TÜRKİYEDE KADIN CİNAYETLERİ 7 YILDA YÜZDE BİN 400 ARTTI

TÜRKİYE'DE KADIN CİNAYETLERİ 7 YILDA YÜZDE BİN 400 ARTTI

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Birgül Bilgi, Türkiye'de kadın cinayetlerinin 7 yılda yüzde bin 400 arttığını söyledi.

A+A-

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında, kadına yönelik her türlü şiddet insan hakları temel ilkeleri bağlamında suç olduğu söyleyen Bilgi, "Ülkemizin temel gerçekleri esas alındığında kadına yönelik şiddetle mücadele halen istenilen seviyede başarı sağlanamadığı ortadadır. Her geçen gün gerek ulusal basından gerekse kamuoyunun dikkatle takip ettiği dosyalardan görüleceği üzere kadına karşı şiddet oranı önemli ölçüde artmaktadır" dedi.
Kadınların her geçen gün daha yoğun bir biçimde şiddete maruz kaldığının altını çizen Bilgi, "Kadın cinayeti oranı 2011 yılında büyük artış göstermiştir. Resmi veriler, Türkiye'deki kadın cinayetlerinin 7 yılda yüzde bin 400 artığını göstermektedir. Türkiye'de her 10 kadından 4'ü şiddet görmektedir. Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü'nün Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Araştırması'na göre Türkiye'deki kadınların yüzde 41.9'u fiziksel ve cinsel şiddete uğramaktadır. Yüzde 49.9'la en fazla şiddete
maruz kalan kadınlar düşük gelir grubundan oluşmaktadır. Şiddet yüksek gelir grubunda da azımsanmayacak oranda olup yüzde 28.7'dir" diye konuştu.
Türkiye'nin kadın hakları konusunda dünya verilerinin çok altında kaldığını ifade eden Bilgin, "BM Evrensel İnsan Hakları Beyannamesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile de koruma altına alınan, insanın insan olmasından doğan ve kendisine sıkı sıkıya bağlı olan temel hak yaşam hakkının, pozitif ayrımcılık hükümlerinin uygulandığı bir hukuk sisteminde korunması, sosyo ekonomik şartların iyi etüt edilerek, gerçekçi bir bakış açısı ile şiddete karşı çözüm arayan politikaların oluşturulması konusunda
kadın hakları savunucuları olarak her zamankinden daha fazla emek sarf edeceğiz ve ısrarcı olacağız. Üzerimize düşen sorumlulukların her geçen gün ağırlaştığının bilincindeyiz. Herkesi şiddete sessiz kalmayarak şiddete karşı savaşmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.