Editör

Editör

Bafra Eczacılık Fakültesi yalan oldu!

A+A-

Yeni rektörler geliyor ama Eczacılık Fakültesi Bafra’ya gelemiyor.

Herkese hayırlı günler dileyerek, sizlere Bafra için kangren haline gelen Eczacılık Fakültesi hakkında bir yazı hazırlamak istedim.

Başlarken sormak istediğim bir husus var ki, Bafra’ya yatırım yapan iş insanlarına ve ailelerine neden zorluk çıkartıyoruz? 

Eğitime büyük yatırım yaparak, merhum babaları adına Hacı Şevket Aşcı Turizm Fakültesi’ni Bafra ve bölgeye kazandıran ASTAŞ Holding H. Kaya Aşcı ve Aşcı ailesinin ne zorluklarla karşılaştığı herkesçe bilinmekte. Şimdilerde ise iş insanı Akif Arslan, Eczacı Saffet Arslan ve Arslan ailesinin eğitime kazandırdıkları İşletme Fakültesi’nin Eczacılık Fakültesi olması için yaptığı çabalarda her kesim tarafından bilinmekte.

Süreç nasıl başlamıştı?

Yıl 2017’yi gösterdiğinde hayırseverlikleri aileden ve kökten gelen Arslan ailesinin fertlerinden iş insanı Akif Arslan gördüğü rüya üzerine rahmetli babasının vasiyetini yerine getirmekte geç kaldığını anlar ve bir okul yaptırmak istediğini ailesine açar. O zaman ki yöneticiler iş insanı Akif Arslan’a bir lise binası yerine Bafra İşletme Fakültesi'nin binasını yapmayasını isterler. OMÜ ile gerekli protokoller yapılır ve ilk kazma vurulur…

Yıl 2018’i gösterdiğinde, 9 ay gibi kısa bir sürede Arslan ailesinin büyük özverisi ile fakülte inşaatı biter ve OMÜ’ye teslim edilir. 

Yıl 2019’u gösterdiğinde ise zamanın OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, hayırsever Arslan ailesinin fertleriyle görüşerek binayı İşletme Fakültesi’nden, Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne” çevirmek istediğini söyleyerek gerekli olan laboratuvar altyapısına da bağışlamalarını talep eder. Arslan ailesi bu durumu kabul eder. OMÜ’de alınan senato kararıyla İşletme Fakültesi,  Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülür. 3 ay sonra ise OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç yine Arslan ailesinin fertleriyle görüşerek İşletme Fakültesi’nden Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülen binayı bu kez Eczacılık Fakültesi yapmak istediğini söyler. Arslan ailesi böyle güzel ve anlam dolu Eczacılık Fakültesi’ni Bafra’ya kazandıracakları için çok mutlu olur.

Bu Eczacılık Fakültesinin Bafra’nın makûs talihini değiştireceği anlatılır ve bu süreçte güzel gelişmeler yaşanır. 

İlerleyen zaman da ise Rektör Sait Bilgiç, kamu kaynaklarını etkili kullanmak adına Bafra İşletme Fakültesi’nin kapatılıp aynı fiziki alanda faaliyet göstermek üzere Bafra Eczacılık Fakültesi kurulmasına ilişkin kararı alır ve YÖK Başkanlığı’na gönderir. İş artık YÖK’ten Cumhurbaşkanlığı’na gidecek talebin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasına kalmıştır.

Beklenen Cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayımlanır.

Kararnamede, ’’OMÜ 2019 yılında Eczacılık Fakültesi için Yüksek Öğretim Genel Kurulu’na müracaat etti.” yazmaktadır.

YÖK Genel Kurulu talebi olumlu bularak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile 25.06.2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak “Samsun Eczacılık Fakültesi” resmen kuruldu. 

Ancak açılan fakülteler arasında Bafra Eczacılık Fakültesi olarak yayımlanması gereken fakülte OMÜ Eczacılık Fakültesi olarak yayınlanır.

O tarihte AK Parti Samsun Milletvekili Av. Orhan Kırcalı ise, “Ondokuz Mayıs Üniversitesi’ne bağlı olarak Bafra ilçemizde, Eczacılık Fakültesi kurulmasına ilişkin karar, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.” dedi. “Eczacılık Fakültesi’nin Bafra’da açılmasına tensip buyuran başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’a, OMÜ Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç’e, Ak Parti Samsun Milletvekillerimize, Hayırsever Arslan Ailesine ve emeği geçen tüm arkadaşlarımıza teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. OMÜ, Bafra Eczacılık Fakültesi hayırlı olsun.” denilerek Bafralılara müjde verildi.

Sonra ne mi oldu?

OMÜ’nün  “2020 yılı bütçesinde Eczacılık Fakültesi için herhangi bir ödenek koymadığı belirtilince herkes şaşkınlık yaşadı.

Yani demem o ki gitti bir rektör geldi bir rektör…

Yeni rektörler geliyor ama Eczacılık Fakültesi Bafra’ya gelemiyor.

Ve tahminim de gelmeyecek.

Bafra’ya yapılan fakülteleri seçim afişlerine işleyen siyasiler Bafra kimsenin seçim oyuncağı değildir. Biz Bafralılarda artık çocuk değiliz. Elimize verilecek elma şekerini yalama devrini çoktan aştık.

Kalın sağlıcakla ….

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.