VERGİ ÖDEMEK KUTSALDIR

VERGİ ÖDEMEK KUTSALDIR

Bafra İlçesinde Mali Müşavirlik görevini yürüten ve her yıl Serbest Muhasebeciler Grubunda vergi rekortmeni olan

A+A-

 

Ali Rıza Keçeli Vergi Haftası dolayısı ile vatandaşlara açıklamalarda bulundu.

Keçeli açıklamasında,’’ Bu yıl 24.vergi haftası 25 Şubat-03 Mart 2013 tarihleri arasında kutlanacaktır. Vergi haftasının esas amacı şudur;

          1)Toplumda vergi bilincinin etkin şekilde tabana yaygınlaştırılması.

          2)Kayıt dışı ekonomiyi kayıt altına almayı sağlamak.

          3)Bunlara bağlı olarak,planlı bir şekilde istihdamı artırarak,işsizliği önlemektir.

          Vergi ödemek kutsaldır ve bir vatandaşlık görevidir.Bir ülkede,vergi yasaları ne kadar mükemmel olursa olsun,vergi idaresi de ne kadar verimli çalışırsa çalışsın,o ülke ve toplumda vergi bilinci oluşmadığı zaman kayıt dışı ekonomiyi önleyemezsiniz.

          Her yıl yapılan ve her sene sadece bir hafta süren vergi haftasında,ilköğretim ve orta öğretimde eğitim yapan öğrencilere konferans verilecek.Vergi rekortmenleri ziyaret edilecek.Ana caddelere afişler asılacak.

          Sadece bunları yapmak yeterli değildir. Mesleğe ilk başladığımız zamanda,sekreterleri aşıp vergi dairesi müdürlerine ulaşmak mümkün değildi.Şimdilerde ise ayağının çamuru ile köylü vatandaş daireye gelip müdüre derdini anlatabiliyor.Zaman ilerledikçe aşağıdaki anlatacağım konularda gerçekleşeceğine inanıyorum.

          Bu bağlamda,vergi idaresininde yapması gereken müeyyideler vardır.En çok vergi veren tüccar-tacir veya esnafın senede bir defa sadece 15 dakika ziyaret edilerek çayını kahvesini içmek olmuyor.Senede birkaç kez ziyaret edilerek onu onurlandırmalıdır.

          Yeni çıkan yasaları sadece muhasebeci veya mali müşavirlerin bilmesi,takip etmesi yeterli değildir.Çünkü her muhasebeci veya mali müşavir,kendi defterini tuttuğu mükellefini aydınlatıyor.Hatta aydınlatmayanda var.

           O halde vergi idaresi ilgilileri,görev yaptığı yerde gerek basın yoluyla,ve gerekse o mahaldeki sivil toplum örgütleri ile birlikde konferanslar vererek,vergi veren camiayı aydınlatmalıdır.

            Sonuç olarak şunu vurgulayarak söylüyorum.

            1)Vergi bilincinin oluşması ve verginin tabana yayılmasını sağlamak için vergi,okullara ders olarak konulmalı.Bu şekilde genç dimağlar verginin ne olduğunu algılamalıdır.

            2)Vergi idaresi,vatandaş nasıl olsa müeyyidesini yerine getirmese cezasını çeker gibi cezalarla vergi verenleri ürkütmemeli.Vergi idaresi hizmet verdiği mahaldeki vergi verenleri,kendi bulacağı yöntemi ile sivil toplum örgütleri ile iletişim kurarak toplantılar yapmalı ve vergi verenleri aydınlatmalıdır.

 

Maliye Bakanı Sayın Mehmet Şimşek,(Vergi sistemimizde etkinlik,basitlik ve verimlilik ilkeleri doğrultusunda gözden geriyoruz.Gelir ve kurumlar vergisini tek bir kanunda birleştiriyoruz.Vergi tabanını genişletmek amaciyle istisna ve muafiyetlerin kapsamını daraltıyoruz.Yatırım,üretim ve istihdamı teşvik ediyoruz) diyerek bunu ekonomi koordinasyon kuruluna sunulduğunu CNN Türk Tv açıklamıştır.

 

 Vergisini vererek,ülkenin kalkınmasında benimde bir miktar katkım var diyen tüm Bafralı esnaf-tacir-tüccar ve çiftçi kardeşlerimin VERGİ HAFTA’sını kutluyorum.’’dedi.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.