ZİHNİ ŞAHİN BAFRA DEĞİŞİM VE GELİŞİM YAŞIYOR

ZİHNİ ŞAHİN BAFRA DEĞİŞİM VE GELİŞİM YAŞIYOR

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin göreve geldiğinin 3.yılında. Bugüne kadar yapılan çalışmaları Adnan Menderes Parkında yaptığı basın toplantısında özetledi.

A+A-

 

Adnan Menderes Parkında düzenlenen basın toplantısında Bafra’nın yöresel tatlarından Bafra Pidesi ve nokul da ikram edildi.  Başkan Şahin “ Seçim beyannamemde yer alan tüm projelerimizi hatta daha fazlalarını yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bafra hem genel hem de yerel iktidarın hizmetleriyle değişim ve gelişimi yaşıyor. İlçemiz genel ve yerel iktidarımızın bir bütün olarak getirdiği hizmetlerle her gecen gün daha da ileriye gidiyor.” Dedi. Başkan Şahin’e 3 yıl içerisinde yaptığı hizmetleri özetlemesini istedik. Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin’in 3 yılda yaptığı hizmetleri başlıklar halinde şu şekilde özetliyoruz:

İÇME SUYU ARITMA TESİSİ

İleri teknoloji olan Ters Osmasis adı verilen içme suyu arıtma tesisinin bitirilmesi için gerekli tüm çalışmaları yaptık.  Kredinin büyük bir bölümü çıkmıştı geri kalan kısmı olan 4.600.000 TL kredi çıkardık. Tüm yasal prosedürleri tamamladık. 6 ay geceli gündüzlü bir çalışma yürüttük ve halkımızın hizmetine sunduk. 6 yeni su kuyusu açarak kapasitemizi % 30 artırarak. İlçemizin yaz aylarında su kesintisine uğramasını da engelledik. Arıtma tesisi ile içme suyumuzun kalitesini artırdık.  Tesisimizin hizmete girmesiyle halkımızın şebekemizden içme suyu tüketimi yıllık olarak 600.000 m3 artmıştır. Her gecen gün de artmaktadır.

ASFALT ŞANTİYESİ VE PLENTİ TESİSİ -  ASFALT VE KALDIRIM ÇALIŞMALARI

Belediyemizin ekonomik ömrünü tamamlamış çevreye ve insanlara zarar veren ve çalıştırılması da bir bakıma yasaklanmış olan Asfalt şantiyemiz vardı. Asfalt konusunda Her yönüyle dışa bağımlı bir durumdaydık.  Biz Maliyeti 794.000 TL,  Büyüklüğü, 145.000 metre kare, Kapasitesi, Saate 80/ton Asfalt şantiyesi ve plenti kurduk. Ayrıca 283.000 TL değerinde Asfalt bakım aracı aldık.  130.000 metrekare satıh kaplama asfalt ve 30.000 metrekare kaldırım çalışması yaptık. Yeni olarak asfalt serme makinesi(finişer) ve 3 adet silindir alıyoruz. Doğal gaz çalışmalarına paralel olarak bu yaz çok yoğun bir asfaltlama çalışması yapacağız. Artık Bafra asfalt konusunda hiçbir şekilde dışa bağımlı değildir

OTO PARKLI MODERN KAPALI PAZAR

Buranın ihalesini kazanan firma ile 10.ağustos.2010 tarihinde anlaşmasını yaptık.  İhale bedeli 996.000 TL’dir. Yeni pazar yerimizde 6.237 metrekare kapalı alan ve 7.770 metrekarede oto park alanı vardır.  Yeni Pazar yerimiz toplam 14.007 metre karedir.  Hiçbir vatandaşımızın mağdur olmaması için azami gayret gösterdik. Esnaflarımızın yer tahsislerini de onlarla beraber noter huzurunda yaptık. Adilane, açık ve şeffaf bir yönetim anlayışı gösteriyoruz. 

ALT YAPI ÇALIŞMALARI

11.325metre yeni kanalizasyon hattı döşedik. 975 adet kanalizasyon şebekesi evsel bağlantısı yaptık. 385 adet menfez yaparak hizmete soktuk 286.000 metre eski kanalizasyon şebekemizi temizleyerek yüzey suları deşarj hattına çevirdik. 7.610 metre yağmur suyu deşarj hattı yaptık. Bunların yanında İhaleye çıkılmış olsa maliyet bedeli 3.500.000 TL(Üç buçuk trilyon) olacak olan 3.100 metre uzunluğunda, 3,5 metre ile 6,5 metre derinliğe 1.400- 1.200- 1.000 ve 800 mm çapında dev betonarme düzler döşeyerek yağmur suları deşarj hattı yapımına kendi imkânlarımız ile yapmaya başladık.

 

BAFRA GİRİŞİ PEYZAJ PROJESİ VE 100 ARAÇLIK OTO PARK

Bu alan 225 metre uzunluğunda ve 34 metre genişliğinde olup toplam 7650 metrekaredir.  İkinci etap bölümde de çalışmalar yapılıyor burada da 100 ARAÇLIK açık oto park yapıldı. Kalan kısmının peyzaj çalışmaları yapılacak. Kısacası Bafra girişinde takriben 500 metre uzunluğunda 34 metre genişliğinde 15.000 metrekarelik bir alanı düzenlemiş ve hizmete sokmuş oluyoruz.  Asri mezarlık içinde kilitli parke yol ve kaldırım çalışmaları yapıldı.

35 YENİ ARAÇ ALDIK

Göreve başladığımızda Belediyemizin iş makinesi ve araç makinesi parkuru yeterli değildi. Araç kiralama yapılıyordu. Araçlarımız çok sık arıza yapıyor ve hizmetler aksıyordu. Arızalar büyük giderlere neden oluyordu.  2009 yılı Nisan ayından bu güne kadar 35 iş makinesi ve aracı ilçemize kazandırdık. Kiralamaya ve arızaya verilecek paralarla yeni iş makinesi ve araçlar alarak filomuzu % 40’dan fazla artırdık.

KARADENİZİN EN BÜYÜK MEYDANI BAFRA KENT MEYDANI

22.11.2010 tarihinde ihaleyi alan firma ile sözleşme imzaladık. İhale bedeli 1.900.000. TL ‘dır. Toplam alanı: 9.356 metrekare Meydanın altında 200 araçlık yer altı oto park bulunuyor.  Meydanımızın 6.000 metrekare alanında özel taş kaplama bir alanımız yer alıyor. Ayrıca Meydanımızda yürüyüş yolları, oturma grupları, ağaçlandırma, bitkilendirme, Asma germe gölgelikler,  havuzlar ve güzel bir aydınlatma bulunuyor.

ADNAN MENDERES PARKI, YEŞİL ALAN VE ÇOCUK PARKLARI

Yeşil bir Bafra için çevre düzenlemeleri, yeşil alanlar oluşturulması ağaç ve çiçek dikim ve dağıtımlarında bulunduk. Adnan Menderes parkımızı tamamen yeniledik ve yılın 365 günü kullanılacak şekilde halkımızın hizmetine sunduk. Çocuk parklarımız yeniliyor ve zeminlerini kauçuk yapıyoruz. Park ve bahçelerimizde fitnes grupları kurduk.

SOSYAL BELEDİYECİLİK ve KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Sosyal yardımlaşmada önemli hizmetler yaptık. Sosyal yardımlar kapsamında:

400 Çocuğumuzu sünnet ettirdik. Her yıl Stajyer öğrencimize katkı yaptık Mağdur asker ailelerimize maddi yardım yapıyoruz Ramazan ayında her gün 500 den fazla ailemize iftar ve sahur yemekleri verdik. Günlük Olarak aş evimizden mağdur ailelerimize 2 öğün sıcak yemek veriyoruz. Öğrencilerimize kırtasiye ve giysi yardımı yaptık. İhtiyaç sahibi fakir Ailelerimize nakdi yardım yaptık. İhtiyaç sahibi ailelerimize gıda yardımlarında bulunduk. Biz reklam değil sosyal belediyecilik anlayışını esas alıyoruz. Bafra ile ilgili tanıtıcı yayınlar çıkardık. Tarım fuarları katılımlarına destek verdik.  Kavun karpuz yarışmalarını devam ettirdik. Ramazan sokağı,  Hıdırellez Sele sepet şenlikleri Halk konserleri geleneğimizi sürdürdük. İki adet tarihi yapımızın restorasyonuna iştirak ettik.

E BELEDİYE- HALİ HAZIR VE AKOS

Çok önemli bir gerçeğinde altını çizmek istiyorum. Bafra Belediyesi olarak 21.yüzyıl belediyeciliğini uyguluyoruz. 7/24 belediyeciliği başlatarak E Belediye uygulamasına geçtik. Yeryüzü yapılarının grafiksel anlatımı olarak adlandırılan Hali Hazır çalışmalarını tamamladı ve koordinatlı kent haritamızı çıkardık. Grafiksel verilere sözel verileri de ekleyerek kısa adı AKOS olan Akıllı kent Otomasyon sistemini kurduk. Bafra arık 21.yüzyıl belediyeciliğini uygulamaktadır.

 

BAFRA İÇİN YAPILAN HER PROJEYE DESTEK VERİYORUZ.

90.000 metrekare alanı spor alanı ilan ettik 2.500 kapasiteli modern kapalı spor salonu yapılacak.  Doğal gaz 30 milyon dolarlık bir yatırımdır.  180 adet TOKİ konutu okulu, camisi ve alış veriş merkeziyle tamamlandı.

BAFRA’YI DEĞİŞTİRMEYE DEVAM EDECEK YENİ PROJELERİMİZ

 Bütün bunların yanında 3 yıl içinde başlayacağımız veya bitireceğimiz bazı projelerimiz ise şunlardır:

Canlı Hayvan pazarı ve hayvan barınağını yapacağız. Canlı Hayvan pazarımızın ihalesi yapıldı ve inşaatına başlandı. Karadeniz bölgesinin en büyük canlı hayvan pazarını kuruyoruz. Sokak Hayvanları Barınağımızın projesi hazır ve ihale aşamasındadır. Gençlik ve Spor Bakanlığımız ilçemize Gençlik merkezi kuruyor. Biz belediye olarak yer tahsisini yapacağız. Proje ve kaynak bakanımız Suat Kılıç Bey tarafından hazırlandı. En kısa zamanda inşaatına başlanacak. Kızılırmak Sedde projesini hayata geçireceğiz. Tüm çocuk oyun parklarını yenileyecek ve zeminlerini kauçuk kaplama yapacağız. Gençlik ve Spor Bakanımızda Kapalı spor salonu temel atma töreninde açıkladı. İlçemize kapalı yüzme havuzu ve yeni bir stat yapılacak.  Belediye olarak yer tahsisi konusunu inşallah çözeceğiz. Doğal gaz dağıtım hatları ile beraber asfaltlama ve kaldırım çalışmalarına daha çok ağırlık vereceğiz. İlçe girişlerimizde önemli ve kapsamlı düzenlemeler yapacağız. Duha Sert kaya bulvarı ve gençlik caddemiz gibi önemli arterlerimizi kaldırımları, yeşil alanları ve aydınlatması ile ışıl ışıl yeşil Bafra hedefimize uygun bir hale getireceğiz. 19 Mayıs üniversitesine bağlı fakültelerin Bafra’da kurulmasına öncülük edecek ve milletvekillerimiz, bakanımız ile birlikte Bafra Kızılırmak üniversitesinin bir bakıma alt yapısını hazırlamaya gayret edeceğiz. İnşallah bu ay içinde Bakanımız Suat Kılıç milletvekilimiz Ahmet Yeni, bölge milletvekillerimizin katılımıyla 600 dönümlük alanı bulunan yerde Şevket Aşçı Bafra Turizm Fakültemizin temelini atacağız. Bu inşaatı bağış olarak gerçekleştirecek olan SADEF Genel Başkanı hemşehrimiz Kaya Aşçı ve ailesine de ayrıca teşekkür ediyorum. Katı atık bertaraf sistemine başlamak istiyoruz. Bu konuda çalışmalarımızda çok ciddi mesafeler aldık. Otogar ve sebze halimizi ise şehir dışına taşıyacak ve modern olarak yeniden yapacağız. Çocuk Trafik eğitim parkı kuracağız. Bu yılın sonunda ise bağlantısı yapılan bölgelerimizde doğal gaz kullanılmaya başlanacak ve tüm Bafra’yı doğal gaz kullanır hale getireceğiz.

KİLİTLİ PARKE TAŞI TESİSİ KURUYORUZ.

Yapılan ihale ile Kilitli parke taşı ve bordur tesisi kuruyoruz. İhalesi tamamlandı. 45 takvimi günü içinde ise kurulması tamamlanacaktır.  . Tesisin üretim hızı 4 kişiyle 8 saatte 30x30 cm. ebatlarında ki kalıplarla 300.metrekaredir. Bafra Belediyesi olarak 2011 yılında 310.430.TL kilitli parke taşı alımı yapmıştık. Asfaltlamada olduğu gibi kilitli parke taşı konusunda da hem dışa bağımlılığa son verecek ve kendi üretimimizi sağlayacak, hem doğalgaz ve alt yapı çalışmalarına paralel olarak kaldırım, bordur ve yol çalışmalarını hızlanacak hem de 2 yıldan az bir süre içerisinde tesisin kuruluş maliyetini amorti edeceğiz. Tesiste ayrıca görme engelli vatandaşlarımız içinde Görme engelli taşı Kılavuz ve noktalı kalıplarıyla birlikte 15 ayrı kalıp deseni bulunuyor. Dekoratif sert zemin hattı adıyla bilinen tesis su oluğu ve bordur taşı da üretecek teknolojiye de sahip bulunuyor.

Basın Toplantısı sırasında Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin 21. yüzyıl belediyeciliği olarak adlandırılan Akıllı Kent Otomasyon Sistemleri konusunda Bafra Belediyesi AKOS sorumlusu Besim Genç’e söz vererek çalışmalar hakkında teknik bilgi verdirdi. Bu bilgiler şu şekilde:

AKILLI KENT OTOMASYON SİSTEMLERİ VE E- BELEDİYE

Ülkemizde hızla yaygınlaşan ve Belediyeler ile halkın iletişiminde çağdaş ve etkin çözümler sunan e-belediye uygulaması ile çağdaş hizmeti Bafralı hemşerilerimize kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu sistem ile zaman ve mekân kavramı ortadan kalkmakta 7/24 belediyecilik ile katılımcı yönetim anlayışımız da hayata geçmektedir. Bu proje ile Bafra’mızın ihtiyaçları, beklentileri, ailelerin sosyo-demografik bilgileri ortaya çıkmakta, elde edilen veriler ışığında ilçemizin geleceğe yönelik planları objektif kriterlere dayandırılarak yapılmaktadır.

Kent Bilgi Sistemi Kapsamında; Mücavir alan içinde yer alan 21 adet mahallede; 26.951adet parsel, 1685 adet yapı adası, 1183 adet CSBM (cadde, sokak, bulvar, meydan), 13.780 adet bina, 25.430 adet adres ve 52.994 adet bağımsız bölüm ve kent mobilya bilgilerinin sayısal ve sözel verileri toplanarak resimleriyle beraber veritabanına aktarılmıştır. Ayrıca 70.056 adet kişinin sosyal-demografik bilgisi de toplanmıştır. Bu bilgilerin güncel tutulması için; Resepsiyon Servisi ve AKOS taşınmaz servisi oluşturuldu ve E-Belediye, E-İmar, Kent Rehberi, İnteraktif Sms Uygulaması, Araç Takip Uygulaması, Dijital Arşiv Uygulaması ve Kiosk Uygulamaları devreye alınmıştır.

Araç Takip Uygulaması: Bu uygulama sayesinde belediyemiz bünyesinde bulunan tüm araçların online takibi yapılmaktadır. Örneğin, temizlik araçlarımızın günün hangi saatinde hangi sokakta hizmet verdiğinin raporları alınmakta ve araçların takibi kolaylıkla yapılmaktadır.

Kiosk Uygulaması: Kent Rehberi, E-İmar, Borç Sorgulama/Ödeme, Nöbetçi Eczane Sorgulama, İstek-Şikayet Bildirimi/Takibi, Belediyemiz İle İlgili Haberleri Görüntüleme işlemlerini vatandaşlarımız Kiosk cihazı ile yapabilmektedir.

Dijital Arşiv Uygulaması: İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ve Zabıta Müdürlüğüne ait toplamda 17.650 adet dosya ve 253.247 adet evrak taranmış, fiziksel olarak düzenlenmiş ve ilgili parsellere eşlenmiştir.

E - Belediye uygulamaları: Belediyenin kurumsal web sitesi ( www.bafra.bel.tr )  aracılığı ile, Vatandaşın Belediyeye ulaşabilmesi, çeşitli başvuru, takip, bildirim, sorgulama, ödeme işlemlerini gerçekleştirebildiği E - Belediye uygulamaları Belediye-Vatandaş etkileşimini ileri seviyeye taşıma olanağı sağlamaktadır.

Bafra belediye Başkanı Zihni Şahin son olarak şunları söyledi:

Tüm bu çalışmalarımız sırasında hükümetimizin çok önemli desteğini görüyoruz. Dünya Lider Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, bakanlar kuruluna, Bafra için her konuda yanımızda ve sefer olan Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Suat Kılıç’a Milletvekilimiz Sayın Ahmet Yeni’ye bölge milletvekillerimize çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

Basın Toplantısından sonra Bafra Belediyesinin yaptığı hizmet ve yatırım yerleri Başkan ve basın mensupları tarafından ziyaret edildi. Başkan Şahin tüm basın mensuplarına katılımları ve ilgileri için teşekkür ederek, bu toplantılarımızı en geç 2 ayda bir tekrarlayacağını ifade etti.

basin-bilgilendirme--(1).jpgdscf1211.20120517202404.jpgbasin-bilgilendirme--(7).jpgdscf1212.jpgbasin-bilgilendirme--(11).jpgdscf1213.jpgbasin-bilgilendirme--(12).jpgdscf1214.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum