ZONGULDAK'DA GMİS, MİTİNG NEDENİYLE ESNAFTAN HOŞGÖRÜ İSTEDİ

ZONGULDAK'DA GMİS, MİTİNG NEDENİYLE ESNAFTAN HOŞGÖRÜ İSTEDİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Eyüp Alabaş ile yönetim kurulu üyeleri,

A+A-

Zonguldak Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Muharrem Coşkun ile Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Bahar’ı ayrı ayrı ziyaret ederek, esnafı ‘Emeğe Saygı Mitingi’ne’ davet etti. 
GMİS Genel Başkanı Alabaş, 27 Ocak Pazar günü Madenci Anıtı’nda düzenlenecek miting nedeniyle esnafın hoşgörü göstereceğine inandıklarını belirtti.
ZESOB Başkanı Muharrem Coşkun’u ziyaretinde konuşan GMİS Genel Başkanı Alabaş, “7 Ocak’ta TTK Kozlu Müessesesi’nin -630 kodunda taşeron şirketin çalıştığı sahada meydana gelen kazada 8 arkadaşımız hayatını kaybetti. Bu olay bardağı taşıran son damla oldu. Sadece geçtiğimiz 2012 yılında Adana’da, Samsun’da, İstanbul Esenyurt’ta, Giresun’da onlarca arkadaşımız taşeron uygulamaları sonucu hayatlarını kaybetti. Şubat 2011’de Afşin-Elbistan’da göçük altında kalan 9 arkadaşımızın cenazesine hala ulaşılabilmiş değil.
Biz, taşeron uygulamalarının ülkemizde son bulması için GMİS olarak Emeğe Saygı adı altında bir miting düzenleme kararı aldık. Kozlu’da kazanın ardından taşeron sistemine karşı tepki mesajları aldık. Bize de miting kararını almak kaldı. Biz, hem Zonguldak esnafımızı mitingimize davet edelim diye, hem de o gün esnafımız bize hoşgörü göstersin, rahatsızlık duymasın dileğiyle sizi ziyaret ediyoruz.
Sizin nezdinizde hem esnafımızı mitinge davet ediyoruz hem de miting nedeniyle kendilerinden hoşgörü bekliyoruz” dedi.
ZESOB Başkanı Muharrem Coşkun ise, “Sizler en zor mesleği yapıyorsunuz. Madencilik gerçekten çok zor bir meslek. Dünyada zor ama ülkemizde daha da zor. Taşeronlaşma ülkemizin bir gerçeği. Taşeron şirketlere bir iş verilirken en düşük fiyatı verene iş veriliyor. İş verilirken alt yapısının iyi hazırlanması gerekiyor. İş sağlığı ve güvenliği açısından da alt yapının iyi hazırlanması gerekiyor. Taşeronun o işi yapıp yapamayacağına, liyakatine falan bakılmıyor. Hassasiyetinizden dolayı sizlere teşekkür ediyoruz. Mitinglerde en çok mağdur olan taksici esnafımızdır. O arkadaşlarımızın da bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da hoşgörü ile karşılayacaklarına inanıyorum. Gönlümüz ve kalbimiz sizinle. Gerekli desteği vermekten ve mitinge katılmaktan şeref duyarız” dedi.
Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Bahar’ı ziyaret eden GMİS Genel Başkanı Eyüp Alabaş, mitingde şoför esnafının mağdur olacağını bildiklerini, onlardan hoşgörü beklediklerini ifade etti.
Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Osman Bahar ise, “Biz Zonguldak’ta yaşıyoruz. TTK ve madenler olduğu için Zonguldak var. Bu nedenle sizlerin bize, şoför esnafımıza vereceğiniz mağduriyeti asla bir mağduriyet olarak görmeyiz. Çünkü TTK varsa biz varız. Zonguldak, TTK’dan ibarettir. Bu nedenle sizlerin yapacağı bir eylemden mağdur olmayız, sizlerden yana da tavır koyarız. Bu bir mağduriyet değil, onurdur, gururdur. Hak, hukuk aramak için atacağınız her adımda geçmişte olduğu gibi bugün de sizlerin yanındayız. Biz bundan gurur duyarız. Esnafımızın da aynı görüşte olduğuna inanıyorum. Çünkü bir yoğrulma var. Bizler TTK sayesinde evimize ekmek götürüyoruz” dedi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.