TARLASININ YEŞİL ALAN İLAN EDİLDİĞİNİ 10 YIL SONRA ÖĞRENDİ

TARLASININ YEŞİL ALAN İLAN EDİLDİĞİNİ 10 YIL SONRA ÖĞRENDİ

Samsun'un Bafra ilçesinde bir vatandaş tapulu tarlasının belediye meclisi tarafından 'yeşil alan' ilan edildiğini 10 yıl sonra öğrendi.

A+A-

Bafra'nın Dededağı köyünde yaşayan Mahmut Kara isimli vatandaş tarlasının yeşil alan ilan edildiğini bir vatandaşın yerini kiralamak istemesi üzerine öğrendi. Tarlasının bir hurdacı tarafından kiralanmak istemesi üzerine Bafra Belediyesi'ne giden Mahmut Kara, "Senin tarlan yeşil alan ilan edilmiş, hiçbir şey yapamazsın" cevabı ile şoke oldu.
Kazanımlarının bir anda yeşil alan ilan edildiğini öğrenen Mahmut Kara, "Bafra'nın Fevzi Çakmak Mahallesi'nde biri tek parça, diğeri iki ortaklı toplam 6 bin 500 metrekare tarlam var. Bir arkadaş, iki ay önce benden yeri kiralamak istedi. Ben de işlemler için belediyeye gittim. Belediyedeki görevli 'tarlan 2001 yılında yeşil alan ilan edilmiş, hiçbir şey yapamazsın' dedi. Tarlam 10 yıl önce yeşil alan ilan edilmiş benim haberim yok. Ben de tarlam var diye bakıyorum. Sonra Belediye Başkanı Zihni Şahin ile
görüştüm. Başkan, 'bir yanlışlık vardır, hallederiz' dedi. Zorla yerime el konuldu. Hakkımı yasal yollardan arayacağım. Mahkemeye başvurdum, bana tebliğ edilmeden tarlamı yeşil alan ilan etmişler" dedi.
Mahmut Kara'nın oğlu Ersoy Kara da, "Çok üzgünüz. Babamızın, bizim için ve torunları için biriktirip aldığı tarla bir anda yok oldu. 10 yıl olmuş haberimiz dahi yok" diye konuştu.
Eski Bafra Belediyesi İmar Müdürü Uğur Hacıhaliloğlu ise konu hakkında şu bilgileri verdi:
"O bölgede kanun gereği yeşil alan belirlememiz gerekiyordu. Bu alanda vatandaşın tarlasına isabet etti. Bu karar 2001 yılı Bafra Belediye Meclisi kararı ile alındı. Ancak tarlasına el konulma durumu söz konusu değil. Vatandaş tarlasını eskisi gibi kullanabilir. Hatta encümen kararı ile içine bağ evi dahi yapabilir. Belediye bir gün oraya park yapmak istediğinde ise vatandaş ile anlaşıp, parasını ödeyerek parkı yapar. Başkanın iki ay bekletmesinin sebebi de şu: Başkanımız 'bu konuyu meclis gündemine
taşıyıp hallederiz' şeklinde bir çözüm düşündü ve itiraz Bafra Belediyesi Meclisi'nde görüşüldü. Meclis itirazı ret etti. Çünkü tek başına o tarla ile ilgili karar değişemiyor, o bölge yapılan imar değişikliği kararını iptal etmesi gerekiyordu. Vatandaş mahkemeye başvurabilir. Mahkeme vatandaşın lehine karar verirse yeşil alan kararı iptal olur ve eski haline döndürülür."
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.