Bafra 3. şiir akşamlarının  ardından

Bafra 3. şiir akşamları'nın ardından

Bafra Musikî Cemiyeti, Bafra’da harika işlere imza atıyor. Dün akşam gerçekleştirdikleri “3. Bafra Şiir Akşamları” etkinliği de bunlardan biriydi.

A+A-

      Öncelikle Bafra Musikî Cemiyeti Başkanı Namık Anarat Beyefendi’yi ve yönetim kurulunu tebrik etmek istiyorum. Bafra’da sanat faaliyetlerinin öncü kuruluşu haline gelen Bafra Musikî Cemiyeti, Türk Sanat müziği, Türk Halk Müziği koroları derken şimdi de bünyesinde Şiir Kulübü oluşturmuş ve bu kulüp dün akşam(15 Şubatt 2012 Çarşamba) şiir akşamları etkinliğinin üçüncüsünü gerçekleştirdi.

Eski bir yerleşim yeri olan Bafra, eski zamanlardan beri birçok kültür ve sanat faaliyetlerine kucak açmış bağrından birçok şair, ses sanatçısı, mimar, heykeltıraş yetiştirmiştir. Bir tarım memleketi olan Bafra’nın bereketli toprakları şair ve sanatçı yetiştirmesi bakımından da oldukça verimlidir. Neyzen Tevfik Kolaylı bilindik şairlerin arasında en ünlüsü belki ama günümüzde şairler kervanı büyüyerek yoluna devam ediyor. Dün akşamki şiir şöleninde bu kervanın ne karda büyümüş oluğuna kendi gözlerimle şahit oldum. Bafra Atatürk Anadolu Lisesi müdür yardımcısı şair Süleyman Altunbaş, Emekli öğretmen söz yazarı ve şair Oktay Zerrin, eğitimci yazar Fatma Dursun, Sınav Dergisi Dershanesi Müdürü şair Burhan Güven hatırlayabildiklerimden bazılarıydı.  Ayrıca gecede genç sesler de vardı. Bafra Anadolu Lisesi 10. sınıf öğrencisi Hatice Polat kendi yazdığı şiirle herkesi büyüledi.

 

Sanata değer verilen topraklarda her türlü güzelliğin yetişmesi kolay olur. Sadece sanatı icra edenlerin değil, ondan istifade eden yani dinleyen kesimin gönüllerinde de güzellikler oluşur. Bu etkileşim olanca güzelliğiyle tüm çevreye canlıya ve cansıza yansır. Sanat ruhları inceltir, kişileri yüceltir. Sanatla uğraşmak kaliteli zaman geçirmek demektir. Sanatçılar kaliteli zaman geçiren kaliteli insanlardır. Öyleyse sanatçıların ortaya koyduğu güzelliklerden istifade etmek, kaliteyi yakalamak için sanatçılara yakın olmalı onların yanında yöresinde bulunmalıyız. Bu sebeple Bafra Musikî Cemiyeti Bafralılar için eşsiz bir hazine, kaçırılmaz bir fırsattır. Kendimizi ve çevremizi yüceltmek ve yükseltmek için bu etkinliklerin içinde olmalı, içinde olamıyorsak bile sanatlarını icra edenlerin yakınında olmalıyız. Çünkü ışıktan yararlanmak için ona yakın olmak gerekir.

Bafra Musikî Cemiyeti Başkanı Namık Anarat’ın verdiği müjdeye göre Mart ayı içinde Bafra’da üç gün sürecek uluslararası düzeyde bir şiir şöleni düzenlenecekmiş. Bafra’nın böyle bir şölene ev sahipliği yapması gerçekten gurur verici. Bu girişimden dolayı Bafra Musikî Cemiyeti Yönetim Kurulu’nu tebrik ediyor, bu şiir şölenini sabırsızlıkla beklediğimizi de ifade etmek istiyorum. 

 

2.20120216115949.jpg

1.20120216115723.jpg4.20120216120246.jpg5.20120216120328.jpgdscf4979.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.