Ayhan Piryol

Ayhan Piryol

SEN ESKİ BAFRAYI ESKİ BAFRALILARI BİLİRMİSİN?

A+A-

BAFRADA eski Cumhuriyet  meydanındaki  bayram törenlerini BİLİRMİSİN?

Hıdırellezi, asırlık sele sepet  top  kandili BİLİRMİSİN?
Hıdırellezde  sabah  namazında  kalkılıp, kızılırmağın  kenarına  gidilip  cilimin üzerine  ev resimleri  ve başka resimler çizildiğini, kağıda dileklerini yazıp  suya attıklarını, hıdırellez günü  her evde  yağlı yanıçların  renkli yumartaların hazırlandığını,  dostlarla komşularla  beraber eski hastanenin ordaki koruya gidip  yemeklerini yediklerini eğlendiklerini  BİLİRMİSİN?
Renkli yumurtalarla  yumurta tokuşturduklarını,  yaptıkları yağlı yanıçtan eğer komşuları yapamadıysa  onlarla bunu paylaştıklarını,  her Bafralının ailesiyle  şube yokuşundan aşşağıya  geziye çıktıklarını,  bu caddenin o gün çok kalabalık olduğunu, gençliğin ellerinde  darbukalarla  güle oynaya eğlendiklerini,  kimsenin kimseyi rahatsız etmediğini BİLİRMİSİN?
Her ramazan ayının  15'inde  Bafrada sele sepet  şenliklerinin yapıldığını, çocukların ellerinde top kandillerle kapı kapı  dolaşıp sele sepet top kandil aç kapıyı ben geldim diyen sesleriyle sokakları  neşeye döndürdüğünü, şimdi ise eski  sele sepet  kandili kutlamasının, eskiden çok uzak olduğunu BİLİRMİSİN?
Çocukların ellerinde taşıdığı  kağıttan körüklü  fenerlerin  Mucidinin   Şekerci Faris Yüksel olduğunu BİLİRMİSİN?
Cumhuriyet bayramı gecelerinde, eski Belediyenin, Gazipaşa Mahallesinin, ve kereste fabrikasında eğlenceler şenlikler  yapıldığını, fener alaylarının Bafralıların katılmasıyla çok  güzel görüntüler  oluşturduğunu, Cumhuriyet bayramını BAFRAlılar  coşkuyla böyle kutladıklarını BİLİRMİSİN?
BAFRA cumhuriyet meydanı da dahil sokaklarının arnavut kaldırımlı taşlarla döşeli olduğunu BİLİRMİSİN?
Cumhuriyet meydanındaki çınar ağaçlarını, Samsuna  dolmuşçuluk yapan  şavrole Taksileri, meydanda şehir içi dolmuşçuluk yapan  motorsikletleri,  Bafra eczanesini, karadeniz eczanesini, Derman  eczanesini, BİLİRMİSİN?
Kitapçı Teyfik kefeliyi, Üstün Çuhacıyı, Duran Kalenderi, Yasin'i, Hikmet amcanın dükkanlarını BİLİRMİSİN?
Cumhuriyet meydanın da Bafralılara, kömüş sütünü  lokumla buluşturup meşhur kaymaklı lokumu armağan eden Faris yükselin dükkanını, şekerci Cılboğları, kırılmazı, albayrakların dükkanlarını BİLİRMİSİN?
Meydan da Bafralılara  meşhur  döneri sunan Baba kent lokantasını,  Baba kent  Mehmet Alinin babası  Ömer Var'ın 1942 yılında ilk defa odun ateşinde bu döneri Bafralılara sunduğunu,  kibaroğlu sinaması arasında  nefis işkembe çorbası yapan Salih ustayı, Cimbiliğin paçasını,  İlhami dayının lokantasını,  yine sinemanın arasında foto  Nihatı, 
Fındık fıstık satan Cemali, Şükrü dayının kahvesini, Hasan Tombulun bisikletçi dükkanını, Ayvaz suları satan Resai Çakırı, Rüstem Zaloğlunun kahvesini, sinamanın arasının eskiden tek sokak olduğunu, şafak otelinin de  bu arada olduğunu, BİLİRMİSİN?
Kibaroğlu sinamasının 5,30 matinelerini, bu matinelere Bafralılar aileleriyle en şık  kıyafetleriyle gelip filim izlediğini,  sinamanın acar kapıcısı  (keçi) Bekir Acun'u  sinamanın  müdürü Kenan Cırıl'ı,  Sinamanın büfecisi kardeşini, bilet kesen Nafiz ağabeyi, fındık fıstık satan tombulu, eskiden sinamanın arasında yeşilyurt lokantasının olduğunu, sonradan burasının İbrahim Ağabeyin mobilya dükkanı olduğunu  Bafranın tek bilorda salonunun bu arada olduğunu, yanıbaşında da yeni sinamanın  olduğunu BİLİRMİSİN?
Kibaroğlu sinamasının afişlerini sırtında bütün Bafranın sokaklarında elinde teneke megofonla dollaşarak rerklam yapan,  aynı zamanda da Bafra sporun amigosu olan Aslanı BİLİRMİSİN?
Her yeni filmin başlagıcında , kadınlar matinesinde  çok kalabalık olduğunu,  Büyük Cami Mahallesinden Sebahat ablanın bu kalabalık günde elinde fazla çocuk getirip sinamaya sokmaya çalışması yüzünden Bekir Acunla  mutlaka kavga ettiğini, Alptekin Ahıshalı'ların kibaroğlu sinamasında verdikleri  tiyatro oyunundan sonra sinamanın yandığını BİLİRMİSİN?
Sinamanın arasında Hasan Tombulun dükkanın üstünün Yakup Çebi ve oğullarının kahvesi olduğunu sonrada Kürt Yunus'un kahvesi olduğunu, sonradan  kahveyi  şimdi kasaplık yapan İsmail'i,n işlettiğini BİLİRMİSİN?

Sinemaya  kaçak girmek için sahte bilet yapıp veya filmin yarısında o kalabalık arasından kaçak girdiğin günleri BİLİRMİSİN?
Eskiden  Bafra da çocuklar kağıttan top  yapar maç yapar, çember çevirir, bozanak çevirir, fildişi oynar, dombiliç oynar, sigara kağıdı toplayıp bunlarla oynar, sakızlardan çıkan artist  ve hayvan resimlerini biriktirir,  kızlar ip atlar bez bebeklerle, erkekler tahta  veya su tabancasıyla, uzun eşşek oyunu, oynarlarken sen bu günleri hatırladığını BİLİRMİSİN?
Komşuda pişen bize, Bizde pişen  komşuya düştüğünü, geceler yaz sokaklar karanlık her kapının önünde sohbet eden Bafralılar olduğunu BİLİRMİSİN?
Turşunun salçanın Bafrada her evde yapıldığını, karpuzun kuyuda soğutulduğunu, kış gecelerinde soba üstünde mısır patlatıldığını masallar anlatıldığını BİLİRMİSİN?
Cumhuriyet meydanında vakıflar Bankasının Şafak otelinin altında olduğunu Müdürünün de Ferit Öngen olduğunu, Meydandaki eski karakolu,  karakolun karşısındaki,  Faris Eriş'in benzinliğini, daha sonra Hasan Köroğlunun  benzinliği olduğunu, meydan da pir'in otelini,  karakola bitişik  küçük Gazi ilkokulnu, Büyük Gaziyi, Okulun eski öğretmenlerini eski günlerini BİLİRMİSİN?
Merkez okulunu, okulun arasında üç tekerlekli bisikletleri kiraya verip bizleri o sokakta tur attıran Hüseyin Akçayı BİLİRMİSİN?
Merkez okulunu karşısında kolbaşıların singer bayiini, leblebici dükkanlarını, burada ki biçki dikiş kurslarını, Mansur Vanlıyı BİLİRMİSİN?
24.8.1942 Yılında Cumhurbaşkanı İsmet İnönünün Bafrayı ziyaret  ettiğini, onu  karşılayanlar arasında, Dursun Edip Murat, Zühtü Dilmaç, Cevdet Kutlu, Haydar Aktaş, Necdet Çağatay, Hasan Işıldar, Ali Rıza, Sabri Kitaplı, Rahmi Çakıroğlu, Necati Bora, Mahmut Çakıroğlu, Necmettin Ersin, den kurulu heyetin olduğunu, Gazipaşadaki eski şehir külübünde ağırladıklarını BİLİRMİSİN?

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.