Türkiyenin İlk Yerli Araştırma Gemisi Sinopta

Türkiye'nin İlk Yerli Araştırma Gemisi Sinop'ta

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Recep Bircan, Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere Türkeli İlçesi'nde özel bir tersanede araştırma gemisi yaptırdıklarını söyledi.

A+A-

 

Sinop Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Recep Bircan, Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere Türkeli İlçesi'nde özel bir tersanede araştırma gemisi yaptırdıklarını söyledi.Prof.Dr.Bircan, 2.5 milyon TL'ye mal olacak geminin Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve projelendirilen ilk yerli araştırma gemisi olacağını belirtti.

 
 
 
 
Sinop Üniversitesi Rektörü Prof.Dr.Recep Bircan, Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılmak üzere Türkeli İlçesi'nde özel bir tersanede araştırma gemisi yaptırdıklarını söyledi. Prof.Dr. Bircan, 2.5 milyon TL'ye mal olacak geminin Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve projelendirilen ilk yerli araştırma gemisi olacağını belirtti. 

Sinop Ünversitesi tarafından ulusal ve uluslararası sularda bilimsel araştırma yapılmasını sağlamak amacıyla geçen yıl Eylül ayında araştırma gemisi yapımına başlandı. Türkeli İlçesi'ndeki özel bir tersanede yapımı devam eden geminin 22 metre uzunluğunda, 135 gros ton ağırlığında, 7.5 metre genişliğinde olacağı belirtildi. Geminin iç donanımı ile birlikte toplam 2.5 milyon TL'ye mal olacağını dile getiren Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Bircan, geminin Su Ürünleri Fakültesi'nin bilimsel çalışmalarında kullanılacağını ifade etti. 

Amaçlarının öğretim üyelerinin daha rahat şartlarda ve daha geniş kapsamlı bilimsel çalışma yapmasını sağlamak olduğunu belirten Prof. Dr. Bircan, "Üniversitemize ait 12 metre uzununluğunda ağaç malzemeden yapılmış bir gemimiz vardı. Ancak bu gemi araştırma çalışmaları için yetersiz kalıyordu. Öğretim üyelerimiz mevcut gemi ile en fazla 3-4 saat denizde kalıp geri dönmek zorunda kalıyorlardı. Biz de bu problemi çözmek için bir proje hazırladık. Hazırladığımız proje Devlet Planlama Teşkilatı (Dpt) tarafından kabul edilip desteklendi. Geminin maliyeti Dpt tarafından karşılandı" dedi. 

Gemide 3 personel, 13 araştırma görevlisi olmak üzere toplam 16 kişinin bulunabileceğini belirten Prof. Dr. Bircan, "Gemi bir hafta denizde kalma kapasitesine sahip. Öğretim üyelerimiz 1 hafta karaya çıkmadan ulusal ve uluslararası sularda araştırma yapabilecekler. Geminin içerisinde suyun fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin ölçümü, balık avlanma stoklarının belirlenmesi gibi bir çok çalışmanın yapılabileceği iki labaratuvar, soğuk hava deposu ve çeşitli cihazlar bulunacak" diye konuştu. 

Geminin tasarımı ve iç donanımı için Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknoloji Bölümü, Su Ürünleri Temel Bilimi Bölümü ve Su Ürünleri Yetiştiricilik Bölümü öğretim üyelerinden oluşan bir ekibin geniş çaplı çalışma yaptığını belirten Rektör Prof.Dr. Bircan, "Türkiye'de çeşitli kurumlarda ve üniversitelerde araştırma gemileri var. Ancak bu gemiler ya yurt dışından satın alınmış ya da balıkçı gemileri revize edilerek araştırma gemisine dönüştürülmüş. Bu gemi ise Türk mühendisleri tarafından sadece araştırma gemisi olması için projelendirilen yine Türk işçiler tarafından yapılan ilk yerli araştırma gemisidir. Gemi bu açıdan da çok önemli bir özelliğe sahiptir" dedi. 

Prof.Dr. Bircan, geminin projesinin Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde bulunan özel bir firmadaki gemi mühendisleri tarafından hazırlandığını söyledi. Araştırma gemisinin Mayıs ayında tamamlanması hedeflenirken, Su Ürünleri Fakültesi'nde de 34 öğretim üyesinin bulunduğu belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.