Şükran AKGÜN

Şükran AKGÜN

BAZILARI GÜNAHLARIYLA BAZILARI ERDEMLERİYLE GÜÇLENİR!

A+A-

Haftaya ülke olarak bizleri üzen Azerbaycan ve şehit haberlerimizle başladık.
12 Temmuz gecesi Ermenistan’ın Azerbaycan’ın kendi öz sınırlarında yer alan Tovuz'a saldırı gerçekleştirmesi, bölgede 12 şehit vermemiz halende aktif muhabere operasyonlarının devam ediyor olması. 

X X X 

Peki neler yaşanmıştı da olaylar bu boyuta gelmişti? Ermenistan ne yapmaya çalışmıştı?
Uzmanların yaptıkları açıklamalardan anlaşılan Ermenistan’ın içinde yaşadığı kargaşalardan, -küresel salgında ki başarısız siyaset yürütmeleri, işsizlik, Paşivyan ailesinin adının rüşvet skandalına karışması, Karabağ Ermenilerinden oluşan bir grup Ermenilerinin Paşivyan hükümeti üstündeki etkisi- dikkati dağıtmak adına başvurduğu vasıtalardan bir tanesi.
Birde Fransa ve Rusya’nın Ermenilere küresel anlamda verdiği destek vardı ki bunun da sebebi kesin olarak ifade edilmese dahi satır aralarında okunduğu kadarıyla Rusya’nın Gürcistan ve Azerbaycan’da ki üstlerinin kapatılması ile birlikte Türkiye üstünde ki etki ve baskıyı arttırmaları ayrıca batıya olan uzanımlarında ellerinde sadece Ermenistan’da ki üslerinin olması.
Rusya’nın Ermenistan’da ki 102. Kolordusu da söz konusu. 1990 yılında bağımsızlığını ilan eden Ermenistan 1994 yılında Rusya ile yapmış olduğu anlaşma gereği Rusya Ermenistan’a 102.kolorduyu bıraktı. Ermenistan’a karşı bir saldırı olduğu zaman ortak savunma kararı gereği devreye girme kararı aldılar. Bu anlaşma beş yılda bir yenileniyor. 

X X X 

Neden Tovuz?
Oradan geçen Kafkasya, Azerbaycan ve Türkiye arasında ki enerji kaynakları ve toprakları işgal edilmiş olsa dahi Azerbaycan’ın saldırıya geçtiği anda uluslararası hukuka aykırı davranmış olması.
Ayrıca Karabağ ile ilgisi olmaması sebebiyle de dikkatleri dağıtmak adına seçilen bir bölge olması. 

X X X 

Yaşanılan bu sıcak gelişmelerde sonra halkın azınlıkta bir kısmı “Azerbaycan’ın savaşa değil demokrasiye ihtiyacı var derken” çoğunluğu ise sokaklara dökülerek hükümete “orduyu harekete geçirme” çağrısında bulundular. 
Başta Türkiye Cumhuriyeti olmak üzere kısa sürede dünya ülkelerinden çatışmaların durdurulması yönünde çağrılar geldi.
Azerbaycan’da yayın yapan haber kaynaklarına göre Türk F-16’ları Azerbaycan’a destek amacıyla havalandı. 
Ermenistan’ın üç milyona sahip nüfusu ile (ki bu nüfusun göç nedenlerinden dolayı o kadar olmadığı da iddia edilmekte) on milyon nüfusa, güçlü ve düzenli orduya sahip Azerbaycan’a saldırması ayrıca üzerinde düşünülmesi gerekli bir konu. Hele ki Meclisimizden Azerbaycan’a 200 milyonluk askeri yardımın geçmesi ve yapılan ciddi görüşmeler sonrası sınıfının en iyisi olan İHA ve SİHA’nın Azerbaycan envanterine girdikten sonra bölgedeki askeri güç dengelerinin değişeceğini göz önünde bulundurursak. 


Öyle görülmektedir ki Ermenistan Başbakanı Paşivya’nın siyasi sürecini sağlamlaştırmak adına bırakın barış süreci ve müzakereler adına adım atmamasını, haince ateşkesi ihlal ederek saldırılarda bulunmaktadır. 
Oysa bilmelidir ki diplomaside doğru işi yapmasan, doğru yönden görmesen mesaj doğru gitmez. Bugüne kadar savaşlar basit anlaşmazlıklardan ya da saygısızlıklardan çıkmıştır. Ve biz Türkler vatan için her şeyini feda etmiş bundan sonra da feda etmekten çekinmeyecek milletiz. Ve bu hassas konular bizim yönetimsel önceliğimizdir. 
Ve bizler millet olarak biliriz ki bazıları günahlarıyla bazıları ise erdemleriyle güçlenir.
Erdemleriyle güçlenen Türk milleti olarak umarım hassasiyetlerimiz ve saygımız karşılıklı olur. 

X X X 

16 Temmuz 2020 tarihinde Van’da keşif uçağının Artos Dağı’na çarpması sonucu ve Siirt’te terörle mücadele operasyonlarında şehit olan polislerimize Yaradan’dan rahmet, kederli ailelerine ve polis teşkilatımıza sabırlar dilerim.

Hepimize barışın olduğu mutlu bir hafta sonu olmasını dileğiyle Allahaısmarladık

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum