Yaşar VURAL-Eğitimci

Yaşar VURAL-Eğitimci

"Bir Dakika" Beyler!

A+A-

“BİR DAKİKA” BEYLER!

19265185_10213607422838738_444656418_n.jpg

“Bir Dakika” sizin için ne ifade eder? Kısa bir zaman dilimi, 60 saniyelik bir zaman ölçüsü… Bir gün içinde belki de nasıl geçtiğini anlamadığımız, değersiz bir an… Ama o “bir dakika” bazen öyle değerlidir ki, tüm hayatınızı etkileyebilir! Tıpkı, dün 1 dakika geçti diye sınava alınmayan öğrenciler gibi…

Her işimiz sanki dakik, her işimiz düzenli ve disiplinliymiş gibi önce YGS’de sonra da LYS’de 15 dakika uygulamasına geçtik. Bütün kamuyu ilgilendiren bir düzenlemeyi hayata geçirmekteki amaç, zorlukları ortadan kaldırmak, sistemi rahatlatmak ve vatandaşa kolaylık sağlamak olmalıdır. Bizce düzenlemeler bu amaçla yapılmalı. Ama gelin görün ki, gençlerimizin yıllarca hazırlandıkları sınavlar için getirilen 15 dakika önce tüm girişlerin kapatılması uygulaması birçok mağduriyetler doğurmaktadır.

Daha önceki uygulamalarda bırakın 15 dakika önce kapıların kapatılmasını, sınav başladıktan 15 dakika sonraya kadar da öğrenciler sınava alınabiliyordu. Şimdi ise, sınav başlamadan 15 dakika önce tüm kapılar kapanıyor. Yani saat 10.00’da başlayacak sınav için saat 9.45’te tüm kapılar kapatılıyor. Siz bir dakika geç kalsanız bile hiçbir şekilde içeri alınmıyorsunuz.

Böyle bir uygulamada nasıl bir yarar gördüler anlamadım ama, bana hiç insani bir uygulama gibi gelmiyor. Dün bir dakika geç kalan oğlunun içeri alınmamasına öfkelenip kapıları yumruklayan babanın öfkesi, bu kuralı getiren bay çokbilmişlere bir şeyler anlatmalıdır! Kural doğru olabilir, sınav esnasında yaşanan olumsuzlukları en aza indirmek, sınav olacak öğrencilerin konsantrasyonunu bozacak seslerin önüne geçmek ve görevlilerin işini kolaylaştırmak gibi amaçlarla bu kural getirilmiş olabilir ve gerçekten bu kuralın uygulanmasında böyle sonuçlar da elde edilmiş olabilir. Ama, sebep ne olursa olsun sınavın başlamasına 14 dakika varken kapıya gelen bir öğrenciyi içeri almamak, hiç insani ve vicdani değil! Bu kuralı getirenler sebep oldukları mağduriyetler için “Biz daha önce defalarca uyarı yapmıştık!” diyerek vicdanlarını rahatlatamazlar! Diyelim ki öyle yaptınız ve diyelim ki haklısınız, ama hiç düşünmüyor musunuz belki bu insanlar evden çok erken çıktılar ve vaktinde yetişeceklerdi; arabaları kaza yapamaz mı, lastikleri patlayamaz mı, ne bileyim başlarına başkaca bir iş gelmiş olamaz mı? Ne yani sınav başlamasına daha 14 dakika var ve bu çocuk sizin daha önce ilan etmiş olduğunuz “kural” yüzünden yıllarca hazırlandığı, maddi ve manevi birçok külfetin içine girdiği bir sınava giremeyecek mi? Bu kuralı yazanların çocukları da aynı durumdan mağdur olsa ve “bir dakika” geçti diye sınava alınmasa bu beyler yine aynı “soğukkanlılıkla” bu durumu karşılayabilecekler mi?

 

Birçok konuda uygulayıcılara karşılaştıkları bazı durumlarda vatandaşın yararına olacak şekilde inisiyatif kullanma hakkı verilir. Başka hiçbir öğrenciyi mağdur etmiyorsa, görevlilerin işlerini yapmasına mâni olmuyorsa ve kamu vicdanını da rahatlatacaksa neden bu gibi konularda bina sınav sorumlularına inisiyatif hakkı verilmez. Kurallar düzeni tesis etmek, karışıklığın önüne geçmek gibi saiklerle yapılır doğru ancak, burada düzeni bozan, insanların hakkına giren, adaletsizliğe sebep olacak bir durum yok. Ve kahrolası bu kural burada “bir dakika” esnetilse ne kaybedilir?

“Bir dakika” beyler! Bir dakika düşünün lütfen!...

19357556_10213607421678709_869059526_n.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.