İş Güvenliğinde  1 Temmuz Alarmı!

İş Güvenliğinde 1 Temmuz Alarmı!

1 Temmuz 2020’de İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu 50 çalışan altındaki “Az Tehlikeli Sınıfı”ve kamu kurumlarını da kapsayacak.

A+A-

6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile işyerlerinde iş sağlığının ve güvenliğinin sağlanması için işverenlerin ve çalışanların görev, yetki ve sorumlulukları belirlendi. Kanuna göre az tehlikeli, tehlikeli ve çok tehlikeli tüm işyerlerine işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu getirildi.

Ancak az tehlikeli ve 50 den az çalışanı olan işyerlerinde bu zorunluluk 01/07/2017 tarihinden 01/07/2020 tarihine ertelendi. Ama iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi hizmet alımları dışındaki faaliyetler bu tarihten önce yapılmak zorundadır. 50 den fazla çalışanı olan az tehlikeli işyerlerinde ise işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu kanunun 01.01.2013 tarihinden itibaren zorunludur. 

Az tehlikeli işyerlerinde iş güvenliği hizmetleri risk değerlendirmesi, acil durum eylem planının hazırlanması, genel iş sağlığı ve güvenliği eğitimleridir.

01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren bir çalışanı bile olan tehlike sınıfı ayırt etmeksizin tüm işyerlerinde işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı hizmeti bulundurulacaktır yada OSGB(ortak sağlık güvenlik birimlerinden)lerden hizmet alma zorunluluğu başlayacaktır.

Az Tehlikeli Sınıflar; Eczaneler, Lokantalar, Oteller, Okullar, Yurtlar, Perakende Mağazalar, Marketler, Apartmanlar, Büroda hizmet verenler (avukatlar, muhasebeciler, gümrükçüler, emlakçılar, reklam ajansları…)  Basit tarzda tekstil imalatı ve gıda imalat ve satış işleri vb…

(TEHLİKE SINIFINIZI SAHİP OLDUĞUNUZ NACE KODUNUZ İLE ÖĞRENEBİLİRSİNİZ)

BAKAN OSGB OLARAK 5 SENEYİ AŞKIN SÜREDİR SAMSUN ve ÇEVRE İL/İLÇELERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ SEKTÖRÜNDE UZMAN VE TECRÜBELİ KADROMUZLA müşterilerimizin “iş sağlığı ve güvenliği” konusundaki ihtiyaçlarına güçlü bir çözüm ortağı olmak ve Türkiye’nin geleceği için; Sağlıklı ve güvenli iş yerlerinin oluşması, iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenebilmesi için, toplumda bu yönde bir iş bilincinin ve kültürünün yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak için kalite bilincimizle hizmet vermekteyiz…

DETAYLI BİLGİ :

FURKAN BAKAN : 0 533 923 29 11

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.