TMO’da fındık satış fiyatları düşmeyecek

TMO’da fındık satış fiyatları düşmeyecek

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı Ondokuzmayıs Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaettin Gülal, Fındık fiyatlarının 2012 yılında artacağını bildirdi.

A+A-

Türkiye Meyve Üreticileri Merkez Birliği Başkan Yardımcısı ve Ondokuzmayıs Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Alaettin Gülal,2012 yılındaTMO’da fındık satış fiyatlarının düşmeyeceğini söyledi.

        Gülal,” 5 yıl önce depolanmış kalitesi düşmüş fındığı TMO’da 6,50 TL’ye satışa çıkması demek, üreticinin elindeki 2011 yılı ürününün fiyatının 10 TL gibi fiyatta işlem görmesi demektir. 10 TL fiyat derken konunun akıbetini bilmeyenler büyük bir rakam olarak algılayan biri olarak algılanabilirler. Ancak 10 TL olsa hiçbir şey göründüğü gibi değil. Bir sonraki fındık hasadı dönemine kadar dünyada ve Türkiye’de hiç fındık kalmayacak. 3 yıldır iklim şartlarından dolayı sürekli fındık rekoltesi sürekli düşüyor. 2012 yılında da düşük olacak nedeni de, şuan belli kış mevsiminin sıcak geçmesinden dolayı erken doğum yapan fındıkların çiçeklerini açtı. Buda bundan sonraki kardan soğuktan mutlaka etkilenebilecek alınabilecek önlemler, sigorta, rüzgarlandırma, bahçenin belli alanlarında lastik yakma, bordo bulamacı kullanma, geç çiçek açan fındık türlerine yönelmek, çakıldak dediğimiz geç çiçek açan fındıklar kendini kurtarabiliyor. Bu çeşitler yükseklerde verimli oluyor. Yükseklerde verimli olmasını ılık havada ’da çiçek açması gecikebiliyor. Alçak kesimlerde ise yazın sıcaklığına dayanamaması iç dolgu sağlayamadığından verimli olmuyor” dedi.

        Fındık üretiminin her zaman önemli olduğunu belirten Gülal,”  Fındık üreticisinin fındık fiyatı ne olursa olsun, yeterli hasadı almadığına göre,alternatif ürün yapma zorunluluğu vardı. Tamamen organik üretime geçmek, organik fındık, organik sebze, organik hayvancılık, organik arıcılık fındık üreticisinin geleceğini kurtarması için hepimize çok iş düşüyor. Tarım sigortalarıda, çiçek yanmasından tamamının sigorta kapsamına alınması FİSKOBİRLİK’in hizmet verebilir duruma gelmesi gerekmektedir. Türkiye Meyve Üreticiler Merkez Birliği ve Ondokuzmayıs Tarımsal Fındık Üreticiler Birliği olarak, bu sorunları tavsiye niteliğinde bakanlığa sunduk. Bunun içinde 3 yıldır, sürdürülen alan bazlı 150 TL desteklemeyi organik tarım iyi tarım, sözleşmeli tarım yapılması koşuluyla devam etmesini talep ettik” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.