Tütev de Hızlı Okuma Semineri

Tütev de Hızlı Okuma Semineri

2009 Yılı Türkiye Hızlı Okuma Şampiyonu Mehmet Çamlıbel

A+A-

Türkiye Teknik Elemanlar Vakfı (TÜTEV) Samsun Şubesi'nde "Hızlı Okuma Semineri" verdi.
Mehmet Çamlıbel, yavaş okuma ve göz hareketlerindeki kontrolsüzlüğün dikkat dağınıklığına sebep olduğunu söyledi. Okurken kelimelerin karmaşıklaşması, göz bulanıklığı, anlama sıkıntısı çekme, okuduğunu hatırlayamama, okurken başka şeylere dalma, okumada durma, düşünme ve geriye dönüş problemi yaşayanların hızlı okuma öğrenerek bu sorunlarını giderebileceğini anlatan Çamlıbel, okuma hızının artmasının anlamayı negatif etkilemediği, aksine konsantrasyonu artırarak anlama oranını da yükselttiğini söyledi. Bir yılda ders kitapları hariç Amerika'da 72 bin, Almanya'da 65 bin, İngiltere'de 48 bin, Fransa'da 39 bin, Brezilya'da 13 bin, Türkiye'de ise 13 bin farklı kitap basımı yapıldığını açıklayan Çamlıbel, Türkiye'de her 100 kişiden sadece 4.5 kişi kitap okurken, Japonya'da kişi başına 25, Fransa'da 7 kitap düştüğüne dikkat çekti. Çamlıbel, Türkiye'de kitap okumanın teşvik edilmesi gerektiğinin önemine işaret etti.
Hızlı okuma tekniklerinin hızlı okumayı sağlamak için; "her bir kelime bloğu içinde okunan kelime sayısını artırmaya çalışır (görme açısının genişletilmesi), her bir okuma bloğunun okunma süresini azaltmaya çalışır (görsel algılama ve beynin algılama hızının artırılması), okunan blokların kayıpsız olarak beyne yerleştirilmesini hedefler (beynin hafızaya yerleştirme ve hatırlama becerilerinin geliştirilmesi), yukarıda belirtilen maddelerin sonucu olarak geri dönüşlerin ve tekrarlı okumaların minimuma indirilmesi (konsantrasyonun artırılarak anlama oranının yükseltilmesi)" becerilerini geliştirmeye çalıştığını söyleyen Çamlıbel, seminere katılanlara da uygulamalar yaptırdı.
Mehmet Çamlıbel, şampiyonaya hazırlık amaçlı hızlı okuma eğitimine başladığında okuma hızının dakikada 161 kelime iken anlama oranın da yaklaşık yüzde 40 olduğunu, aldığı hızlı okuma eğitimi sonunda 635 kelime/dakikalık okuma hızına ve yüzde 87'lik anlama oranına ulaştığını dile getirdi.
Çamlıbel, 2009 yılındaki Türkiye Şampiyonası'nda 678 kelime/dakikalık okuma hızı ve yüzde 60 anlama oranı ile birinci olduğunu ifade etti.
Teknik elemanların yoğun ilgi gösterdiği seminer sonunda TÜTEV Şube Başkanı Dursun Aksoy, teknik elemanlara yönelik 3 haftalık bir Hızlı Okuma Eğitimi'nin TÜTEV'de gerçekleştirileceğini, başvuru yapacakların bu eğitime dahil edileceğini belirtti.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.