Bafra'da motor yağı değişim noktası semineri

Bafra'da motor yağı değişim noktası semineri

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce Bafra Madeni Sanatkarlar Odası üyelerine “Motor Yağı Değişim Noktası (MOYDEN) İzin Belgesi” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

A+A-

Motor Yağı Değişim Noktası (MOYDEN) İzin Belgesi konulu seminer Bafra Madeni Sanatkarlar Odası çok amaçlı salonunda sanayi esnafının katılımı ile Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden görevli Çevre Mühendisi Müge Erbay ve Şube Müdürü Şinasi Ertan'ın sunumuyla yapıldı.

Bafra Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Hurşit Tulum yaptığı konuşmada, Oda olarak projelerle ve etkinliklerle daima çalışma ve hizmet içerisinde olduklarını belirterek, seminere katılan herkese teşekkür etti.

Daha sonra ise Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Şinasi Ertan motor yağı değişim noktası izin belgesi konusunda önemli açıklamalarda bulundu. Çevre Mühendisi Müge Erbay’da Sinevizyon eşliğinde görsel ve maddeler halinde bilgiler aktardı.

Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Çevre Yüksek Mühendisi Müge ERBAY tarafından yapılan sunuma Samsun Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü internet sayfasından (https://samsun.csb.gov.tr) “Motor Yağı Değişim Noktası (Moyden) İzin Belgesi” sekmesinden ulaşılabilmektedir ibaresi hakkında konuştu.

Erbay yaptığı açıklamada,’’Sunumda aşağıdaki bilgiler yer almaktadır.

Motor Yağı Değişim Noktası (Moyden) İzin Belgesi” Alınması İçin Son Süre 31 Aralık 2020 “Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği” 21.12.2019 tarih ve 30985 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

“Atık Yağ Üreticisinin Yükümlülükleri” başlıklı 8. maddesinin ikinci fıkrasında “Motor yağı değişimi yapılan işletmeler, Atık Yönetimi Yönetmeliğinin 13 üncü maddesindeki hükümler doğrultusunda geçici depolama alanı kurmakla, İl müdürlüğüne başvurarak Ek-3'te yer alan belgeyi almakla, Bakanlığın çevrimiçi programlarına kayıt olmakla, motor yağı değişimine ilişkin bilgileri çevrimiçi programı kullanarak bildirmekle ve onaylamakla yükümlüdür.”

-Motor yağı değişimi yapılan akaryakıt istasyonları

-Tamirhaneler

-Servisler

-Kamu kurum/kuruluşları

-Belediyeler

-Madencilik faaliyeti gösteren işletmeler

-Diğer motor yağı değişimi yapılan işletmelerin 31/12/2020 tarihine kadar anılan Yönetmelik hükümleri çerçevesinde izin belgesi alması ve Bakanlığımızın çevrimiçi programlarına kayıt olmasının gerekmektedir.

Samsun Valiliği, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce belge alması gereken işletmelere gerekli duyurular yapılmış olup, 26/11/2020 tarihinde Çarşamba Madeni Sanatkârlar Odası üyelerine bilgilendirme toplantısı yapılmıştır.

Belge alması gereken işletmelerden, öncelikle EÇBS kaydı olmayan tesislerin, EÇBS’ye kayıt olması, “Atık Yönetimi Uygulaması”nı açması, akabinde süresi içerisinde “MOYDEN Belgesi”ni almak üzere Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne yazılı olarak başvuru yapması gerekmektedir.’’denilerek üyeler bilgilendirildi.

dsc-1073.jpgdsc-1080.jpgdsc-1087.jpgdsc-1091.jpgdsc-1096.jpgdsc-1098.jpg
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.