Tansiyondan geldi böbrek taşı çıktı

Tansiyondan geldi böbrek taşı çıktı

Erken teşhisin önemi bir kez daha ortaya çıktı.

A+A-

 

56 yaşındaki Melek Yılmaz adlı hastanın böbreğinden 9,5 cm büyüklüğünde taş çıkarıldı. Melek Yılmaz, bu zamana kadar hiç bir şikayet yaratmayan böbrek taşını tansiyona sebep olunca fark etti
 
Büyük Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan yaptığı başarılı operasyon sonrası 56 yaşındaki Melek Yılmaz adlı hastanın böbreğinden  9,5 cm büyüklüğünde 2 cm eninde olan böbrek taşı çıkarttı. Bu zamana kadar hastada hiç şikayet yaratmayan böbrek taşı, hastanın tansiyondan dolayı Büyük Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi doktorlarından Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan'a başvurmasından sonra ortaya çıktı. 
 
BAŞARILI OPERASYON
 
Böbrek taşının her zaman ağrıya yol açmadığını böyle sinsice yer edebileceğini dile getiren Büyük Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan, "Üriner sisteminin içerisinde herhangi bir düzeyde taş oluşmasına ürolitiyazis denir. En çok taş oluşumunun görüldüğü yer böbreklerdir. Oldukça sık görülen bir hastalık olan böbrek taşı, erken tedavi edilmediği takdirde böbrek kayıplarına yol açabilir. Günümüzde taş oluşumunda ailesel yatkınlığın olduğu da bilinmektedir. 
 
Böbrek taşları idrar yoluyla atılabilir. Fakat bu taşlar, idrar yollarında tıkanıklık meydana getirip, idrarın geçişine izin vermezse tehlikelidir. Şiddetli böbrek ağrısı ortaya çıkar. Bu hastamızda böyle bir durum olmamış. Hasta yıllarca bu taşla yaşamış tek böbreğinde yer etmiş. Hasta bize tansiyon sebebiyle geldi. Yaptığımız tahliller ve çekilen ultrasonda böbrekteki bu taşı tespit ettik ve taşı yerinden yaptığımız başarılı operasyonla aldık" dedi. 
 
ERKEN TANININ ÖNEMİ
 
Böbrekte oluşan taşın zamanla böbreği çürüttüğünü söyleyen Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan , "Sağlıklı görünseniz bile yılda en az bir keze check-up yaptırmanızı tavsiye ediyorum. Eskiden bu taşların tespiti zor oluyordu. Artık günümüz teknolojisinde ultrason çekiminde bu taş ortaya çıkıp erken müdahale etme imkanı oluyor. Bu hastamızın da bu zamana kadar böbrek taşından dolayı bir şikayeti olmamış. Sonunda tansiyon yapınca bize başvurdu. Yaptığımız incelemelerde böbrek taşına rastladık. Böbrek taşına erken müdahele de değişik tedavi yöntemleri uygulanabiliyor. Fakat hastamızdan çıkardığımız böbrek taşına cerrahi işlem yaptık. Hastamızda spinal anestezi uyguladık. Hastanın böbrek ve alt kısmı uyuşturulduktan sonra yapılan operasyon sırasında hasta kendinde ve konuşur vaziyette oluyor. Bu da hem hasta için hemde doktor için büyük avantaj yaratıyor. Şuan hastamızın sağlık durumu çok iyi bir iki gün içinde de kendisini taburcu edeceğiz." diye konuştu. 
 
KENDİSİDE ŞAŞKIN
 
Kendisini sağlığına kavuşturduğu için Büyük Anadolu Hastanesi Çiftlik Şubesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. M. Gürkan Özkan'a ve çalışma ekibine teşekkür eden Melek Yılmaz, "Bu zamana kadar hiç bir şikayetim olmadı. Özellikle böbrek taşı bulunan hastalardaki gibi ağrı sızı hissetmedim. Son olarak tansiyon olunca doktorumuza başvurduk. Yapılan tahlillerde böbrek taşı çıkınca bende çok şaşırdım. Doktorumuzun yaptığı ameliyatla sağlığıma tekrar kavuştum. Kendisine teşekkür ediyorum" dedi. 
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.