SAMSUN SAĞLIK EKİBİNE  GÜVENMEYEN SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN GÖREV SÜRESİ UZATILDI

SAMSUN SAĞLIK EKİBİNE GÜVENMEYEN SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN GÖREV SÜRESİ UZATILDI

Samsun’da hastane beğenmeyip tedavi için Ankara’ya giden Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç  yeniden ataması gerçekleşti.

A+A-

İHBAR HATTI: 553 667 59 11

Samsun’da hastane beğenmeyip tedavi için Ankara’ya giden Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç  yeniden ataması gerçekleşti.

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç’un Samsun’da kalamayacağı sağlık çevreleri tarafından çokça konuşuluyor olmasına rağmen, başarılı olmuş gibi eski sağlık bakanı ve Samsun Milletvekili Ahmet Demircan tarafından yeniden Samsun sağlık sisteminin başına getirilmesi vatandaşlar ve Samsun kamuoyu tarafından şaşkınlıkla karşılandı.
Aile hekimi olan Oruç, pandemi döneminde Samsun haftalarca vaka sayısı birinciliğini ve zirvedeki yerini hiçbir ile bırakmazken Covid 19 virüsü kapınca ambulans uçakla Ankara’ya giderek orada tedavi altına alınmıştı. Bir il müdürünün gemisini terk eden kaptan misali tedavi için başka bir il tercih etmesi hem vatandaş nezdinde ve hem de siyasi çevrelerde çokça tartışılmıştı. Hatta görevi başında Covid 19’dan vefat eden bir doktorun hanımı, “Benim eşim Ankara’ya gidemedi” diye isyan etmişti.
Sağlık Müdürü geçen yıl pandemiden önce EBYS yani Sağlıkta kayıt işlemlerinin tutulduğu ve işlem yapıldığı sitemi web tabanlı siteme dönüştürme çalışması sırasında sistemi kademe kademe entegre etmek yerine sistemi komple kapatarak Samsun genelinde bütün sağlık sistemini felç ederek aylarca hasta, muayene, döner sermaye işlemlerinde kriz meydana getirmişti.
Hastaneler yaptıkları işleri fatura edemedikleri için gelirleri düşmüş ve döner sermaye alamayan sağlık personeli de mağdur olmuş böylelikle muayene sayılarını günlük olarak döner sermayenin altında tutarak vatandaşların muayene olamadan hastanelerden dönmelerine sebep olmuş, hastaları özel hastanelere mecbur etmişti. Sağlık Müdürünün bu örneklerde görüldüğü gibi bir başarı grafiği yoktur.
Şimdi soruyoruz, 
‘’Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç Aile hekimi olup sağlık yönetimi lisansı ya da yüksek lisansı CV’sinde görünmemektedir.

Sağlık İl Müdürü Samsun’da hiç görev yapmadan direk tepeden inme olarak Samsun’a atanmıştır.
Samsun’da hekimlik yapmamış, Samsun’da yaşamamıştır. Samsun’u bilen Samsun’da görev yapmış bir il müdürünün Samsun’da sağlık sistemini çok daha iyi bir şekilde yöneteceği tartışma götürmez bir gerçektir.’’
Haber Kaynak : Akasyam Haber.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum