Bafra müftülüğün den M.A.ERSOY konferansı

Bafra müftülüğün den M.A.ERSOY konferansı

12 Mart İstiklal Marşının kabul gününün yol dönümü ve Mehmet Akif ERSOY’u anma günü münasebetiyle Bafra vaizi Müftü Vekili Yunus ÖZDAMAR tarafından müftülük konferans salonunda “Bir Din Görevlisi Olarak Mehmet Akif ERSOY” konulu konferans verildi.

A+A-

Bafra Müftülüğüne bağlı Merkez, Aktekke ve Kuşçular Kuran kursu öğrencileri tarafından on kıtalık İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY’a ait Safahat’tan seçme şiirlerin okunmasının ardından konuşan İlçe Vaizi Müftü Vekili Yunus ÖZDAMAR, “Milli mücadele döneminde bir şair bir mütefekkir olarak tanınan Akif, bir din görevlisi anlayışıyla 10 yıl aralıksız Anadolu’nun çeşitli illerinde camilerde vaazlar yaptı. Balıkesir Zağnos Paşa, Kastamonu Nasrullah Cami, Ankara Hacı Bayram cami bunlardan bir kaçı.” dedi.

Milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un milli mücadele döneminde Anadolu’nun nabzını tuttuğunu ifade eden Bafra vaizi Yunus ÖZDAMAR, bunun sonucunda  milli mücadeleyi yapanların zihnini okuyan Mehmet Akif, onların mutabakat metni olarak İstiklal marşını yazdığını, bir edebiyatçı bir şair olmasından daha öte o,  ahlakı, ilmi şahsiyeti,  kendi ifadesiyle iman dolu bir göğse sahip  olması yönüyle örnek bir din adamı, din görevlisidir.  Akif, kuran ekseninde şiirler yazmıştır. Onun en önemli mirası İstiklal marşı da “Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin” ayetiyle paralellik halinde “Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak.” şeklinde başlar” dedi.  

Foto:Oktay ZERRİN

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.