YÜK ASANSÖRLERİNİN TESCİL İŞLEMLERİ EĞİTİMİ

YÜK ASANSÖRLERİNİN TESCİL İŞLEMLERİ EĞİTİMİ

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü ve Makina Mühendisleri Odası Samsun Şubesi işbirliği ile “İnsan ve Yük Asansörlerinin Tescil İşlemleri” konusunda teorik ve pratik eğitim düzenlendi.

A+A-

Eğitime Atakum, Bafra, Canik, Çarşamba, İlkadım, Tekkeköy Belediyelerinin İmar ve Şehircilik ile Fen İşleri Müdürlüğü bölümlerinde çalışmakta olan teknik personel katıldı.
Teorik kısımda katılımcılara “95/16 AT Asansör Yönetmeliği, Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği, Teknik Dosya İncelemesi, Asansörler Hakkında Genel Bilgilendirme, Kompanentlerin Tanıtımı, Elektrikli ve Hidrolik Asansör Periyodik Kontrol Kriterleri” hakkında bilgi verilirken uygulama bölümünde İlkadım Belediyesi sınırları içersinde bulunan Gazi Sitesi’ne ait insan asansörlerinde katılımcılarla birlikte uygulamalı asansör kontrolü yapıldı.
Eğitimin sunumunu yapan Samsun Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü PGD (Piyasa Gözetimi ve Denetimi) Denetçisi Mak. Müh. Aycan Türkel, Asansör Bakım ve İşletme Yönetmeliği uyarınca, asansör ruhsatı verilmesi konusunda yetkili olan kurum ve kuruluşların bir an önce A tipi asansör muayene kuruluşlarını seçerek yıllık kontrollerin yapılmasını sağlamakla yükümlü olduklarını, asansörlerin ruhsatlandırma işlemleri esnasında teknik dosya ve yerinde kontrolün mevzuatın uygulanması açısından gerekli olduğunu söyledi.
Eğitimle ilgili olarak bilgi veren Samsun Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Ahmet Arslan, Samsun’da kullanımda olan insan ve yük asansörlerine yönelik düzenli denetimleri gerçekleştirdiklerini, mevzuat gereği asansör bakım firmalarına yönelik denetimlerin devam ettiğini, sektörü ve sektörde faaliyet göstermekte olan firmaları bilinçlendirerek mevzuatın uygulanmasını sağlamaya yönelik çalışmaları sürdürdüklerini, asansörlerde karşılaşılabilecek problemlerin ruhsatlandırma aşamasında çözülebileceğini açıkladı.
Makina Mühendisleri Odası Samsun Şube Başkanı Kadir Gürkan da, meslek disiplinine giren konularda sektöre ve kamuoyuna yönelik bilinçlendirme çalışmalarını ilgili kurumlar ile işbirliğine giderek sürdürdüklerini, bilgi paylaşımının ve sektör sorunlarının tartışıldığı bu tarz eğitimlerle saha gerçeklerinin tespit edildiğini, bu gerçeklerden yola çıkarak yasal mevzuat çerçevesinde çözümlerin tarafların katılımıyla oluşturulduğunu kaydetti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.