Toplum liderleri teşkilatlandırma projesi

Toplum liderleri teşkilatlandırma projesi

Samsun'un Bafra ilçesinde "Toplum Liderleri Teşkilatlandırma Projesi" kapsamında din görevlileri bilgilendirildi.

A+A-

Bafra Din Görevlileri Derneği Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya Türk Kızılayı Bafra Kadın Kolları Başkanı ve eğiticisi Meryem Burçin Irmak, gönüllü eğiticiler Mustafa Kemal İlköğretim Okulu Müdürü Mustafa Kurt, Ticaret Sanayi Odası İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Yunus Sayım konuşmacı olarak katıldı.
Türk Kızılayı Toplum Liderleri Teşkilatlandırma Projesi kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Meryem Burçin Irmak, "Toplum Liderleri Teşkilatlandırma Projesi bir olası afet zararlarını azaltmak için toplum liderleri aracılığıyla toplumda afetlere karşı hazırlıklı olmak ve zarar azaltma kültürünü oluşturmaktır" dedi.
Toplum Liderleri Teşkilatlanma Projesi'ni yürütmek için Türk Kızılayı, Diyanet İşleri Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında protokol imzalandığını belirten Irmak, projeye 2007 yılında İstanbul ve Düzce'den başladıklarını belirterek, her yıl 10 ili gezip, 2015 yılında 81 ili tamamlamayı hedeflediklerini kaydetti.
Irmak, "Projenin amacı afetlere karşı hazırlıklı olmak, muhtemel afet zararlarını azaltmak için Kızılay şubeleri aracılığıyla yerelde kurumlar arası işbirliğinin geliştirilmesini sağlamak, toplum liderleri aracılığıyla afetlere karşı hazırlıklı olma kültürünü yaygınlaştırmak ve toplumda sosyal sorumluluk bilincini oluşturmaktır" diye konuştu.
Meryem Burçin Irmak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hedef gurubumuz toplum liderleri, toplum liderleri din görevlileri, öğretmenlerimiz, muhtarlarımız, toplum destekli polislerimiz. Özellikle din görevlilerimiz Edirne'den Karsa kadar kanaat önderi olarak köylere kadar giden büyük halk kitlelerine ulaşabilen bir meslek kurumunu temsil ediyorsunuz. Afet bölgesinden yardımların ulaştırılmasına kadar en etkili öncelik sizde oluyor. Bu nedenle öğretmenler muhtarlar ve sizlerle başladık bu projeye. Toplum destekli polislerle 2010 yılından itibaren tanışmaya başladık. Onlarla da mahallelerde örgütlenmeyi sağlamak maksadıyla da toplum destekli polislerimizi bu çalışmaya aldık."
Eğitim programında afetlerde toplum liderlerinin görev sorumlulukları ve olağanüstü hallerde neler yapılacağı, toplum lideri kimdir, özellikleri nedir, toplum katında neler önemlidir, toplumsal sorumluluk neden önemlidir, toplum liderlerinin görev ve sorumlulukları nelerdir konuları üzerinde din görevlileri bilgilendirildi.

20120227ay522986_01.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.