DEVLET OKULUNDA OKUDU DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

DEVLET OKULUNDA OKUDU DÜNYA BİRİNCİSİ OLDU

Samsun'da devlet okulunda yatılı büyüyen köylü çocuğu Hüseyin Aydoğan, özel okul öğrencilerini geride bırakarak dünya birincisi oldu.

A+A-

Uluslararası yarışmalarda dereceye giren öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün talebi, Samsun Valiliği'nin oluruyla ödüllendirildi. Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen ödül töreninde uluslararası alanda çeşitli başarılar elde etmiş, öğrencilere takdir belgesi ve cumhuriyet altını verildi. Törende uluslararası alanda başarı elde eden 17 öğrenci bulunurken, bu öğrencilerden 16'sı özel okul öğrencisi olarak açıklandı.
Öğrenciler arasından ise bir öğrenci ön plana çıktı. Alaçam ilçesinde doğup büyüyün çiftçi çocuğu Hüseyin Aydoğdu, öğrenim hayatını yatılı devlet okullarında sürdürdü. Alaçam Göçkün Yatılı İlköğretim Okulu'nda okuduğu sırada bilişim teknoloji kullanımı alanında Japonya'da düzenlenen 6. E-BİKO Uluslararası Bilişim Olimpiyatı'nda 2010 yılında dünya birincisi oldu. Bu sırada yatılı okuldan mezun olan ve yüksek puan alarak Bafra ilçesinde Kızılırmak Anadolu Öğretmen Lisesi'ni kazanan 16 yaşındaki Aydoğan,
burada da yatılı olarak eğitim hayatını sürdürmeye başladı. Devlet okulunda yatılı okuyarak başarılar elde eden Aydoğdu'nun, başarısı ise takdir topladı.
Ödül töreninde öğrencinin yalnızlığını Vali Hüseyin Aksoy ve İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç giderdi. Diğer öğrenciler anne ve babasıyla törene katılırken, Hüseyin Aydoğdu'nun anne ve babalığını öğretmeni, milli eğitim müdürü ve vali yaptı. Törende konuşan Vali Hüseyin Aksoy, "Öğrencilerimizin uluslararası alanda belirli derecelerle taçlandırması Samsun olarak bizleri gururlandırmaktadır. Bu öğrencileri yetiştiren öğretmenlerine, ailelerine teşekkür ediyoruz. Bu tür başarılar daha sonraki
kuşakları da olumlu yönde etkileyecektir" dedi.
İl Milli Eğitim Müdürü Hülya Ertürk Koç, tüm öğrencileri kutladı ve özellikle devlet okulunda yatılı okuyan öğrenin başarısına dikkat çekti.
Daha sonra, çeşitli uluslararası yarışmalarda dünya birincisi, ikincisi ve üçüncüsü olan öğrencilere cumhuriyet altını ve takdirname verildi. Japonya Bölgesel Kültürel Zenginliklerimiz Resim Yarışması'nda dünya ikincisi olan Şevval Akkaya, yaptığı tablonun kopyasını Vali Hüseyin Aksoy'a hediye etti.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.