Alper Güngör-Yazılımcı

Alper Güngör-Yazılımcı

Evlerimiz akıllanıyor….

A+A-

Evlerimiz akıllanıyor…. Sürücüsüz araçlar yollarda… Başka bizi neler bekliyor…

                Başlık ilginç gelse de teknolojinin girmediği bir alan olmadığına göre evlerin akıllanmasıda normal bir durum haline geliyor aslında.

                Konuyu birkaç açıdan ele alalım. Öncelikli olarak piyasada oluşan arz talep dengesinden tutunda, hammadde fiyatlarının yükselmesi ve de taşıma maliyetlerinin bile haddinden fazla artırılması ister istemez her üründe ciddi anlamda fiyat farkı oluşturmuş durumda. Otomotiv sanayisi dahil kullanılan elektronik çiplerin bile bulunamadığı bu dönemlerde üretilemeyen dizüstü bilgisayarların piyasada dolaşanlara uyguladığı fiyat artışını hepimiz görüyoruz. Hal böyleyken teknolojiden de uzak durmak imkansız tabi. Her şeyimiz teknoloji olmuşken. Vallahi sabah telefonun alarmım olmasa uyanmak zor. Haliyle de cebimizdeki cep bilgisayarı yani telefon ile ülkede neler oluyor, yaşadığımız yerlerdeki son durumlar ve de arkadaşlarımız ne yapıyor kısmında mobilsiz bir hayat ve internetsiz bir teknoloji çok zor. Tabi ki evimize kadar girmiş bu teknoloji nasıl bu hale geldi de evimizi akıllı yapıyor?

                Şöyle bir düşünün, Evimizin kapısını kilitledik ve çıktık, uzun bir süre gelmeyeceğiz, evi sürekli kontrol etmemiz lazım ya da biz gelmeden klima açılsın, kombi harlansın ki eve istediğimiz hava sıcaklığında girelim. Hatta evde olası bir durum için bana çağrı ya da görüntü göndersin. Elimi şıklatayım ışıklar yansın, bir tuşa basayım bunların hepsini kapatayım gibi birçok şey isteyebilirsiniz ve bunların hepsi şu an ki teknoloji ile mümkün. Bir üste daha çıkayım, aracınızla garaja girerken hiçbir şey yapmadan garajın kapsının sizi tanıyarak otomatik açılması, hatta ve hatta evinizin kapsının önüne geldiğinde kağının aynı şekilde otomatik açılması yine şu anki teknoloji ile mümkündür. Bu saydıklarım sadece yeni yapılan akıllı evlerde değil şu anki mevcut evinize bile belirli malzemeleri alarak yapabilmeniz mümkündür.

                Günümüz teknolojisinde otomotiv sanayinde araçların sürücüsüz kullanılmaya başlanması gibi devasa bir adım atılmışken evlerdeki bu teknolojinin çok hayret verici olmaması normal bir durumdur.  Sürücüsüz araçlar bölümüne gelirsek te; Otonom (Sürücüsüz) araçlar içerisinde bulundurdukları otomatik kontrol sistemleri sayesinde bir sürücüye ihtiyaç duymadan yolu, trafik akışını ve çevresini algılayarak sürücünün müdahalesi olmadan seyir halinde gidebilen otomobillerdir. Otonom araçlar radar, lidar, GPS, odometri, bilgisayar görüşü gibi teknolojiler ve teknikler kullanarak çevresindeki nesneleri algılayabilmektedir. Böylelikle gideceğiniz yere varana kadar sürüşü aracın kendi yaparken sizde kendinize vakit ayırabilir, kitap okuyabilir hata telefonla konuşabilirsiniz (tabi şu anda bununla ilgili bir hukuk ve kanun durumu netleşmiş değildir).
https://cdnendustri40.4flyy.com/image/06a864be7979478ba1710f4300631537/otonom-araç.jpg

                Sonuçta teknoloji geliştikçe bize yardımcı olabilmek hayatımızı kolaylaştımak adına destekçimiz olmaya devam edecektir.  Sizleri fazla sıkmadan özet olarak anlattığım bu konuların devamında bir dahaki yazımda robot teknolojisinin bizlere getireceği kolaylıklardan bahsedeceğim.

 

Saygılarımla…
Alper GÜNGÖR
Yazılımcı ve Bilişim Uzmanı
                                                                                                      Güngör Bilgisayar Yönetim Kurulu Başkanı

 

Önceki ve Sonraki Yazılar