10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU MU OLSUN?

10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU MU OLSUN?

1993’den bu yana Radyocu olarak bu camianın içindeyim ve Her sene 10 Ocak geldiğinde hep merak ederim kimler benim bayramım diye adlandırılan günümü kutlayacak diye?

A+A-

  Sağ olsun bazı kesimlerimizin aklına gelip günümüzü kutlamaları hatta akşamları ise yemek vermeleri birer gül eşliğinde sanki bütün yılın olumsuzluklarını, stresini unutturacağını sanar büyüklerimiz tok açın halinden ne anlar…

Oysa her gidişimde o yüzlerin bana hiç de samimi gülmediğini ve içlerinin kan ağladığını bilirim ve görürüm. E o zaman neden gülersin kardeşim ağlanacak haline?

Efendim Gazeteciler günü nerden doğmuştur isterseniz bir alıntı yapalım ‘’ 1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı Yasa'nın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar. Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla Sendika binası önünde toplanarak Vilayet'e kadar bir yürüyüş yaptılar. Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise Sendika'nın öncülüğünde, BASIN adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar. ‘’’ O tarihten sonra 10 Ocak, "Çalışan Gazeteciler Bayramı" olarak kutlandı. 1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak 10 Ocak, "Bayram" olmaktan çıkarıldı ve "Çalışan Gazeteciler Günü" olarak anılmaya başladı. 

Yani o gün bu gündür çalışan gazetecilerin günü kutlanır.

Peki Basın kimdir?  İsterseniz onu da azıcık irdeleyelim çünkü BAFRA’DA BUNU BİLMEYEN ÇOK KİŞİ VAR. biz “Radyocuyuz bizi müzik kutusu gibi gören zihniyet maalesef Bafra’da hiç te azımsanacak sayıda değil..

 Belki yazımızı okuyup ta “aaaa bak radyo da basınmış” dersiniz diye bu yazıyı paylaşıyorum. Peki basın kimdir? Bunu benim söylemem ayıp olacak ama isterseniz bunu da alıntı ile paylaşayım ‘’ Basın deyince, gazeteler, televizyonlar, radyolar, dergiler ve yazılı haber bültenleri ‘’ Sanırım biz radyo olarak basınız.

Bunu ben söylemiyorum. Evet biz basınız hem de en hakikisinden biz zor şartlara rağmen 24 online olarak hizmet veriyoruz.’’Ara sıra deil’’

Biz Bafra da var olduğumuz 1995 yılından bu yana herkese kanıtlayabiliyoruz da bazı resim meraklılarına neden kanıtlamaya çalışıyoruz onu da  anlamıyorum. Artık bunun için 10 Ocak 2013 Çalışan gazeteciler gününü kutlamıyorum.

Cenazede oyun nasıl oynarım ben Oynayamam oynayanada gülerim…

11 Ocak Aynı Olacak ise 10 Ocağı neyleyim

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.