MECLİSTE MİKRO KREDİ TARTIŞMASI

MECLİSTE MİKRO KREDİ TARTIŞMASI

Samsun İl Genel Meclisi'nde karşılıksız hibe olarak kadınlara verilen, kaynağını devletin sağladığı mikro kredi uygulamasında 700 TL'ye karşılık 48 haftada personel ve diğer giderler olarak geri 805 TL alınması tepkilere neden oldu.

A+A-

İl Genel Meclisi kasım ayı 11. toplantısı Meclis Başkanı Mustafa Karakurt, başkanlığında gerçekleştirildi. 1 milyon 465 bin TL Ar-Ge Daire Başkanlığı'nın bütçesi oylamaya sunuldu. Bazı maddeler de CHP Grup Başkan Vekili İsmet Şahin ve MHP Grup Başkan Vekili Muhammed Bektaş, yakıt ve seyahat giderleri gibi konularda bilgi verilmesini istedi. Ar-Ge Daire Başkanı Eyüp Elmas, yakıt parasının doğalgaza geçilmesi nedeniyle azaldığını, personel seyahat harcamasının ödenekte ise gerekli olduğunu söyledi. İl
genelinde kamu kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşları arasında çeşitli projelerin yürütüldüğünü ifade eden Elmas, "Personele proje takibi için örnek 100 TL'lik harcırah veriyoruz ama 1 milyon TL'lik proje ile geri geliyor" dedi.
Daha sonra Ar-Ge biriminin bütçesi oy çokluğuyla kabul edildi. AK Parti Grup Başkan Vekili Dilaver Atlı, Ar-Ge biriminin çalışmaları hakkında bilgi verdi. CHP Grup Başkan Vekili İsmet Şahin, tepki göstererek konunu muhatabının daire başkanı olduğunu, Atlı'nın 'gereksiz' konuşmalar yaptığını savundu. Bunun üzerine tartışma çıktı. Atlı, meclisin yüzde 75 çoğunluğunun kendilerinde olduğunu, konuşma hakkının olduğunu hatırlattı. Meclis Başkanı Karakurt, karşılıklı polemiklere girilmemesi konusunda uyardı.
Şahin, kadınlara karşılıksız verilen hibe kredi konusunda daha önceki meclis toplantılarında dile getirdiği kadınlardan karşılıksız kredi verildikten sonra "faiz, haraç alınıyor" gibi söylemlerine muhataplarınca karşılık verildi.

MİKRO KREDİ TARTIŞMASI
Mikro Kredi Rize Bölge Sorumlusu Emel Kuk, 2009 yılında Samsun'da faaliyetlerine başlayan kredi şubesinin 61 merkez, 162 grup ve 629 aktif olmak üzere 850 üyeye ulaşıp kredi imkanı sunduğunu söyledi. Kredinin merkez ilçelerde 314, Bafra 190, Çarşamba 80 ve Terme 45 şeklinde sıralandığını belirten Kuk, 3 yılda süre zarfında yapılan çalışmalar neticesinde 1 milyon 41 bin 354 TL kredi dağıtıldığını, bu miktarın 719 bin 961 TL'sinin üyelerden tahsil edildiğini kaydetti.
Bayanlara 5'erli gruplar halinde her birine faizsiz 700 TL verildiğini, 46 hafta sonunda 805 TL olarak geri alındığını belirten Kuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"700 TL çok şey olabilir ama hiçbir şey de olmayabilir. Bu bayanın kendi isteğine bağlı. Zaten verdiğimiz kredi ilk etapta bayanlar olduğu için ve küçük düşünen insanlar olduğu için ileri ki hedeflerinin gerçekleşmesi için bir adımdır. 700 TL'lik kredinin diğer bir amacı da, kadınları takip yapmıyor. Hukuki bir bağımlığı yok. Verdiğimiz faiz olmuyor. Zaten diyanetten bu konuyla ilgili fetvamız var. Faiz olmamasının üç sebebi vardır. Bizlere meclisin sunduğu 3 senede 280 bin TL'dir, dağıttığımız miktar 1
milyon TL'dir. Veriyoruz dağıtıyoruz, topluyoruz, tekrar dağıtıyoruz. Paranın sabit kalmaması gerekli. Personel giderleri masrafların karşılanması için, döner sermeye, paranın değerini kaybetmemesi için alıyoruz. O kadar zor şartlar altında çalıştık ki, bize ithamda bulunanlar gelsin iki gün bizimle çalışsın, kafasında şüphe varsa. Ne kadar zor şartlar altında çalıştığımızı da bilsin. Şuan buraya geldim saçımı yaptırabilirdim, ben tahsilattan geldim. Kaçak sorunlu üyemiz vardı. 150 TL aldım banka hesabını
yatıracağız. Bunun gibi işlemleri yapmak kolay değildir. Kafamıza göre almıyoruz, haraç almıyoruz. Fazla ücret almayız anlaşma yapıyoruz. Haraççı tahsilatçı değiliz, kötü bir kelime kullanılmış. Ama eğitim kurumu, memur değiliz. Devlet bize emanet parayı dağıtmamız için veriyor. Dağıttığımız için de dağıtım bedeli, hizmet bedelini, alın terimi almam gerekmektedir."
Meclis Üyesi İsmet Şahin, "Faiz oluyor, devletin parasından para kazanılıyor" şeklinde tepkisini sürdürürken, birçok kadını meclis toplantısına getirerek bunu kanıtlayabileceğini, kadınlardan hiçbir şekilde fazla paranın alınmaması gerektiğini kaydetti.
Meclis Başkanı Mustafa Karakurt, akıllarda soru işaretlerinin kalmaması için aydınlatılması gerektiğine vurgu yaptı. Ar-Ge Daire Başkanı Eyüp Elmas, mikro kredi uygulamasında dünya standardındaki uygulamanın yürürlükte olduğunu belirtti.
Emel Kuk'un İl Özel İdaresi tarafından kendilerine tahsis edilen şoförlerin bile çeşitli zorluklar çıkarttığı yönündeki konuşması üzerine, Genel Sekreter Yardımcısı Muzaffer Kaya, bir sorun olması halinde kendilerine iletilerek giderileceğini, gerekli önlem ve tedbirlerin alınabileceğini vurguladı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.