Samsun’u sanata doyuran Kültür Yolu Festivali tüm hızıyla devam ediyor

Samsun’u sanata doyuran Kültür Yolu Festivali tüm hızıyla devam ediyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 4’üncüsü Samsun’da düzenlenen Kültür Yolu Festivali’nde Yeşilçam’ın ünlü ismi Ediz Hun, sanatseverlerle buluştu.

A+A-

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 4’üncüsü Samsun’da düzenlenen Kültür Yolu Festivali’nde Yeşilçam’ın ünlü ismi Ediz Hun, sanatseverlerle buluştu.

Türkiye'nin uluslararası marka değerine katkıda bulunmak amacıyla bu yıl 16 şehirde düzenlenen Türkiye Kültür Yolu Festivali’nin dördüncü durağı olan Samsun Kültür Yolu Festivali, 16 Haziran gecesine kadar sürecek. 30’dan fazla noktada konserler, sergiler, atölyeler, söyleşiler, gastronomi deneyimleri ve her yaşa uygun 600’den fazla etkinliğe ev sahipliği yapan festival kapsamında Ediz Hun, hayranlarıyla bir araya geldi.

Ediz Hun Sanatseverlerle Buluştu

Samsun Müzesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen Ediz Hun söyleşisi Samsunlulardan yoğun ilgi gördü. Yeşilçam’ın efsane ismi Ediz Hun, anılarını anlattığı nostaljik söyleşisiyle izleyicilere keyifli anlar yaşattı. Salona girişte izleyicilerin ayakta alkışlarla karşıladığı Ediz Hun, yarışmaya katılarak sinema sektörüne girdiğini ve 140’a yakın film çektiğini belirtti. 35 yaşında Norveç’te tekrar üniversiteye başladığını ve üniversiteyi ikincilikle bitirerek idealini gerçekleştirdiğini anlattı. Hayatı bir satranç oyununa benzeten Ediz Hun, hayatı ciddiye almanın ve çok çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Akademisyen Doç. Dr. Rıfat Becerikli, Ediz Hun’un annesinin Atatürk ile beraber çekilmiş fotoğrafını ekranda göstererek duygusal anlar yaşattı. Ayrıca, Samsun Müzesi Konferans Salonu’nda "Geleceğe Miras" söyleşisi, Tütün İskelesi’nde "Özü Sözü Emeğiyle Yaşayan Miras Ustaları" ile söyleşi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde “Ömer Başdoğan ve Mehmet Akif Ersoy’’ söyleşisi gerçekleştirildi.

Şehrin Dört Bir Yanı Sergi Alanı Oldu

Samsun Müzesi; uluslararası başarı elde eden Refik Anadol'un "Makine Halüsinasyonları: Mercan Rüyaları" sergisine, Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi ise Filistin davasına vurgu yapan Naci El-Ali’nin, özgürlük mücadelesinin sembollerinden biri olan “Hanzala” sergisine ev sahipliği yapıyor. Samsun Müzesi’nde ayrıca ‘’Besmele-i Şerif Hat Sergisi’’, ‘’Karakalem Sergisi’’, “1919 Samsun’’ sergileri de ziyaretçilerini ağırlıyor.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde ‘’Azerbaycan’dan Kareler ve Festivaller’’ ve ‘’Kentler ve Güzellikler Fotoğraf Sergisi-4 Düzce-Giresun-Ordu-Samsun-Trabzon’’ sergileri, Samsun Kent Müzesi’nde ise ‘’Türk İslam Tarihine Yön Veren Mektuplar’’ sergisi sergileniyor. Samsun Çok Amaçlı Salon’da dijital sanatın yenilikçi yönlerini vurgulayan “Eskizden Piksele: Anatolia Edition” dijital sanat sergisi sanatseverlere sunuluyor. Samsun Atatürk Kültür Merkezi Galerisi’nde “Anadolu ve Zümrüd’ü Anka (Deri Rölyef Sergisi)’’, Tütün İskelesi’nde ‘’Sanatın En Kırılgan Hali’’, Panorama Samsun Dijital Gösterim Merkezi’nde ‘’Samsun’dan Cumhuriyet’e Yüzde Yüz’’, İlk Adım Belediyesi Türk İslam Sanatları Merkezi’nde “Geleneksel Sanatlar Işığında Samsun (Tezhip, Hat, Minyatür, Ebru)’’ sergileri yer alıyor. Ayrıca, festival rotasındaki şehirlerin ikonik yapılarının yapay zekâ algoritması kullanılarak yeniden canlandırıldığı "Atatürk Kültür Yolunda" adlı eser Cumhuriyet Meydanı’nda sergileniyor.

Konserlerle Dolup Taşan Festival

Saathane Meydanı’nda düzenlenen ‘’Senai Demirci, Alper Kış’’ konseri ve Samsun Atatürk Kültür Merkezi Zehra Yıldız Sahnesi’nde gerçekleşen ‘’Kızılırmak’tan Dicle’ye’’ konseri Samsunlulara müzik dolu anlar yaşattı. Samsun Atatürk Kültür Merkezi Aydın Gün Sahnesi’nde sahnelenen Yüzyıllık Destan ‘’Savaş’’ tiyatro oyunu da izleyicileriyle buluştu.

Atölye Çalışmaları Büyük İlgi Gördü

Samsun Kültür Yolu Festivali kapsamında gerçekleşen atölye çalışmaları büyük ilgi gördü. Samsun Atatürk Kültür Merkezi Galerisi’nde “Aslıhan Turna ile Açık Alevde Cam Şekillendirme’’, Tütün İskelesi’nde ‘’Bir İlmek de Sen At (Kilim Dokuma Atölyesi)’’ ve ‘’Yaşayan Mirasın Ustaları Geleneksel El Sanatları Atölyeleri ve Yaşayan Mirasın Ustaları Geleneksel El Sanatları Çocuk Atölye Etkinlikleri’’, Samsun Olgunlaşma Enstitüsü Kültür Sanat Merkezi’nde ‘’Mozaiklerle Atatürk’’ atölyesi gibi birçok etkinlik düzenlendi.

Çocuklar İçin de Festival

Doğupark’ta kurulan “Çocuk Köyü” gün boyunca birbirinden renkli aktivitelere, atölye çalışmalarına, sahne gösterilerine ve tiyatrolara ev sahipliği yaptı. Doğupark ‘’Çocuk Köyü’’nde ‘’Ferdi Kaynar ile Drama Atölyesi, Tavşan Kalemlik Atölyesi, Çim Adam Yapım Atölyesi, 3D Ahşap Maket Atölyesi’’ gibi etkinlikler düzenlendi. Ayrıca “Özgür Özgülgün ile Çocuklara Masallar’’ etkinliği, teleskoplarla gökyüzü keşfi, planetaryumda uzay keşfi, gökyüzü gözlem sergisi ve bilgi yarışması gerçekleştirildi. Festivalin ikinci gününde sahnelenen “Kukuli” çocuk tiyatrosu miniklere eğlenceli zamanlar yaşattı.

Gazi Müzesi, Cerrahi El Aletleri ve Sağlık Müzesi ile Panorama Samsun Dijital Gösterim Merkezi de festival katılımcıları tarafından ziyaret edildi.

samsun-kultur-yolu-festivali-1.jpgsamsun-kultur-yolu-festivali-2.jpgsamsun-kultur-yolu-festivali-3.jpgsamsun-kultur-yolu-festivali-4.jpgsamsun-kultur-yolu-festivali-5.jpgsamsun-kultur-yolu-festivali-6.jpgsamsun-kultur-yolu-festivali-7.jpgsamsun-kultur-yolu-festivali-8.jpgsamsun-kultur-yolu-festivali-9.jpgsamsun-kultur-yolu-festivali-10.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.