamanda, Mihriban Aliyeva'nın yönettiği Haydar Aliyev Vakfı öne sürdüğü, gerçekleştirdiği amaç ve hedeflerin önemine, çapına göre ülkemizde benzeri olmayan yeni tip sosyal kurumdur. Kapsamlı ve dinamik gelişme yolunu tutan, sürekli yenilenen Azerbaycan toplumunda eşit eğitim olanaklarının oluşturulması, genç neslin bilgilere ulaşması, ülkemizin dünya eğitim sistemine entegrasyonuna destek verilmesi Vakfın faaliyetlerinin öncelikli alanlarından biridir.
Belirtmeliyim ki, Mehriban hanımın yönetimi, Haydar Aliyev Vakfının girişimiyle UNESCO Azerbaycan muğamını insanlığın sözlü ve somut olmayan mirasının başyapıtları listesine dahil etmiştir.
Bununla beraber, Azerbaycan ve dünya müziğinin incisi olan muğamların korunması ve gelişmesi, dünyada yayılması ve uluslararası muğam önlemlerinin geçirilmesi amacıyla Bakü'de Uluslararası Muğam Merkezi inşa edilmiştir.
Sayın Cumhurbaşkanımız, İlham Aliyev de kadınların toplumun gelişimindeki rolünü değerlendirerek belirtiyor, “Tarihimizin her döneminde kadınlarımız toplumun sarsılmaz manevi dayanağı olmuş, ülkemizin bugünkü kimliğinin belirlenmesi için büyük fedakarlıklar göstermişlerdir”. Evet, büyük tarihi, kültürel mirasa sahip olan Azerbaycan halkı kadının aile ve toplumdaki rolüne daima yüksek saygı duymuştur. Kadın yaşadığı tarihsel dönemden, onun sosyo-ekonomik durumundan, coğrafi mekandan, ırkından, dilinden, dininden bağımsız olarak, her zaman insanlığın gelişimine önemli katkılar vermişler. Azerbaycan kadını zor geliş yolu geçerek tüm aşamalarda ilklere imza atmaya muvaffak olmuştur.
Azerbaycan Cumhuriyeti'nin Birinci başkan yardımcısı Mehriban Aliyeva da Vatanın ve halkın kaderinde benzersiz rolü olan sosyo-politik şahsiyyetlerdendir. Mehriban Aliyeva'nın siyasi portresinin en önemli çizgilerini ortak bir çizgi birləşdirir- merhamet, sevgi ve hümanizm..
Bugün - Ağustos ayının 26'sı Birinci başkan yardımcımız Mehriban Aliyeva'nın doğum günüdür. Bu önemli gün dolayısıyla ülkemizin birinci hanımını yürekten kutlar, Azerbaycançılık düşüncesinin geliştirilmesinde her zaman yeni yollar arayışında olan Mehriban Aliyeva'ya can sağlığı, uzun ömürler, mutluluklar dolu ömür yolu diliyorum!

Ülker PİRİYEVA - Politikacı
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.