Türk Somonunun Serüveni Bafra'da Başladı

Bafra55net Haber Koordinatörü Ayşe Ertek ile yaptığı röportajda konuşan Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Parlak, Bafra'da su ürünleri üretimiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

A+A-

Bafra55net Haber Koordinatörü Ayşe Ertek ile yaptığı röportajda konuşan Samsun ve Sinop İlleri Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanı Osman Parlak, Bafra'da su ürünleri üretimiyle ilgili önemli bilgiler verdi.

Parlak, su ürünleri sektöründe özellikle alabalık üretiminde baraj göllerinin önemine dikkat çekti. Türkiye'de ilk baraj gölü üretiminin Bafra'da yapıldığını belirten Parlak, Türk Somonu olarak bilinen ve geçtiğimiz yıl 390 milyon dolarlık ihracat yapılan balığın da ilk üretim yerinin Bafra olduğunu vurguladı. Bürokratların ve yöneticilerin katkılarından da bahseden Parlak, "Öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımıza, buradaki yetiştiriciler adına teşekkür ediyorum. Samsun Milletvekillerimize, özellikle Sayın Mehmet Muş'a, Sayın Valilerimiz Zülkif Dağlı ve Orhan Tavlı'ya, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımız Halit Doğan'a, Samsun Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'ne İl Müdürü İbrahim Sağlam'a Bafra Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdal Sefa Kocabaş'a ve tüm yöneticilerimize teşekkür ederim" diye konuştu.

Derbent Barajı'nın Stratejik Önemi

Derbent Barajı'nın Karadeniz'e çok yakın stratejik bir baraj olduğunu söyleyen Parlak, sadece Derbent'te 12 tesis bulunduğunu ve bu tesislerin toplamda 6 bin 650 tonluk kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Bu kapasitenin büyük bir bölümünün Karadeniz'de Türk Somonu üretimi için kullanıldığını ifade etti.

Bafra Organize Sanayi Bölgesi'ndeki Tesisler

Bafra Organize Sanayi Bölgesi'nde şu ana kadar 3 fabrikanın kurulduğunu belirten Parlak, bu tesislerin Avrupa Birliği standartlarında ve Türkiye'deki en modern su ürünleri işleme tesisleri olduğunu söyledi. Parlak, bu fabrikaların sayısının 10'a çıkarılması durumunda bin daimi ve 3 bin geçici işçinin istihdam edileceğini belirtti.

Yakakent Organize Su Ürünleri İhtisas Bölgesi

Yakakent'te kurulacak Organize Su Ürünleri İhtisas Bölgesi'nden de bahseden Parlak, burada yaklaşık 12 fabrikanın kurulacağını, alan büyütüldüğü takdirde fabrika sayısının 25'e çıkabileceğini söyledi. Bu bölgede rendenik tesisler, balık unu ve balık yağı gibi işleme tesislerinin de kurulacağını belirtti.

Çayağzı Balıkçı Barınağının Gerekliliği

Yakakent'teki Çayağzı balıkçı barınağının ivedilikle yapılması gerektiğini vurgulayan Parlak, bu alanda 100 bin tonluk üretim planladıklarını ve barınağın tasarruf tedbirleri dışında bırakılarak yenilenmesinin önemli olduğunu aktardı.

Mersin Balığı Koruma ve Yeniden Yetiştirme Projesi

Bafra halkına seslenen Parlak, geçmiş yıllardaki dikkatsizlik ve aşırı avlanma nedeniyle yok olma tehlikesi altına giren Mersin balığının korunması ve yeniden yetiştirilmesi için bilimsel projelere başladıklarını açıkladı. Parlak, bu projelerden birinin Bafra Derbent Barajı'nda başlatılacağını ve Mersin balığının tekrar Bafra sularında yetişmesini sağlayacaklarını belirtti.

Türk Somonu ve Türkiye'nin Su Ürünleri Hedefleri

Parlak, Türk somonu ile Türkiye'nin altın bir balık daha kazandığını belirterek, Türkiye'nin levrek ve çupra üretiminde dünya birincisi, alabalık üretiminde dünya ikincisi olduğunu söyledi. Parlak, Avrupa Birliği'ndeki sofralara giden her 3 balıktan birinin Türkiye'den geldiğini ve ihraç edilen ülke sayısının 100'ün üzerinde olduğunu belirtti. Türk somonu projesinin ortak akıl projesi olduğunu vurgulayan Parlak, 2030 yılına kadar 200 bin ton üretim ve 1 milyar dolar ihracat hedeflediklerini söyledi.

Çevreci Üretim ve Gelecek Planları

Türk somonu projesinin çevreci bir proje olduğunu belirten Parlak, sadece 6 ay denizde üretim yapıldığını ve diğer zamanlarda denizin dinlendirildiğini, bu sayede denizde kirliliğe sebep olunmadığını söyledi. İlerleyen dönemde kapalı sistem üretime geçerek, tam çevre dostu bir proje olarak planlandığını ifade etti.

2023 Yılı Su Ürünleri İhracatı ve Sektörün Önemi

Su ürünleri sektörü olarak 2023 yılında 1 milyar 700 bin dolarlık ihracat yapıldığını aktaran Parlak, dünya ticaretinin daraldığı bir dönemde bu rakamın çok önemli olduğunu ifade etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.