Hancıoğlu;"Esnaf kendi bayramında kabus yaşamasın"

Hancıoğlu;"Esnaf kendi bayramında kabus yaşamasın"

Aylardır umut dolu sözlerle avutulmaya çalışılan esnaf ve sanatkârlar açısından artık bıçağın kemiğe dayandığını söyleyen CHP’li Neslihan Hancıoğlu, “gerekli adımlar derhal atılsın; esnaf, kendi bayramında kâbus yaşamasın” dedi.

A+A-

İktidarın, yaşanan zorlu süreçte toplumun birçok kesimi gibi esnaf ve sanatkârları da kaderine terk ettiğini kaydeden CHP Parti Meclisi Üyesi ve Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, daha fazla zaman kaybedilmeden gerekli adımların atılması çağrısı yaptı.

Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı dolayısıyla bir açıklama yapan CHP’li Neslihan Hancıoğlu, “içten duygularla kutladığım bu bayramda, esnaf ve sanatkârlarımızdan başka herkes konuşuyor, herkes bir şeyler söylüyor; fakat esnaf ve sanatkârımızın bugün içinde bulunduğu büyük çıkmazdan nasıl kurtulacağı konusunda hiçbir adım adım atılmıyor” dedi. Esnaf ve sanatkârın gerçek anlamda yaşadığı sorunlara hiçbir şekilde çözüm üretmeyen, sıkıntıları görmezden gelen, hasıraltı eden ve öteleyen bir yönetim anlayışının 18 yıldır iktidara egemen olduğunu kaydeden Hancıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Esnaf ve sanatkârı borç batağına saplayan, üretemez-ticaret yapamaz ve bugün sattığının yerine yarın yenisini koyamaz hale getiren, 18 yıldır iktidarda olan anlayıştır. Bu anlayışla üretilen ve hayata geçirilen bütün politikalar, esnaf ve sanatkârımızın bütün gücünü ve kaynaklarını tüketmiştir. Adım başını AVM’lerle dolduran, ara sokaklara kadar zincir market açılmasına yol veren anlayış yüzünden bugün, mahallemizin 40 yıllık manavı süpermarket sebze reyonunda, kasabımız zincir marketin şarküteri reyonunda ‘ücretli çalışan’ durumuna düşürülmüştür. Bu süreç, bir kültürün yok edilmesi sürecidir ve maalesef kaybeden Türkiye’dir.”

18 yıldır uygulanan hatalı politikalara rağmen ayakta kalmayı başarmış esnaf ve sanatkârın şimdi de salgın sürecinin yarattığı büyük tahribatla savaştığını belirten Hancıoğlu, esnaf, sanatkâr ve onların meslek kuruluşları ile yaptığı görüşmelerde kendisine aktarılan bilgilerden hareketle acil çözüm bekleyen sorunları şöyle özetledi:

“Esnaf ve sanatkârlar, özellikle Covid-19 salgını sonrasında ekonomideki ve ticaret hacmindeki daralma nedeniyle içine düştükleri borç batağından bir türlü çıkamadıkları gibi verilen ucuz kredilerle daha da büyük bir borç yükünün altına girmiştir. Ne zaman geleceği belli olmayan ‘daha iyi günler’de ödenmesi beklenen borç büyüdükçe, esnaf ve sanatkârlarımızın umudu gün geçtikçe azalmaktadır. Salgının önlenmesi amacıyla haklı olarak devreye sokulan kısıtlamalardan en çok etkilenen esnaf ve sanatkârlarımız yani lokanta, büfe, çay salonu, kahvehane, berber-kuaför işletmecileri, kısıtlama sürecindeki kayıplarını hala telafi edememiştir. Okulların ne zaman ve ne şekilde açılacağı konusunda yaşanan belirsizlik, bu alanla doğrudan ilintili olan ticari faaliyetleri de kaosa sürüklemiştir. Servis işletmecileri, kırtasiyeler ve okul çevresinde öğrenciler için yiyecek ve hizmet üreten esnaf ve sanatkârlarımız neredeyse bir yıldır bu plansızlığın faturasını ödemektedir.

Bu yıl esnaf ve sanatkârsız kutlanan 33. Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı’nın, esnaf ve sanatkârlarımız için kötü günlerin sonu, iyi günlerin başlangıcı olmasını diliyorum.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.