Sorunlarımıza erteleme deil çözüm bekliyoruz

Sorunlarımıza erteleme deil çözüm bekliyoruz

Bafra da 2011-2012 eğitim-öğretim yılı birinci dönemini yaklaşık 2000 çalışan ve 15.000 öğrenci ile geride bıraktık.

A+A-

Eğitim Öğretim çalışanları olarak bir çok sorunlarımızı erteleyerek dönemi bitirirken 2012 yılında umutlarımızın yetkililer tarafından dikkate alınmasını bekliyoruz. Eğitim öğretimin sağlıklı ve amaçlarıyla örtüşen bir sürecin yakalanmasında hiç kuşkusuz en önemli unsur eğitim çalışanlarının sorunlarının asgariye indirilmesidir. Maalesef eğitim öğretim yılının başlangıcında dile getirdiğimiz bir çok sorunun hala çözülemediğini görüyoruz.   

                Bu sorunların tespitinde ve çözüm önerilerinde eğitim çalışanlarının sesine kulak verilmediği sürece eğitimin öğretimin paydaşları olan sendikalarla görüş alışverişinde bulunulmadığı sürece sorunlar çözüme kavuşmayacaktır.

“Eşit işe eşit ücret” kapsamında 666 sayılı KHK ile ek ödeme oranları belirlenirken, öğretmen ve öğretim elemanlarının unutulması Milli Eğitim Bakanlığı’nın kendi çalışanlarının mali ve özlük haklarıyla ilgili yeteri kadar çaba göstermediğini ortaya koymaktadır. 2,5 milyon memurun toplu sözleşme yapmasını sağlayacak olan 4688 sayılı Kanun’da değişiklik öngören Toplu Sözleşme Yasası’nın çıkarılamamış olması, geride bıraktığımız dönemin hanesine eksi olarak yazılan yine önemli konuların başında gelmektedir.

Her türlü olumsuz şartlara rağmen eğitim öğretime ve öğrencilerinin yetiştirilmesine kendini adayan öğretmenlerin  sadece kendi işine kendilerini vermeleri sağlanmalıdır.

 

           Bağış soruşturmaları, öğretmenlerin özür grubu tayin hakkına sınırlama getirilmesi,  öğretmenlerin iller arası rotasyona tabi tutulması tartışmaları,  siyasilerin ve Bakanlığın eğitim camiasını yaralayan söylemleri gibi eğitimcilerin moral ve motivasyonunda tahribat oluşturan sorunlar biran önce çözülmelidir. Teşkilat yasası sonrası merkez teşkilatta taşların yerine oturmaması ile birlikte yaşanmaya devam eden belirsizliklerin geride bırakılması gerekirdi. 

 

Eşit işe eşit ücret ilkesi kapsamında kurum içi ücret dengesi dikkate alınarak Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerde çalışan şube müdürü, şef, memur ve hizmetlilerin Maliye Bakanlığı başta olmak üzere diğer kamu kurumlarında çalışan emsalleri ile ücretlerinin eşitlenmesi için yıllarca verdiğimiz mücadelenin öğretmen ve öğretim elemanları unutularak(!) düzenlenmiş olması, eğitimcileri huzursuz eden en önemli olaylardan biridir.

 

Ek Dersle ilgili sorunlarımız halen devam etmektedir

 

10/01/2012 tarihinde yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerinin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karar’da yapılan değişiklikler, ek ders-ek ödeme ayrımı sonrası zaruri kısımları tadil etmiş ama köklü bir çözüm getirmemiştir. Okul yöneticilerinin 6 saat derse girme zorunluluğu, ikili eğitim yapan okullardaki yöneticilerin mağduriyeti, iki gün derse girmeyene geri kalan üç günde ek ders tahakkuk ettirmeyen çarpıklık ve ek ders dağılımındaki adaletsizliklere çözüm üretilmemiş, sorunlar yine ötelenmiştir.

 

Bağış Soruşturmaları okul yöneticilerini tedirgin etmiştir.

 

Okullara herhangi bir bütçe gönderilmezken, devletin yükümlülüğünü yerine getirmemesi yüzünden okul aile birlikleri kanalıyla bağış adı altında velilerden alınan paralarla ilgili okul yöneticilerinin tamamının “Bağış Genelgesi” ile hedefe konulmuş olması asla doğru olmamıştır. Okul yöneticilerini güven duyulmayan, inadına veliyi zora sokmaya çalışan, art niyetli çalışanlar olarak algılatan, veliler dâhil herkesin gözünde değersizleştiren bu yaklaşımın yol açtığı tahribatın izlerinin silinmesi kolay olmayacaktır. Bağış soruşturmasının sonuçlarıyla birlikte iptal edilmesi bu olumsuz izi bir nebze ortadan kaldırabilecektir.

Bakanlık tarafından doğru incelenmeden yapılan açıklamalar Eğitimcilerin onurunu zedelemiştir.

Eğitimin kalitesi, öğretmenin moral ve değeri kadardır. Bakanlıkça sarf edilen, eğitimcileri değersizleştiren söylemlerin geride bırakılan dönemde kalması gerekmektedir.Sorumlu makamlar  SORUN üretmemelidir.

 

Atama Bekleyen Öğretmen Adaylarının Beklentileri Yine Karşılanmamıştır

Ataması yapılmayan öğretmenlerin kadrolu atanma taleplerine duyarsız kalınmamalı.

 

Özür Grubu Tayin Hakkının Yılda Bir Defa ile Sınırlandırılması Aile Bütünlüğünü Tehdit etmektedir. Bafra Eğitim-Bir-Sen olarak, özür grubundan Bafra’ya gelen öğretmenlerimizin madur edilmeden yerleştirilmeleri sağlanmalıdır.

 

        Zorunlu Kesintisiz Eğitimin Gündeme Alınması Önemlidir

Taşımalı  eğitim dahilinde en fazla öğrenci bulunan ilimizde ;okullarda yemek sorunu ve ulaşım sorunları biran önce çözülmelidir.Fatih projesinin uygulanacağı iller arasında olmamız son derece önemlidir.Bu projenin en önemli yükünü öğretmenlerimiz omuzlayacaktır.Öğretmenlerimizin bilgilendirilmesi ve gereken hizmet içi konusunda gerekli tedbirler alınmalıdır.

 

            19 Mayıs kutlamaları ve Milli bayramların kutlamalarına gereken önem verilmeli ,eğitim-öğretimi aksatacak uzun süreli hazırlık çalışmalarına son verilmelidir.Bayramlarımız sadece öğretmenlerimiz ve öğrencilerimize ihale edilmemelidir.Stadyumlardaki askeri tören havasından çıkarılarak kültürel ve milli değerlerimizi yaşatmaya yönelik olmalıdır.

 

           Bafra Eğitim-Bir-Sen  olarak  gayri safi milli hasıladan eğitim öğretim çalışanlarına ve öğrencilerimize ne düşüyorsa onu birkez daha talep ediyoruz.Eğitim öğretimin sorunlarının çözülmesiyle ülke sorunlarının bir çoğununda çözüme kavuşacağına inanıyoruz.Bir an önce toplu sözleşme ile eğitim öğretim çalışanlarının yüzü gülmeli mutlu olarak öğrencileri ile kucaklaşmalıdır.

 

 

Bafra  Eğitim-Bir-Sen

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.