Şükran AKGÜN

Şükran AKGÜN

BATININ KÜLTÜREL AJANLARI "TARİKATLAR" …

A+A-

Ruh sağlığının bozulduğu bir dönemde yaşıyoruz. Özellikle zenginler sınıfında görülen bir salgın. İşin aslı "insanlık çöküşte." Buda dengesizliğe neden oluyor. Zira zihin ve beden hayvani içgüdüler yüzünden birbirinden kopuyor. Burayı dünyayı önde gelen zihin bilimi kurumlarından biri olarak değil de sosyal bir kulüpmüş gibi algılayan o kadınlar onlar iyileşmek istemiyor. O saçma kostümleriyle etrafta dolaşmalarına izin veriyoruz. Elbette onlarda dış dünyadan bağımsız bir hayat sürüyorlar. 
Bu cümleler; 
1888 yılında Maryland Baltimore’de kurulan Rosewood Kliniğinde yaşanılan olayların anlatıldığı ve insanı dehşete düşüren “Enstitü” filminden. 

X X X 

1888 yılında The Daily News gazetesinde çıkan başlıklar ise şöyledir:
*Rosewood Enstitüsü açıldı,
*Yeni kadın merkezi sosyeteye hizmet veriyor,
*Modern tıbbın altın çağı,
*Bilimsel gelişmeler kadının sağlığına derman oluyor,
*Endişeli misiniz? Yorgun musunuz? Bunaldınız mı?
*Doktorlar modern hayatın stresinden kurtulmayı ve gevşemeyi tavsiye ediyorlar,
*Sosyetenin elitleri Rosewood kliniği için yardım topluyor,
*Kızlarımızın geleceği, 
*Bu ahlaksız çağda kızlarımızı korumak…

X X X 

Görünürde gündelik hayatın zorluğundan kaçmak için Rosewood enstitüsüne giden kadın ve kızlara hizmet verilmektedir. Oysa ki enstitüde kadınlara öldürmeyen, ancak onlar üzerinde nahoş etkiler yaparak beyinlerini uyuşturan ilaçlar verilmekte böylece kadınlara etraflarını çevreleyen karanlıktan kurtuldukları hissi verilmektedir. 
Kadınların zihinleri, bir yandan başarısızlıklarıyla suçlanılarak bir yandan da özgürsün, özgür irade, cesursan – istekliysen arzu ettiğin kişi olabilirsin, sınırsız özerklik ve mutlak güç gibi söylemlerle kontrol edilmektedir. 
Ama en önemlisi kadınlara, utancın toplumun insanlara dayattığı bir aldatmacadan ibaret olduğunu, her kötücül hastalık gibi bu duygununda zihinlerden atılmasının şart olduğu öğretilmektedir.

X X X 

O yıllarda enstitü ile ilgili olarak bazı söylentilerden de bahsedilmektedir. Enstitünün gizli bir tarikat olduğu, en zengin ve en nüfuslu kişilerin tarikatın üyesi olduğu dolayısıyla tarikatın mahkemelerden, gazetelere, bankalara kadar ellerinde olduğu gibi.

X X X 

1937 yılında enstitüde bulunan misafir bir psikiyatrı tarafından, Rosewood’da ki kadın hastaların zengin bağışçılara satıldığının ortaya çıkarılmasıyla insan kaçakçılığı skandalı patlak vermiştir. 
Ancak skandala rağmen Rosewood senelerce yine hasta kabul etmiştir. Ta ki 2009 yılına kadar. Yine dönemin gazetelerinin yayınlarına göre binlerce hastanın gelip geçtiği klinik 2009 yılında kapılarını kapatmıştır. 

X X X

Bireyi anlamak durumu anlamaktır düşüncesiyle yola çıkacak olursak eğer durumu anlamakta bizlere şartların ne olduğunu ve nereye gittiği hakkında bilgi vermektedir. 1888 yılında Rosewood Enstitüsünde kadınlar üzerinden yapılan bu söylemler ve eylemler günümüzde de şartların ne olduğunu hangi duruma geldiğini bizlere en hassas şekliyle göstermektedir. 
Batının kültürel ajanları olan tarikatlar, öyle görülmektedir ki bize yıllarca kendi kültürümüzü eleştirerek, kötüleyerek, vazgeçirerek doğan bu boşluğu itina ile doldurmuşlardır. Yıllardır kendilerine batının kültürünü örnek alan toplumlara seslenmek isterim ki  batı kendi kültürel bataklığından çıkamamaktadır. 1888 yılında dahi bu ahlaksızlıklara göz yummuş tüm çabalara rağmen 2009 yılına kadar durduramamıştır. 2009 yılından günümüze kadar da kim bilir hangi tarikatlara, enstitülerle ve söylemlerle yeni şartları belirlemekte ve karşımızda dirençle durmaktadır.

X X X 
Toplumu toplum yapan ajanlar tabiki hep kötü değildir. İyi olan Türk töresi, Türk ailesi, Türk okulu gibi kültürel ajanları yaşam standartlarımıza dahil etmek ve kendi kültürlerimizi yaşamak yaşayattırabilmek dileğiyle hepimize iyi hafta sonları dilerim.


 
 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum