Bafra’da 2 bin 270 tütün üreticisi ailenin  yüzü gülecek

Bafra’da 2 bin 270 tütün üreticisi ailenin yüzü gülecek

Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner: "’Türk tütünü ilerleyen yıllarda çok daha fazla değer kazanacak’’

A+A-

Yurt içi piyasaya arz amacıyla üretilen tütün mamullerinde yüzde 30 yerli tütün kullanım zorunluluğunun getirilmesini içeren düzenlemenin TBMM Genel Kurulunda kabul edilmesi üretcileri temsil eden Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner ve yönetimini ayrıca üreticileri sevindirdi.

Konu hakkında bir açıklama yapan Bafra Ziraat Odası Başkanı Osman Tosuner, ‘’26 ilde, 113 ilçede ve 2 bin 300 köy ile mahallede yaklaşık 80 bin üretici ailenin bulunmaktadır.

Yeni yasayla birlikte Bafralı Tütün üreticileri ve Türkiye genelinde 80 bin tütün üreticilerinin yüzü gülecek,  rahat nefes alacaklardır.

Bafra’nın %50’si kırsal %50’si ovadır. Ovanın özelliği de sulanıyor olmasıdır. Ben tütün yapan çiftçimize müjdeli bir haber vermek istiyorum. Geçen yıl Türkiye’de 2.’si gerçekleştirilen Tütün Çalıştayını Samsun’ da yaptık. 26 farklı yerden katılım sağlanan Tütün Çalıştayının yapılmasının ardından bir yıl geçtikten sonra gelişmelerini görmeye başladık. 

Mecliste alınan ve yeni çıkan karara göre %8- %12’si arasında harmana verilen destek 2021 yılı itibariyle %30 civarına çıkacak. Türk Tütünü ilerleyen yıllarda çok daha fazla değer kazanacak. Ben çiftçimizden sabırlı davranmasını bekliyorum. 2005 yılına kadar Bafra, Türkiye’nin %30’a varan tütün ihtiyacını karşılıyordu. 2005 yılında tütünün özelleşmesiyle birlikte çiftçimiz zor duruma düştü. 

2020 yılından itibaren devlet desteği görmeye başlamasıyla tütün 2023 yılına kadar çok büyük değer kazanacak. Kırsalda yapılan tütünden çiftçimizin vazgeçmemesini istiyorum. Herkesin sabırlı olmasını istiyorum. Biz mücadelemize beş yıldır devam ediyoruz ve edeceğiz. Yavaş yavaş sonuçlarını da almaya başladık. 

Bafra Ovası bu yıl en zengin yılını yaşadı. 81 il ve komşu ülkelerimizle rekabet eder hale geldik. Bu yıl Bafra’da Türkiye nüfusunun %20 ihtiyacını karşılayacak şekilde kışlık sebze ekimi yapıldı. Yavaş yavaş onlarında hasadı başladı. Milletvekillerimize ve bunun için emek veren tüm siyasetçilerimize kendi adıma ve çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum. Gecemizi gündüzümüze katarak tütün üreticilerimiz ve diğer üreticilerimiz  için çalışıyoruz. Hedeflerimiz büyüktür." dedi.

dsc-0416.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum