Ülker PİRİYEVA

Ülker PİRİYEVA

Azerbaycan Hocalı Katliamı Kurbanları için 27 yıldır Adalet arıyor

A+A-

Takvimler 26 Şubat 1992'i gösteriyordu. Daha sonradan "Hocalı Katliamı" diye yad edilecek olan ve tarihe kara bir leke olarak geçecek olan olay tam da aynı gün yaşandı. Katliamın üzerinden 27 yıl geçti, unutulmadı ve asla unutulmayacak!

Hocalı Katliamının yıldönümünde, tüm öldürülenler aynı acı duygusu ile tekrar hatırlanıyor..

Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ bölgesindeki Hocalı kasabasında 27 yıl önce bugün neler yaşandı?

1992 şubat 26'da Ermenistan askeri birliklerince 7 bin nüfusu olan Hocalı kentinde soykırım eylemi gerçekleştirdi. Ermenistan askeri birliklerinin kente saldırısı sırasında burada sadece 3 bine yakın insan kalmıştı. Nitekim ablukada kaldığı 4 aydan fazla zaman boyunca ablukada olduğu için nüfusun büyük kısmı şehirden ayrılmak zorunda kalmıştı. Hocalı soykırımı sırasında 613 kişi ödürüldü, 1000 kişi çeşitli yaşlı sivil insan aldığı kurşun yarasından engelli oldu. 106 kişi kadın, 63 çocuk, 70 yaş öldürüldü. 8 aile tamamen yok edildi, 25 çocuk her iki ebeveynini, 130 kişi ebeveyn'leriindan birini kaybetti. Facia yaşanan gece 1275 sivil vatandaş rehin alındı, bunların 150'sinin kaderi hala belli değil…

Peki ermenilerin Hocalı şehrini hedef almaktaki amacı neydi?

Katliam kitlesel bir kitlenin yıkımı olarak nitelendirilse de, soykırım ırka karşı yapılıyor. Özellikle ermeni tarafının Hocalı'da yaptıkları olayları daha sonradan Türk ırkı ile yaptıklarını söylemeleri üzerine veya anlatılan hatıralar ve konuşmalarıda dikkate alarsak eğer, şiddetle neredeyse Türk ırkına bile bile ettikleri için bunu sadece ve sadece soykırım olarak adlandırmak mümkündür.

Bu sadece Azerbaycan Türklerine değil, tüm Türk Dünyasına karşı işlenmiş korkunç bir katliam idi.

Hiç kuşkusuz Ermenilerin bu ceza önlemi detaylı planlanmış ve tek bir amaçla yapıldı - sivil insanları etnik niteliğine göre kısmen veya tamamen yok etmek..!

Bu hem bir yandan Karabağ'ın dağlık kısmında azerbaycanlılardan oluşan, stratejik önemli engeli ortadan kaldırmak idiyse, diğer taraftan genel olarak, ‘’Hocalı'yı yeryüzünden tamamen silmek amacı idi’’. Çünkü Hocalı öyle bir yerleşim yeri idi ki, o, Azerbaycan tarihinin eski dönemlerinden modern döneme kadar tarihi ve kültürel geleneklerini yansıtıyordu. Bu özel kültür tarihe Hocalı-Gedebey kültürü gibi düşmüştü. Ayrıca, ermeni silahlı çetelerinin Hocalı'ya hücümunu şehrin coğrafi konumu gerektiriyordu. 7000 nüfusu olan Hocalı Karabağ dağ silsilesinde ve Ağdam-Şuşa, Əskəran -Hankəndi yollarının güzergahında bulunuyordu. Karabağ'daki tek havaalanı da Hocalı'da idi.

Hocalı soykırımında yer almış ermenilerin ve onların yardımcılarının hareketleri insan haklarının kaba bir şekilde bozulması, uluslararası hukuki işlemlere - Cenevre sözleşmesi, Uluslararası İnsan Hakları Beyannamesi, Sivil ve siyasi haklar konusunda Uluslararası Sözleşme, Olağanüstü durumlarda ve askeri çatışmalar sırasında kadınların ve çocukların korunması Bildirisine namertcesine görmezden gelmişlerdir.

Ne yazık ki, BM Güvenlik Konseyi'nin dört kararını, Avrupa Parlamenterler Meclisi, İslam İşbirliği Teşkilatı ve birçok uluslararası kuruluşların kararlarına rağmen, Ermenistan

Azerbaycan Dağlık Karabağ sorunu uluslararası hukuk ilkelerine uygun olarak, ülkemizin toprak bütünlüğü çerçevesinde çözümü bugünde gerçekleştirilmemiştir..

Bu da bellidir ki, Hocalı hakkında gerçeklerin dünyaya anlatılması, bu trajedinin halkımıza karşı soykırım eylemi olarak tanınması için Azerbaycan devleti tüm gerekli adımları atıyor. Bu alanda amaçlı faaliyet milli lider Haydar Aliyev Azerbaycan'da siyasi iktidara döndükten sonra başlatılmıştı ve bugün de sayın cumhurbaşkanımız, başkumandan sayın İlham Aliyev tarafından sürdürülmektedir.

Bizler de Azerbaycan gençliyi olarak bu faaliyette başkumandanımız Cumhurbaşkanı İlham Aliyevin daima yanındayız.

Dünya bilmelidir ki, bu sadece, Azerbaycan halkına karşı değil, tüm uygar dünyaya, insanlığa yönelik ağır suçtur.

Hocalı olaylarını uluslararası düzeyde hukuki ve siyasi değer verilmeli ve suçlular mutlaka cezalandırılmalıdır.

Allah'tan Hocalı Katliamı şehitlerine rahmet diliyoruz!

 

Ülker Piriyeva

Ankara

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.