TÜRK EĞİTİM-SENDEN AÇIKLAMA

TÜRK EĞİTİM-SEN'DEN AÇIKLAMA

Yeni Eğitim Sistemi ile ilgili belirsizlikler kamuoyunda devam ederken Sayın Başbakanın 66 ay meselesinde “Gidip rapor alanları evlatlarına ihanetle vasıflandırıyorum.

A+A-

 

Niye? Benim evladım geri zekâlı diyor’ açıklamasından sonra Sayın Dinçer, kendisinden farklı düşünen insanları PKK’lı ilan etmesini anlamakta zorlanıyoruz. Çocuğunu okula göndermek istemeyen veliler içerisinde iktidara oy vermiş binlerce insan var. Bunları nereye koyacağız? Kaldı ki bizler vatansever insanlarız. Asla PKK’lı değiliz. PKK’nın bu ülkenin düşmanı olduğunu söylüyoruz. Birçoğumuz Muhafazakâr ve milliyetçiyiz. O zaman bizim gibi insanları nereye koyacaksınız? Bu açıklamalar bir Milli Eğitim Bakanına uygun değil. Yapılan eleştiriler karşısında doyurucu cevaplar veremeyen, 4+4+4 eğitim sisteminin başlamasıyla oluşacak problemleri çözemeyen ve Türk mili eğitimini 5–6 yıl sürecek bir kaosun, bulanık suyun içerisine atan zihniyet kendilerini eleştiren insanlara cevabı olmadığı için, onlara büyük bir infial ve hezeyan içinde hakaret ettiklerini düşünmek gerekir

Sayın Bakan sendikaları ideolojik davranmakla suçluyor ama verilerle hesap ortada. 72 ay yaş grubunda 1 milyon 250 bin öğrencimiz var. 60 ayı da dâhil ettiğimizde e-kayıt sistemiyle kayıt edilen öğrenci sayısı 2 milyon 350 bin. Neredeyse iki misli. Geçen yıl bile ilköğretimde çok ciddi bir derslik ihtiyacı vardı. Bakan ‘bizim hiçbir problemimiz yok, üç-beş öğrenci fazla olacak’ diyor. Öğretmenler hangi okulda öğretmenlik yapacağını bile netleyemiyor. Bazı okullarımız ilkokul, ortaokul diye ayrıldı. Bazı illerimizde okullarımız ilkokul, ortaokul şeklinde ayrılamadılar. Çünkü ilkokula kaç öğrencinin kaydolacağını, imam hatip okullarına, bağımsız ortaokullara kaç öğrencinin kaydolacağını bilmiyorlar. Biz böyle bir bilinmezlikle yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz..

İlçemizde ise öğrenci ve öğretmenlerin dönüştürülen okullara blok geçişinin yapılmasının –Bu uygulamaya da hukuki itiraz olabilir - karmaşayı azaltacağını söyledik. Zira kademeli geçişte 3–4 yıl sürecek norm değişiklikleri (Bu yıl 80–90 norm fazlası öğretmen)öğrenci, veli ve öğretmen açısından sıkıntıları çoğaltacaktı.

   Türk Eğitim-Sen olarak okula başlama yaşının öne çekilmesine neden karşı çıktık “60 aylık çocuklar içinde ilkokul birinci sınıf eğitimini kaldırabilecek seviyede kaç çocuk vardır? Geçen yıl 72 ay olmalarına rağmen 36 bin çocuk okula başlatılmadı. Fiziki gelişmelerini tamamlayamamış öğrenciler varken, bu oran 60–66 aylık öğrenciler içinde çok daha fazla olacaktır. Burada esasında Bakanlık, Hükümetin çıkardığı kanunun ne kadar hatalı olduğunu ispat etti. Biliyorsunuz kanun 60 aylık çocukların okula başlamasını zorunlu kıldı. Ama Bakanlık 60 ay olarak uygulayamadı, buna cesaret edemedi ve okula başlama yaşını 66 aya çıkardı. Bakanlık bu kanunun yanlış çıkarıldığını, genelgesiyle ortaya koydu. Kaldı ki şu anda aynı derslikte 60 aylık, 66 aylık, 84 aylık çocuklar olabilecek. 60 aylık, 66 aylık, 84 aylık öğrencilerin bulunduğu derslikte öğretmen hangi seviyeden ders anlatacak. Bunu öğretmenin uygulayabilmesi çok zor. Mesela 60 aylık, 66 aylık, 84 aylık çocukların farklı dersliklerde okumaları temin edilebilir. Şu ana kadar böyle bir düzenlemede yapılmadı. Eğitim-öğretimle alakası olmayan bir insan bile 66 aylık çocuk ile 84 aylık çocuk arasında fiziki farklılıklar olduğunu bilir, algı farklılıklarının oluşacağını bilir. Ama Bakanlık bunu reddediyor. Türk Eğitim-Sen olarak burada öğrenci velilerine saygı duyuyoruz. Emin olun bir anne-baba, çocuğunu, ona rapor vermesi gereken doktordan daha iyi tanır. Bir anne tuvalet ihtiyacını karşılayamayan çocuğunu hangi cesaretle okula gönderecek?  Bunun eğitim bilimiyle alakası yok. Farklı yaş gruplarında, farklı zihni ve bedensel yapıdaki çocukları aynı dersliğe koymaya, öğretmenlere ‘bu çocuklara aynı metodoloji ile öğretin’ demeye kimsenin hakkı yoktur”

    Şu sıralar birçok velinin rapor almak için uğraştığımı işitiyoruz. Rapor almak isteyip almayanlar da var. Başbakanın açıklamasının ardından elbette birçok vatandaş böyle bir rapor alması halinde, önümüzdeki dönemlerde, bu raporun karşısına çıkacağına yönelik endişe duyacaktır.

     Birçok olumsuzluğa rağmen yeni eğitim-öğretim yılının  Ülkemize hayırlar getirmesini diliyoruz.

     Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

                                                                                                                    İbrahim AKEKMEKCİ

                                                                                                                   BAFRA TES İLÇE BŞK. 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.