Uyku apnesi son

Uyku apnesi son

Uyku apnesi son

A+A-

Uyku apnesi, yani gece uykuda nefes kesilmesi hastalığı yaşayan Eskişehirli Kemal Aytar isimli hasta bu rahatsızlığından dolayı kullandığı contnous positive airway pressure (CPAP) cihazından Samsun Büyük Anadolu Hastanesi'nde geçirdiği uyku apnesi ameliyatı sonrası tamamen kurtuldu.  
  CPAP cihazı olması rağmen nefes alamadığını ifade eden 29 Yaşındaki Eskişehirli Kemal Aytar "2012 yılından beri CPAP cihazı kullanmama rağmen nefes alamadığım için zorlanıyordum. Saatte yüz defa nefesim duruyordu ve uyurken horlama oluyordu. Araba sürerken veya kahvede oyun oynarken hemen uykum geliyordu. Eskişehir de CPAP cihazından başka tedavi olmadığını söylediler fakat bir kaç araştırma yapınca Samsun'da bunun tedavisi olduğunu öğrendim ve burada ameliyat olmaya karar verdim" dedi.
  CPAP cihazından kurtulduğu ve ameliyatının başarıyla gerçekleştiği için ameliyatını gerçekleştiren Samsun Büyük Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz (KBB) Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Erdal Seren'e, hastane yönetimine ve personeline teşekkür eden Kemal, Aytar "Her gece uykusuzluktan psikolojim bozulmuştu ve bu yüzden ağlıyordum. CPAP kullanmama rağmen nefes bile alamıyordum. Geceleri horlamaktan eşim rahatsız oluyordu ve Eskişehir'de bunun tedavisi olmadığı için hocamı buldum. Çok şükür şimdi rahat nefes alabiliyorum. Hocama çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.
  Uyku apnesi tedavi yöntemlerinde bazen CPAP tedavisi uyguladığını, bu yüzden hastaların uykuda cihaz kullanmak zorunda kaldığını belirten Doç. Dr. Erdal Seren, hastaların bu ve bunun gibi durumlarda tedavi yöntemlerinde, tedavinin ilerleyiş şekline göre yapılacak olan ameliyatlarda bu cihazlardan kurtulmanın mümkün olduğunu söyledi.

  CİHAZDAN KURTULDU
  Gece uykuda nefes kesilmesi yani uyku apnesi hakkında bilgiler veren Seren, "Gece uykunuzda nefesiniz kesiliyor ise bununla birlikte gün içinde kendinizi uykulu ve halsiz hissediyorsanız, sizde ‘uyku apnesi’ olabilirsiniz. Uykuda nefes kesilmesi demek, o süre için vücudun oksijensiz kalması ve buna bağlı olarak birçok anormal reaksiyonların gelişmesi demektir. Bu anormal reaksiyonlar zaman içinde yüksek tansiyona, kalp spazmına ve ciddi akciğer hastalıklarına neden olabilmektedir.  Bu anlamda belirli düzeyde obstrüktif uyku hastalığı olan ve operasyonun yetersiz olacağı hastalarda hava yolunun gece sürekli açık kalmasını sağlamak için de CPAP cihazı kullanılmaktadır. CPAP cihazı havayı doktorunuz tarafından belirlenen basınçla burun maskesi aracılığıyla hava yoluna ileterek, kasların gece boyunca çökmesi engeller. Hava yolunun açık kalmasının sonucunda oksijen düşmeleri engellenmiş olacaktır. Hastaların durumuna göre bu tedavi yöntemi de uygulanmaktadır. Yaptığımız muayene sonrasında kendisine bu kez de biz ameliyat yapmamızı önerdik. Ailenin de onayı ile operasyon kararı alındı. Başarılı bir operasyonun ardından hastamız sağlığına kavuştu ve cihazdan da kurtuldu" şeklinde konuştu.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.