YÜZÜNÜZÜ  DE ARTIK EĞİTİMCİLERE DÖNMELİSİNİZ

YÜZÜNÜZÜ DE ARTIK EĞİTİMCİLERE DÖNMELİSİNİZ

Eğitim-Bir-Sen Bafra Temsilciliğnden açıklama

A+A-

 

Sayın Bakan kendisine sorulan bir soru üzerine öğretmenlerin OECD ülkelerine göre daha az çalıştığını söyledi.Daha açık bir ifadeyle Türkiye’de öğretmenlerin okullarda daha az süreyle kaldığını dile getirdi.

             Kamuda,Cumhuriyet tarihinde en  düşük ücrete mahkum edilen öğretmenlerin çalışma şartlarını ve süresini  gerçeği yansıtmayan bilgilerle dile getiren Sayın Bakanı  öğretmenlerin gerek çalışma şartları, gerekse mesailerinin  belirlenmesinde doğru bilgiye davet ediyoruz.

 

            Sayın bakana soruyoruz;

            Öğretmenler eşit işe eşit ücretin neresinde?

            Öğretmenlerin çalışma mesaisi sadece girdiği ders saati ile mi sınırlıdır?

            Girdiği ders saatinin dışında, sınıf rehber öğretmenliği ve öğrenci sosyal kulüpleri rehberliği   adı altında kaç saat çalıştığı niçin hesap edilmiyor?

             Haftada 28 saat derse giren öğretmenin kaç saat nöbet tuttuğu, verilen 2 saatlik sınıf rehber öğretmenlik karşısında öğrencilerin davranışlarını takibinden sosyal faaliyetlerine, okuduğu kitap sayısının takibine, performans ve projelerin takibine ayırdığı zaman niçin  göz ardı ediliyor?

            Öğretmenlerin ücretleri belirlenirken başka kurumlarda muadili yok diye geçiştiriyor, çalışma saatini OECD ülkeleri ile kıyaslıyorsunuz. Bu ülkede hangi saatlerde çalıştıklarına, ortalama ücretlerinin ne olduğuna niçin bakmıyorsunuz?

 

            Raporlarla değil gerçeklerle konuşun.

            OECD öğretmen maaşlarının ortalaması 29 bin 767 dolar ve ülkemizdeki öğretmenlerin  ortalama  maaşları yıllık 25 bin 536 dolar aldığını belirtiyorsunuz. Şu an yeni bir ilköğretim öğretmeninin maaşı 1.592 TL’dir. Dolar cinsinden bakıldığında ise 877 $’dır. Bu öğretmenin ek ders ücretleriyle birlikte maaşı 2.049 TL ve dolar cinsinden 1.129 $’ olmaktadır. Yıllık dolar cinsinden hesap edecek olursak, ek dersli maaşı  13.548 $’dır. Bu rakamlara bakıldığında ifade ettiğiniz rakamların neredeyse yarısı kadar olduğu görülecektir.

            Halbuki eğitimin kalitesine katkı yapmak için öğretmenlerin moralini yükseltmek ve ücretlerini iyileştirmeye dönük açıklamalar yapmanızı beklerdik. Fakat siz bunun aksi yönde bir tavır sergilemeye devam ediyorsunuz.. Eğitim-Bir-Sen olarak eğitimin kökleşmiş ve kokuşmuş sorunlarına el atan bakanlığa vereceğimiz desteğin yanında bu tür talihsiz açıklamaların şiddetle karşısında olduğumuzun tüm kamuoyunca bilinmesini istiyoruz.

 

            Yüzünüzü  de artık eğitimcilere dönmelisiniz.

                      Siz ,öğretmenleri ekonomik-sosyal hakları açısından mutlu edin OECD ülkeleri seviyesinde  çalışma şartları ve ekonomik iyileştirme sağlayın , gerisini çalışma saatlerini hesap etmeden kendilerini öğrencilerinin geleceğine adayan   fedakar  öğretmenlere bırakın!           

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum