TÜRK EĞİTİM-SEN İLÇE BAŞKANLIĞI 4+4+4 İLE

TÜRK EĞİTİM-SEN İLÇE BAŞKANLIĞI 4+4+4 İLE

Türk Eğitim-Sen İlçe Başkanı İbrahim Akekmekci yaptığı açıklamada “4+4+4 eğitim sistemi bilimsellikten öte siyasal önyargıların belirleyici olduğu bir sistem.

A+A-

 

Bugün baktığınızda Velilerin, Öğretmenlerin ve Yöneticilerin süreçlerden kaygılı olduğunu açıkça görebilirsiniz” dedi.

            Akekmekci,” Türk Eğitim-Sen olarak Eğitim Sisteminin 1+5+3+3 şeklinde 13 yıllık kesintili olması ve İmam Hatip okullarının bu sistem içerisinde mutlaka yer alması Ülkemiz gerçeklerine uygun düşeceğini ısrarla belirtmemize rağmen,  4+4+4 zorunlu ve kesintili 12 yıllık sistem getirildi. Bu çerçevede ilköğretim okullarının bir kısmı hem ilkokul hem de ortaokul olarak ikiye bölünürken, bir kısmı da ya ilkokula ya da ortaokula dönüştürüldü. Bu dönüştürme işlemleri genelde o kadar plansız ve alelacele yapıldı ki öğrenci ikametleri ile kayıt yaptırılacak okul dengeleri altüst edildi. Öğretmenler, veliler ve yöneticiler bu yazı kaygılı ve belirsizlikler içerisinde geçirdiler. Okulların açılacağı Eylül ayı itibariyle bu düzensizliğin daha da belirginleşeceğini hep birlikte göreceğiz. Yeni sistem yarattığı öğrenci ve veli mağduriyetlerinin yanı sıra özellikle eğitim personeli açısından büyük sorunlar da getirdi. İlköğretim okullarının bölünerek ilkokul ve ortaokul olarak ayrı ayrı yapılandırılmasıyla birlikte  bu kurumlarda görev yapan öğretmenlerin yaklaşık % 50’sinin bu yıl ve önümüzdeki birkaç yıl içerisinde yer değiştirmesi sonucunu doğuracaktır. Yeni sistem başta sınıf öğretmenleri olmak üzere, okul öncesi öğretmenlerini, rehber öğretmenleri, branş öğretmenlerini ve okul yöneticilerini mağdur edecektir. Sistem en büyük zararını Sınıf öğretmenlerine vermiştir.

 Sınıf öğretmenlerince okutulan 5 yıllık 1. Kademe (ilkokul) eğitiminin 4 yıla inmesiyle birlikte mevcut sınıf öğretmenlerinin % 20 sinin norm kadro fazlası duruma düşeceği çok basit bir hesapla bile anlaşılabilecekken, birileri bizi o dönemde felaket tellallığı ile suçladı. Hatta kendilerine güya sendika diyen malum-sen yöneticileri bu sistemle öğretmenlerin norm fazlalığından kurtulacağını, sınıf mevcutlarının düşürülerek yeni sınıflar açılacağını ve kapalı köy okullarının açılarak fazlalık durumdaki öğretmenlerin köylere gönderilerek eritileceğini belirtmişlerdi.

 Okul ve derslik sayımız belli iken bu afakî lafların geçersiz olduğu malumumuzdur. Özrü kabahatinden büyük denebilecek bu açıklamaları yapanların gelinen bu noktada yani bizzat MEB’in kendi rakamlarıyla 29.103 sınıf öğretmeninin norm fazlası olduğunu açıklamasıyla ne söyleyeceklerini ve sınıf öğretmenlerinin yüzüne nasıl bakacaklarını gerçekten merak ediyoruz.  

         Türk Eğitim Sen, bu süreçte de her zaman olduğu gibi doğru yerde durmuş, doğru tespitler yapmıştır. Gelinen nokta Türk Eğitim Sen’in haklılığını ve hükümeti savunma adına yırtınan birilerinin yalanlarını da ortaya çıkarmıştır. Yeni Eğitim sisteminin mağdur edeceği öğretmenlerden bir kesimi de okul öncesi öğretmenleridir. Çünkü yeni zorunlu eğitim sistemine okul öncesi eğitimi dâhil edilmemiştir Ayrıca Rehber öğretmenler, Branş öğretmenleri ve Yönetici arkadaşlarda okul ve norm değişiklikleri sonucunda bu mağduriyetlerden fazlasıyla etkilenmektedirler.

 İl içi, İl dışı ve Özür Grubu tayinlerindeki uygulamalara yansımaları ile parçalanmış aileler, sağlık ve eğitim durumu mağduriyetleri hat safhaya gelmiştir. Milli Eğitim Bakanlığını bu kadar içinden çıkılmaz bir hal aldırmaya kimsenin hakkı yoktur. Türk Eğitim-Sen olarak İlçemizde ve Ülkemiz genelinde yeni sistemin oluşturduğu/oluşturacağı sıkıntıları yetkililere haykırdık. Yaptığımız birçok eylemle velisinin, öğretmeninin, yöneticisinin sesini duymayanlara, duyurmak; mağduriyetlerini görmeyenlere göstermek için çabaladık. Bu gayretimiz sonuç alınıncaya kadar devam edeceğiz” diye konuştu.

  

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.